Reklama

Rok Prymasowski

Wyszyński on-line

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2001 został ogłoszony Rokiem Prymasa Tysiąclecia. Mnożą się więc różnego rodzaju inicjatywy, których celem jest popularyzowanie postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, jego spuścizny teologicznej, jego myśli czy jego świętości. Obok filmów, artykułów prasowych czy wystaw, pojawiają się też strony internetowe, które poświęcone są Prymasowi Wyszyńskiemu. Jedną z nich jest witryna www.prymastysiaclecia.prv.pl, której autorami są dwaj młodzi mieszkańcy naszej diecezji: Jakub Mikulski z Gorzowa Wlkp. i Adrian Surma ze Strzelec Kraj.

Strona główna witryny wita odwiedzających najsłynniejszymi chyba fotografiami ukazującymi Ojca Świętego Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w braterskim uścisku na Placu św. Piotra. Ze strony głównej można przejść do następnych katalogów, gdzie znajdujemy m.in. szczegółowy życiorys Prymasa, informacje o roku prymasowskim czy też o procesie beatyfikacyjnym. Na osobnej stronie zebrano niektóre ciekawsze cytaty z wypowiedzi Prymasa Wyszyńskiego oraz jego ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Jedna ze stron po święcona jest także w całości filmowi Teresy Kotlarczyk Prymas. Trzy lata z tysiąca. Witryna zaopatrzona jest także we własny słownik pojęć, takich jak homagium czy bulla.

Prezentowana witryna jest dobrym źródłem podstawowych danych o Prymasie Wyszyńskim i samym roku prymasowskim. Niewątpliwym plusem strony jest bogaty serwis zdjęciowy. Pozostaje żywić nadzieję, że ta stworzona przez dwóch młodych ludzi strona okaże się stroną żywą i dynamiczną, że pojawią się na niej jeszcze nowe, ciekawe informacje. Przy okazji można by także rozszerzyć słownik, gdyż już na istniejących stronach można znaleźć wiele terminów, które domagają się wyjaśnienia, jak legat czy heroiczność cnót.

Internetowa inicjatywa Jakuba i Adriana zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, trzeba pamiętać, iż Kardynał Wyszyński to dla ich pokolenia już historia. Cieszyć się więc należy każdą inicjatywą młodych ludzi, którym nieobca jest najnowsza historia Polski i Kościoła. Po wtóre, zainteresowanie to przybiera formę adekwatną do mentalności młodego człowieka. Internet staje się bowiem najpopularniejszą formą wyrażania się młodzieży. Życzymy dalszych ciekawych internetowych inicjatyw i wielu sukcesów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Trump: wyślemy do Polski 5 tys. dodatkowych żołnierzy

2026-05-22 06:42

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejnych pięć tysięcy żołnierzy z uwagi na zwycięstwo wyborcze prezydenta Karola Nawrockiego i „relację z nim”.

„W związku z sukcesem wyborczym obecnego prezydenta Polski Karola Nawrockiego, którego z dumą poparłem, oraz naszymi relacjami z nim, z przyjemnością ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejnych 5000 żołnierzy. Dziękuję za uwagę! Prezydent Donald J. Trump” - napisał prezydent USA w swoim serwisie Truth Social. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: czy chłopcy będą musieli opuścić DPS w Broniszewicach?

2026-05-21 13:49

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Broniszewice

Dom Chłopaków

Archiwum Domu Chłopaków

Dom Chłopaków w Broniszewicach to DPS prowadzony przez siostry dominikanki. Na zdjęciu s. Tymoteusza z jednym z 67 niepełnosprawnych podopiecznych

Dom Chłopaków w Broniszewicach to DPS prowadzony przez siostry dominikanki. Na zdjęciu s. Tymoteusza z jednym z 67 niepełnosprawnych podopiecznych

W ostatnim czasie toczą się dyskusje na temat przyszłości dzieci przebywających w domach pomocy społecznej, a to za sprawą projektu nowelizującego ustawę o pomocy społecznej, w którym przewidziano istotne zmiany w funkcjonowaniu DPS-ów. W przypadku uchwalenia projektowanych przepisów, zmiany te szczególnie odczują placówki, w których przebywają dzieci, takie jak DPS Dom Chłopaków w Broniszewicach, prowadzony przez siostry dominikanki. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę projektowanych zmian dotyczących małoletnich podopiecznych DPS-ów, w której wskazał na potrzebę modyfikacji proponowanego modelu deinstytucjonalizacji opieki społecznej.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 26 marca projekt ustawy o zmianie ustawy pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPPS). Projekt wzbudził niemałe kontrowersje, a wśród krytykujących przyjęte w nim rozwiązania znaleźli się przedstawiciele środowiska domów pomocy społecznej, w tym siostry dominikanki prowadzące DPS o nazwie „Dom Chłopaków w Broniszewicach”.
CZYTAJ DALEJ

Zakopane/ Burmistrz zapowiada odmowę transkrypcji aktów małżeństw jednopłciowych

2026-05-22 15:12

[ TEMATY ]

małżeństwa

Adobe Stock

Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz zapowiedział, że zakopiański urząd będzie odmawiał transkrypcji zagranicznych aktów małżeństw jednopłciowych. Jak podkreślił, nowe przepisy „nie zmieniają konstytucji”.

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra cyfryzacji w sprawie wzorów dokumentów wydawanych z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Przewiduje ono różne formy aktu małżeństwa w zależności od tego, kto zawarł związek — kobietę i mężczyznę, kobietę i kobietę lub mężczyznę i mężczyznę. Rozporządzenie zacznie obowiązywać po trzech miesiącach od ogłoszenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję