Reklama

Polska

Prymas Polski przed X Zjazdem Gnieźnieńskim: potrzeba odważnej odpowiedzi

„Duchowy kryzys, który obserwujemy w Europie jest spowodowany m.in. kryzysem samoświadomości chrześcijan. Myślę, że w tym szczególnym czasie, wobec trudnych wyzwań, przed którymi stoi dziś Stary Kontynent, Kościół i Polska, my chrześcijanie, zobowiązani jesteśmy do szukania nowych, bardziej twórczych i odważnych odpowiedzi” – mówił dziś w Gnieźnie abp Wojciech Polak, który w piątek, 11 marca, wraz z Prezydentem RP otworzy X Zjazd Gnieźnieński.

[ TEMATY ]

prymas Polski

zjazd gnieźnieński

B. Kruszyk/archidiecezja.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tematyce, programie i idei kongresu mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w gnieźnieńskim Muzeum Archidiecezjalnym. Jak przypomniał metropolita gnieźnieński, Zjazd będzie pierwszym z ważnych, ogólnopolskich wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. I do rocznicy tej w swojej tematyce będzie również nawiązywać.

„Chcemy z jednej strony przypomnieć i wskazać na korzenie, z których wyrastamy, z drugiej podjąć refleksję nad rolą i przyszłością chrześcijan w Europie. Zjazd odbywa się w szczególnym czasie, w którym dostrzegamy naglące wezwanie, by w kontekście naszej tożsamości, naszych początków, przemyśleć nasze jutro. Spróbować poszukać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób czerpać inspiracje z tego, kim jesteśmy jako chrześcijanie. Stąd hasło «Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa»” – tłumaczył dziennikarzom Prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał także na niezmienną cechę zajazdu, jaką jest jego ekumeniczność i towarzysząca obradom modlitwa. Podobnie jak podczas poprzednich kongresów, spotkanie będzie miało trzech kapelanów: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego. W kościołach gnieźnieńskich odbywać się będą w sobotę nabożeństwa ekumeniczne, a w piątek w katedrze gnieźnieńskiej uczestnicy i gnieźnianie wezmą udział w ekumenicznym nabożeństwie dziękczynno-pokutnym za 1050 lat wiary w Polsce.

„Podczas tego piątkowego nabożeństwa chcemy najpierw podziękować Panu Bogu za wszystkie dary i łaski, jakie otrzymaliśmy, ale także przeprosić Go za to, co było naszym antyświadectwem, w czym do tych darów i łask nie dostawaliśmy” – dodał abp Wojciech Polak.

W X Zjeździe Gnieźnieńskim weźmie udział ponad pół tysiąca uczestników z kraju i zagranicy, głównie z państw byłego bloku wschodniego. Zaproszono blisko 60 prelegentów z całego świata. Obecni będą duchowni i przedstawiciele dziewięciu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz dwóch spoza Rady. Jak poinformowała w czasie konferencji prasowej przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Marta Titaniec, w organizację wydarzenia zaangażowanych jest piętnaście stowarzyszeń i organizacji katolickich i międzyreligijnych z całej Polski. „To fenomen i za to zaufanie laikatowi chciałabym podziękować” – dodała.

Reklama

Za kontynuowanie inicjatywy Prymasowi Polski dziękował także obecny na konferencji abp senior Henryk Muszyński, który nowożytne zjazdy zainaugurował. „Cieszę się i z nadzieją patrzę na owoce, które ten najbliższy zjazd zrodzi” – przyznał.

X Zjazd Gnieźnieński rozpocznie się w piątek 11 marca w auli I LO im. Bolesława Chrobrego. Kongres wspólnie z Prymasem Polski otworzy Prezydent RP Andrzej Duda, który patronuje wydarzeniu. Głowa państwa spotka się tego dnia także z duchownymi i przedstawicielami Kościołów obecnych na zjeździe oraz otworzy wystawę „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”.

Wśród prelegentów trzydniowego spotkania są m.in. kard. Antonio Tagle w Filipin, który będzie mówił o wierze w kontekście wolności oraz zwierzchnik Kościoła i Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk z Ukrainy, który pochyli się nad relacjami między Rosją, Ukrainą i Polską pół wieku po odzyskaniu wolności. Temat ten będzie jednym z ważniejszych w czasie zjazdowej dyskusji.

Do Gniezna przyjadą również: kard. Kazimierz Nycz, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, ludzie kultury, politycy i liczni świadkowie wiary. Pojawi się także temat małżeństwa, który podejmie Jerzy Grzybowski ze Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie oraz temat ekonomii z pytaniem, czy możliwa jest inna gospodarka.

O to, gdzie jest Bóg we współczesnej kulturze i czy możliwe jest przymierze kultury i wiary pytać będą znawcy tematu m.in. bp Michał Janocha i ks. Andrzej Draguła. Pojawi się także nawiązanie do trwającego Roku Miłosierdzia. Czy miłosierdzie ma granice mówić będą m.in.: s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia, s. Manuela Simoes MSCS pracująca z uchodźcami na południu Włoch oraz Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Metropolita Bolonii abp Matteo Zuppi pochyli się z kolei nad pytaniem, czy Europa to raj, czy twierdza?

Reklama

Ostatni dzień zjazdowych obrad – niedziela, koncentrować się będzie wokół Kościoła i jego duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia. Referat w tym kontekście wygłosi kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia odczytane zostanie również przesłanie uczestników zjazdu do Kościoła i Europy. O godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, która zakończy X Zjazd Gnieźnieński i będzie dziękczynieniem w 3. Rocznicę wyboru papieża Franciszka. Mszę św. będzie transmitować TVP Polonia.

Istotną i najbardziej interaktywną częścią zjazdu będą spotkania w małych grupach warsztatowych, które zaplanowano po południu zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia kongresu. Uczestnicy mogą wybierać spośród kilkunastu tematów, których wspólnym mianownikiem jest zagadnienie wolności. Będzie to nie tylko okazja do zgłębienia tematu z fachowcami, ale także sposobność do dyskusji, wymiany poglądów i wypracowania konkretnych postaw społecznych i obywatelskich.

Zaproponowane przez organizatorów zagadnienia są nie tylko interesujące, ale i niezwykle aktualne – wolność wobec obcych postrzeganych jako zagrożenie, a więc jaka ma być odpowiedź chrześcijanina, gdy mówi się o laicyzacji i islamizacji Europy; wolność lidera i z liderem, czyli jaki rodzaj przywództwa wyzwala, a jaki ogranicza wolność; wolność w spotkaniu różnych kultur i systemów wartości, wreszcie wolność w sytuacjach granicznych , a więc w depresji, biedzie, chorobie. Wśród tematów znajduje się także m.in.: pytanie o polską Solidarność, o współczesną parafię, o małżeństwo – dlaczego sakramentalne, a nie luźny związek, o relacje polsko-ukraińskie i ukraińską wolność i wreszcie jak budować nową przyszłość, nie rezygnując ze sprawdzonych wartości.

Jakie są owoce nowożytnych Zjazdów Gnieźnieńskich? „Widzę je przede wszystkim w ludziach” – przyznał abp Wojciech Polak. „Zjazdy Gnieźnieńskie nie są miejscem tworzenia projektów religijnych czy politycznych. Porównałbym je raczej do kropli, która drąży skałę, a więc kruszy uprzedzenia w ludzkich sercach” – dodał Prymas Polski.

2016-03-10 16:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolność - tematem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego

[ TEMATY ]

Gniezno

zjazd gnieźnieński

Artur Stelmasiak

Blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne, 10 Kościołów chrześcijańskich zaangażowanych w organizację – to kilka liczb streszczających XI Zjazd Gnieźnieński, który w dniach 21-23 września odbędzie się w Gnieźnie. Szczegóły zaprezentowano 13 czerwca podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Z dziennikarzami spotkał się m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, który wskazując na tematykę trzydniowego ekumenicznego spotkania podkreślił, że nie tylko wpisuje się ono w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie także okazją do refleksji nad rozumieniem, definiowaniem i zagospodarowaniem daru wolności.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

abp Tadeusz Wojda

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

- Przychodzimy, aby u Ciebie szukać ukojenia dla naszych serc, umocnienia dla naszych słabnących sił, miłości do kochania innych mimo doznanych trudności, odwagi do dawania żywego świadectwa naszej wiary - mówił abp Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję