Reklama

Anioł Pański

Franciszek: przekazujmy orędzie zmartwychwstania cierpiącym, samotnym, chorym

"Wszyscy chrześcijanie są wezwani do przekazywania orędzia zmartwychwstania spotykanym osobom, zwłaszcza cierpiącym, samotnym, znajdującym się w trudnych warunkach, chorym, usuniętym na margines - powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Regina coeli" w Watykanie. Papież wezwał aby zmartwychwstały Pan odnowił w nas paschalną wiarę. "Niech nas uczyni coraz bardziej świadomymi naszej misji w służbie Ewangelii i braci" - powiedział.

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek nawiązał do czytanej dzisiaj Ewangelii, która mówi o trzecim ukazaniu się zmartwychwstałego Jezusa uczniom na brzegu Jeziora Galilejskiego, opisując cudowny połów ryb. "Jezus, wyruszył raz jeszcze na `poszukiwanie` swoich uczniów. Tym razem spotkał ich nad jeziorem, gdzie spędzili noc na łodziach, niczego nie ułowiwszy. Puste sieci jawią się, w pewnym sensie, jako podsumowanie ich doświadczenia z Jezusem: poznali Go, zostawili wszystko, aby pójść za Nim, pełni nadziei ... a teraz?" - wyjaśniał papież.

Odnosząc się do okrzyku Piotra "To jest Pan!", który rzucił się w morze i popłynął w kierunku brzegu, ku Jezusowi Franciszek zaznaczył, że w tym okrzyku "zawarty jest cały entuzjazm wiary paschalnej, pełnej radości i zdumienia, ostro kontrastującej z zagubieniem, przygnębieniem, poczuciem bezsilności, które narosły w umysłach uczniów". "Obecność zmartwychwstałego Jezusa przemienia wszystko: ciemność została pokonana przez światło, bezużyteczna praca staje się ponownie owocna i obiecująca, poczucie zmęczenia i opuszczenia ustępuje nowej energii i pewności, że On jest z nami" - mówił Ojciec Święty i dodał: "Od tej pory te same uczucia ożywiają Kościół, wspólnotę Zmartwychwstałego".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Także dzisiaj Kościół nadal głosi tę świąteczną wieść: radość i nadzieja nadal płyną w sercach, obliczach, gestach i słowach" - powiedział Franciszek i podkreślił, że wszyscy chrześcijanie są wezwani do przekazywania orędzia zmartwychwstania spotykanym osobom, zwłaszcza cierpiącym, samotnym, znajdującym się w trudnych warunkach, chorym, usuniętym na margines. "Sprawmy, aby do wszystkich dotarł promień światła zmartwychwstałego Chrystusa, znak Jego miłosiernej mocy" - zaapelował papież. Na zakończenie Franciszek wezwał aby zmartwychwstały Pan odnowił w nas paschalną wiarę. "Niech nas uczyni coraz bardziej świadomymi naszej misji w służbie Ewangelii i braci" - powiedział papież.

Reklama

Publikujemy tekst papieskich rozważań.
Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza Ewangelia mówi o trzecim ukazaniu się zmartwychwstałego Jezusa uczniom na brzegu Jeziora Galilejskiego, opisując cudowny połów ryb (J 21,1-19). Opowiadanie umieszczone jest w kontekście codziennego życia uczniów, którzy powrócili do swej ojczystej ziemi i pracy rybaków, po poruszających dniach męki, śmierci i zmartwychwstania Pana. Trudno im było zrozumieć, to co się wydarzyło. Ale gdy wszystko wydawało się skończone, to znowu Jezus, wyruszył raz jeszcze na "poszukiwanie" swoich uczniów. To on wychodzi ich poszukiwać. Tym razem spotkał ich nad jeziorem, gdzie spędzili noc na łodziach, niczego nie ułowiwszy. Puste sieci jawią się, w pewnym sensie, jako podsumowanie ich doświadczenia z Jezusem: poznali Go, zostawili wszystko, aby pójść za Nim, pełni nadziei ... a teraz? Tak, widzieli Go zmartwychwstałego, ale potem myśleli, że odszedł, że zostawił ich samych. Było to jak sen.

Ale oto o świcie Jezus ukazuje się na brzegu jeziora; oni Go jednak nie rozpoznają (por. 4). Tym utrudzonym i rozczarowanym rybakom, Pan mówi: "Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie" (w. 6). Uczniowie zaufali Jezusowi a wynikiem był niezwykle obfity połów ryb. W tym momencie Jan zwrócił się do Piotra i powiedział: "To jest Pan!" (w. 7). Piotr natychmiast rzucił się w morze i popłynął w kierunku brzegu, ku Jezusowi. W tym okrzyku: "To jest Pan!" zawarty jest cały entuzjazm wiary paschalnej, jest Pan, tej wiary paschalnej pełnej radości i zdumienia, ostro kontrastującej z zagubieniem, przygnębieniem, poczuciem bezsilności, które narosły w umysłach uczniów. Obecność zmartwychwstałego Jezusa przemienia wszystko: ciemność została pokonana przez światło, bezużyteczna praca staje się ponownie owocna i obiecująca, poczucie zmęczenia i opuszczenia ustępuje nowej energii i pewności, że On jest z nami.

Reklama

Od tej pory te same uczucia ożywiają Kościół, wspólnotę Zmartwychwstałego. - My wszyscy jesteśmy wspólnotą Zmartwychwstałego. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że czasami przeważają ciemności zła i trud życia codziennego, to Kościół wie z całą pewnością, że nad tymi, którzy podążają za Panem Jezusem świeci już niegasnące światło Paschy. Wspaniałe orędzie zmartwychwstania napełnia serca wierzących głęboką radością i niezłomną nadzieją. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Także dzisiaj Kościół nadal głosi tę świąteczną wieść: radość i nadzieja nadal płyną w sercach, obliczach, gestach i słowach. My wszyscy chrześcijanie jesteśmy wezwani do przekazywania tego orędzia zmartwychwstania spotykanym osobom, zwłaszcza cierpiącym, samotnym, znajdującym się w trudnych warunkach, chorym, uchodźcom, usuniętym na margines. Sprawmy, aby do wszystkich dotarł promień światła zmartwychwstałego Chrystusa, znak Jego miłosiernej mocy.

Niech On, Pan odnowi także w nas paschalną wiarę. Niech nas uczyni coraz bardziej świadomymi naszej misji w służbie Ewangelii i braci. Niech nas napełni swoim Duchem Świętym, abyśmy wspierani wstawiennictwem Maryi, z całym Kościołem mogli głosić wspaniałość Jego miłości i bogactwo Jego miłosierdzia.

Po modlitwie Regina Coeli: Drodzy Bracia i Siostry! "W nadziei danej nam przez Chrystusa zmartwychwstałego, ponawiam apel o uwolnienie wszystkich osób uprowadzonych w strefach konfliktów zbrojnych. W szczególności chciałbym przypomnieć salezjańskiego kapłana ks. Toma Uzhunnalila, porwanego w Adenie w Jemenie 4 marca. Dziś we Włoszech obchodzony jest Narodowy Dzień na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego temat brzmi: "Będę we Włoszech jutra". Pragnę, aby ten wspaniały uniwersytet, który nadal pełni ważną służbę dla włoskiej młodzieży, mógł nadal pełnić z nową energią swoją misję formacyjną, dostosowując ją coraz bardziej do dzisiejszych potrzeb.

2016-04-10 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: niech każdy świadczy o radości znalezienia skarbu - Królestwa Bożego

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Do dawania świadectwa o radości płynącej ze znalezienia skarbu, jakim jest Królestwo Boże, wezwał wiernych Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 30 lipca. Jezusowa przypowieść o Królestwie Niebieskim, podobnym do cennej perły i skarbu zakopanego w roli, zachęca nas do kroczenia drogą, wskazaną przez Pana, aby również znaleźć taki skarb - powiedział papież. Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu błogosławieństwa apostolskiego zebranym na Placu św. Piotra w Watykanie zaapelował o zaangażowanie się w walkę z handlem ludźmi i o solidarność z ofiarami tego procederu.

Oto polski tekst rozważań papieskich:

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Rada Stała KEP

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję