Reklama

Polska

Abp Popowicz wdzięczny papieżowi i Polsce za pomoc Ukrainie

Gest Franciszka wobec Ukrainy pokazuje jego prawdziwe oblicze – uważa abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Z inicjatywy papieża 24 kwietnia podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach całej Europy będą zbierane pieniądze na rzecz społeczeństwa Ukrainy. – Daj Boże, żeby każde państwo europejskie robiło dla Ukrainy to, co robiła i robi Polska – mówi KAI abp Popowicz.

[ TEMATY ]

Ukraina

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść rozmowy:

Paweł Bugira (KAI): Decyzją papieża Franciszka w najbliższą niedzielę 24 kwietnia we wszystkich kościołach Europy ma zostać przeprowadzona zbiórka na rzecz Ukrainy. Szum medialny wokół trudnej sytuacji w tym kraju ucichł, ale decyzja Ojca Świętego pokazuje, że on ciągle pamięta o tym kryzysie.

- Abp Eugeniusz Popowicz: – Tak jest z każdym konfliktem. Na początku wszyscy o tym piszą, a potem świat ma inne tematy i sprawy ważne schodzą na dalszy plan. Tak też jest z Ukrainą. Codziennie na Ukrainie giną niewinni ludzie, matki opłakują swoich synów, żony mężów, dzieci ojców. Zgodnie z informacjami, jakie posiadamy, do dnia dzisiejszego zginęło ponad 10 tys. osób, ponad pół miliona potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej, ponad półtora miliona osób zostało przesiedlonych wewnątrz Ukrainy. Dramat jest ogromny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z tego względu inicjatywa Ojca Świętego jest niesamowita. Papież Franciszek charakteryzuje się tym, że widzi to, czego świat nie widzi, o czym nie chce mówić. Papież zwraca uwagę na imigrantów, na uciekinierów. Pokazuje, jaka ma być nasza chrześcijańska postawa w życiu. W Europie większość, a w Polsce prawie wszyscy jesteśmy ochrzczeni. Ale kiedy przychodzi do zastosowania wiary w życiu codziennym, bywa różnie. Głos papieża ma uwrażliwić nasze sumienia na biedę i krzywdę ludzką, która jest na całym świecie, w tym i na Ukrainie.
Mamy kontakty z biskupami na Ukrainie oraz z wolontariuszami, którzy jeżdżą w strefy konfliktu z pomocą humanitarną. Ci ludzie mówią nam, jak tam jest naprawdę, ile dramatów i ludzkich cierpień. W tym geście papież Franciszek pokazuje nam swoje prawdziwe oblicze i wskazuje, jakie powinno być nasze oblicze względem potrzebujących. Tym bardziej, że mamy Rok Miłosierdzia, w którym papież zachęca, żebyśmy byli miłosierni dla wszystkich, nawet tych, których nie znamy. Nie możemy być obojętni na ludzką biedę, krzywdę, nędzę, kalectwo, głód, nawet jeśli ma to miejsce w odległym końcu świata. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za ten wielki gest solidarności z cierpiącym ludem Ukrainy.

- Jak sytuacja na Ukrainie jest odczuwana przez społeczność ukraińską w Polsce?

- – Nasza społeczność greckokatolicka, bo za tę mogę odpowiadać, jest bardzo emocjonalnie zaangażowana w dramat, który przeżywa Ukraina. W sercu Europy, w XXI wieku, przy takim poziomie dobrobytu, jaki mamy w Europie, tam jesteśmy świadkami, jak ludzie cierpią nędzę i wygnanie. Nasi wierni z wielkim oddaniem włączyli się w niesienie pomocy potrzebującym. Zaczęło się to od Majdanu. Cały czas Caritas archidiecezji przemysko-warszawskiej i poszczególne parafie organizują pomoc humanitarną. Ciągle są zbierane dary.
Na początku Roku Miłosierdzia ogłosiłem apel, aby w każdej świątyni wystawiono „skarbonę miłosierdzia” z przeznaczeniem na niesienie pomocy cierpiącym na Ukrainie. Mamy świadomość, że nie pomożemy wszystkim. Wybraliśmy więc naszych wiernych, którzy pochodzą z egzarchatu donieckiego, który znajduje się obecnie pod okupacją. Tam biskup nie ma wstępu do swojej katedry. Od początku konfliktu rezyduje on w innej części Ukrainy. Wielu wiernych musiało uciekać, bo będąc Ukraińcami grekokatolikami, byli wrogami separatystów. Ratując życie, zostawili wszystko.
Oprócz tego w naszych świątyniach trwa modlitwa za Ukrainę. Na każdej Mszy świętej dodawana jest prośba o zakończenie wojny, o to, żeby Pan Bóg uleczył rany i serca tych, którzy cierpią, i przemieniał serca tych, którzy nie rozumieją, jak wielką krzywdę sprawiają niewinnym ludziom.

Reklama

- Oprócz pracy charytatywnej, jako wspólnocie Kościoła greckokatolickiego w Polsce przybyło wam również więcej pracy duszpasterskiej.

- – Wojna przyczynia się do tego, że wielu ludzi opuszcza Ukrainę. Kryzys ekonomiczny, to, że hrywna, czyli waluta ukraińska straciła kilkadziesiąt procent siły nabywczej, sprawiły, że nawet ci, którzy mieszkają w strefach wolnych od wojny, pozostają bez środków do życia. Wielu ludzi decyduje się na emigrację zarobkową.
W Polsce widzimy dziesiątki albo tysiące imigrantów, którzy tutaj przyjeżdżają za pracą. Część przechodzi przez nasze struktury kościelne. Przykładem jest szkoła w Przemyślu, do której mamy przyjętych kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy. Pracy przybyło, ale nie robimy żadnej różnicy, wszystkich traktujemy jednakowo. Największy napływ jest w dużych ośrodkach. Musimy tworzyć nowe punkty duszpasterskie. W Warszawie utworzyliśmy nową parafię i prawdopodobnie trzeba będzie tworzyć kolejne. Żeby dotrzeć do ludzi, trzeba do nich wyjść. Nie możemy czekać w świątyniach, musimy im pokazać: tutaj jesteśmy, możecie się tu swobodnie modlić w swoim obrządku i języku. Często nasi duszpasterze służą informacją „pierwszej pomocy” – ludzie pytają, gdzie szukać pomocy, coś załatwić. W ubiegłym tygodniu konsul Ukrainy w Krakowie wysłał do nas prośbę o podanie adresów naszych placówek duszpasterskich, ponieważ wielu ludzi szuka kontaktu z duchownym.

- Jak wygląda pomoc ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i Polski jako narodu?

- – Daj Boże, żeby każde państwo europejskie robiło dla Ukrainy to, co robiła i robi Polska, Polacy, Kościół w Polsce i różne stowarzyszenia. Często słyszymy o pomocy organizowanej dla Ukrainy. Zaangażowanie jest bardzo duże. Ogromną zasługą jest działalność organizacji non profit i wolontariuszy. Współpracują one z naszymi parafiami i przekazują zebrane fundusze. Otwartość Polski na imigrantów jest świadectwem, że Polska nie jest obojętna wobec niedoli, która spotkała Ukrainę. Polska ma swoje potrzeby i problemy wewnętrzne, ale mimo tego jest otwarta na biedniejszego i bardziej potrzebującego sąsiada. Ważna jest nie tylko pomoc czysto materialna, ale również wsparcie polityczne, duchowe, solidarność z narodem Ukrainy. My to odczuwamy. Odczuwa to Ukraina i przede wszystkim ci, których wojna dotknęła najbardziej.
Nieraz słyszałem z ust naszych braci i sióstr na Ukrainie słowa: dziękujemy ci Polsko. Podobnie i ja dzisiaj mogę to samo powtórzyć: Dziękujemy Polakom, Kościołowi w Polsce, wszystkim ludziom dobrej woli za wszelką pomoc okazywaną tym, którzy dzisiaj potrzebują naszego wsparcia i konkretnej ludzkiej pomocy.

2016-04-22 19:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba obywateli Ukrainy osiedlających się w Polsce

[ TEMATY ]

emigracja

Ukraina

wikipedia.org

Od początku roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła o 12 proc. i przekroczyła 200 tys. osób. Przeważają osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat. Najchętniej wybieranym regionem do zamieszkania jest województwo mazowieckie.

Dane nie dotyczą osób przebywających w kraju tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Tego typu krótkoterminowe pobyty charakteryzujące się dużą cyrkulacją są najczęstsze w przypadku obywateli Ukrainy. Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w kraju na dłuższy czas.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda: nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane

2024-05-27 19:22

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

Konin

inwestycje

PAP/Tomasz Wojtasik

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent podziękował za pracę samorządowcom, w szczególności za wykorzystanie środków płynących z Unii Europejskiej. Jak ocenił, to dzięki nim w Polsce powstały duże rozwiązania komunikacyjne. Jednocześnie dodał, że nie były to pieniądze, które Polska otrzymała „w prezencie”.

CZYTAJ DALEJ

Haiti: zamordowano troje świeckich misjonarzy

2024-05-27 16:30

[ TEMATY ]

misje

Haiti

misjonarze

hollyfotolia

Małżeństwo młodych Amerykanów, którzy pomagali w sierocińcu na Haiti oraz dyrektor lokalnej chrześcijańskiej organizacji pozarządowej Missions in Haiti zostali zamordowani przez członków uzbrojonych band, którzy od miesięcy przejęli kontrolę nad tą karaibską wyspą. By postawić tamę przemocy i przywrócić bezpieczeństwo w kraju na Haiti dotrze wkrótce międzynarodowy kontyngent stabilizacyjny dowodzony przez Kenijczyków.

Tragedia rozegrała się 23 maja na oczach bliskich ofiar, którzy w chwili napadu rozmawiali z nimi dzięki wideo-połączeniu i śledzili przebieg wydarzeń aż do momentu, kiedy zbrodniarze przerwali połączenie. Zabite małżeństwo to Natalie i Davy Lloyd, 21 i 23 lata, córka i zięć republikańskiego deputowanego Bena Bakera. Trzecią ofiarą jest 45-letni Jude Montis, który kierował misją na wyspie. Amerykański deputowany poinformował o tragedii w mediach społecznościowych: „Moje serce rozdarte jest na tysiąc kawałków. Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu. Są zjednoczeni w niebie. Proszę, módlcie się za naszą rodzinę, desperacko potrzebujemy teraz siły. Brak mi słów”. Do tragedii odniósł się były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump: „Niech Bóg błogosławi Davy’ego i Natalie. Cóż za tragedia! Haiti jest całkowicie poza kontrolą! Znajdźcie ich morderców”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję