Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: odpust dziękczynieniem za obecność Maryi w naszym narodzie

W duchu ponownego zawierzenia Matce Bożej w 1050. rocznicę Chrztu Polski upływają na Jasnej Górze i we wszystkich polskich parafiach tegoroczne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Do sanktuarium, głównie w pielgrzymkach pieszych, dotarły tysiące pątników.

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

odpust

B. Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypomniał o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry, to największy odpust i czas szczególnej wdzięczności. - Gdybyśmy dokonali pewnej gradacji, to jest to chyba najważniejsze święto, bo to uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, dzień imienin Jasnogórskiej Pani. Na tą świętą górę wkracza lud Boży, by wielbić Boga za dar obecności Matki – powiedział paulin.

Rzecznik Jasnej Góry dodał, że w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej przypominamy sobie o roli Maryi w dziejach naszego narodu. - Wiemy, jak bardzo mocne były ingerencje Matki Bożej w dzieje naszej Ojczyzny, w wymiarze społecznym, w odzyskanie i utrzymywanie wolności, przywracanie pewnego ładu, porządku. Najsłynniejsze, urastające do rangi symbolu, to obrona przed Szwedami, po której król Jan Kazimierz uznał i ogłosił Maryję Królową Polski – przypomniał o. Matecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główną Sumę odpustową pod przewodnictwem Prymasa Polski, która rozpocznie się o godz. 11.00, poprzedzi na Jasnej Górze dziękczynienie za 1050. rocznicę Chrztu Polski. - To okazja do modlitwy i refleksji nad tym wielkim darem – przypomina rzecznik. Podkreśla, że „wszyscy staliśmy się spadkobiercami tego sakramentu i bogatego dziedzictwa chrztu, w którym zostaliśmy osadzeni, nad którym mamy podejmować troskę i czuwanie jako chrześcijanie i jako Polacy”.

Podczas Mszy św. celebrowanej na szczycie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. W Sanktuarium przez dziewięć miesięcy trwało przygotowanie także do tego wydarzenia poprzez tzw. Raport 2016. W 60 lat po wypowiedzeniu tego szczególnego aktu i 50 lat po Millenium Chrztu Polski paulini podjęli refleksję nad programem, który w 1956 r. zapisał w Ślubach Prymas Tysiąclecia. Przedstawiciele świata Kościoła, nauki i kultury spotykali się w Sali Rycerskiej, w obecności widowni i zaproszonych gości, by rozmawiać o kondycji duchowej Polaków.

Reklama

Przeor Jasnej Góry przypomina, że Śluby są ważnym, wciąż niezrealizowanym programem odnowy narodu, który trzeba przypominać, zwłaszcza teraz, w kontekście rocznicy Chrztu Polski. - W Ślubach Narodu widzimy jak ważne jest wprowadzanie tajemnicy chrztu świętego i oddanie się Bogu w naszej codzienności. To oddanie się Bogu ma przekładać się na życie społeczne, moralne, moje osobiste, ale też życie rodzinne, ma sięgać głęboko w moje życie zawodowe, w moją prywatność, bo nie jestem oddany Bogu nie tylko w jakiś momentach mojego życia, ale cały jestem w Nim zanurzony w chrzcie świętym, tak, jak cały zanurzam się w wodzie chrzcielnej – powiedział o. Marian Waligóra.

Jasnogórski przeor podkreślił, że 1050. rocznica Chrztu Polski jest szczególną okazją, by program duchowy zawarty w Ślubach Narodu ożywiać w naszej świadomości. – Śluby są aktualnym programem, one się nie zestarzały – zauważył o. Waligóra. Dodał, że „oczywiście może język, sposób podania tych treści, wymaga dostosowania do współczesnych czasów, ale to nie oznacza, że są one nieaktualne a rocznica Chrztu Polski jest okazją, by ten program ożywiać”.

Tematami debat paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium Chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi.

Na program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa, o 16.15 Różaniec, o godz. 18.30 procesja eucharystyczna a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Święto zakończy uroczysty Apel Jasnogórski.

Reklama

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta była nowenna z kazaniami ks. prof. Janusza Królikowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, członka Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Rozważania były nawiązaniem do aktu oddania narodu polskiego w 1050. rocznicę chrztu Polski z 3 maja tego roku.

Zdaniem ks. Profesora akty oddania narodu polskiego Maryi są bardzo ważne, bo „uświadamiają nam fundamentalne odniesie do Boga, to z czego wyrastamy i co powinniśmy zrobić, nad czym powinniśmy wciąż jeszcze pracować, zarówno w wymiarze narodowym, jak i osobistym”. Wśród wyzwań stojących dziś przed nami jako narodem ochrzczonym kaznodzieja nowennowy wymieniał wprost obronę wiary. - Widzimy, że wiara jest atakowana. Trzeba jasno powiedzieć, że jest to zmowa antychrześcijańska – zauważa ks. Królikowski i dodaje, że „w związku z tym musimy być świadomi nie tego, że potrzeba chrześcijaństwa agresywnego, ale trzeba chrześcijaństwa świadczącego, wyrazistego”. - W pewnych zasadniczych sprawach musimy być konkretni, zwycięscy a nawet trochę nieugięci - podkreślał kaznodzieja.

Obchodzone, 26 sierpnia, święto Matki Bożej Jasnogórskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w roku 1904 zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 roku papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

2016-08-26 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Matka Boża Częstochowska uratowała kobietę przed dokonaniem aborcji

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

aborcja

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Dariusz, kapłan Archidiecezji Warszawskiej, urodził się w maju 1962 roku jako ostatnie, czwarte dziecko Henryki i Edwarda. Jego rodzice, by utrzymać taką gromadkę, bardzo ciężko pracowali. I chociaż daleko im było do świadomej realizacji benedyktyńskiej zasady duchowości: ora et labora, to codzienna rzeczywistość życia rodzinnego niejako wymuszała na nich kierowanie się tą nieznaną im z teorii zasadą – módl się i pracuj...

Od dziecięcych lat pamiętał swoją mamę Henrykę jako osobę codziennej, systematycznej i wytrwałej modlitwy oraz ciężkiej i rzetelnej pracy. W domu zawsze modliła się na kolanach przed obrazem zawieszonym nad łóżkiem. W drodze szeptała modlitwy, najprawdopodobniej odmawiała różaniec. Niedzielna Msza Święta nigdy nie była przedmiotem dyskusji, po prostu była zawsze. A jak pozwalał czas, uczestniczyła we Mszy Świętej w dzień powszedni.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję