Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 5/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Bierzgłowo

Sylwestrowa tradycja

Bezalkoholowy bal sylwestrowy to stała już inicjatywa skierowana do mieszkańców gminy Łubianka, podejmowana przez grupę uczestników Katolickiego Uniwersytetu Ludowego (KUL) w Przecznie, którego dyrektorem jest ks. Wacław Dokurno. Najaktywniejsi przedstawiciele: Hieronim Iwicki, Kasia Drążala, Tomasz Kurzeja z żoną Katarzyną zorganizowali w tym roku szósty bezalkoholowy bal sylwestrowy. Wszystkie dotychczas organizowane przez nich zabawy sylwestrowe odbywały się w miejscowości Zamek Bierzgłowski; trzy ostatnie w murach samego średniowiecznego zamku pokrzyżackiego. Pierwsza bezalkoholowa zabawa była dla organizatorów wielkim eksperymentem. Jak widać, spotkała się z uznaniem uczestników, skoro jest z powodzeniem kontynuowana. Sylwestrowe bale bezalkoholowe mają wielu zwolenników. Zabawy organizowane przez grupę członków KUL-u zyskały swoją markę. Organizatorzy dbają o estetykę i jakość tego, co oferują. Bogaty zestaw potraw organizatorzy przygotowują sami. Koszt uczestnictwa w zabawie wynosił w tym roku 140 zł od pary. Na bezalkoholowe bale sylwestrowe do Zamku Bierzgłowskiego zgłaszają się nie tylko mieszkańcy z terenu gminy Łubianka na czele z wójtem Jerzym Zająkałą i jego żoną Gabrielą. Przyjeżdżają także mieszkańcy Torunia, Bydgoszczy i innych miejscowości. Bal tradycyjnie rozpoczyna się polonezem, by potem toczyć się już według utartego schematu: tańce, zabawy, konkursy, o północy - płonący tort i życzenia. Nad ranem wybór „pary królewskiej”, która w tym roku przyjechała aż z Kutna. Wielu gości zaraz po balu obiecało, że wrócą tutaj na przyszłoroczną zabawę sylwestrową. W imieniu uczestników serdecznie dziękujemy Organizatorom.

Róża Maćkiewicz

Dekanat Brodnica

Festyn rodzinny na rzecz Caritas

W niedzielę Świętej Rodziny 28 grudnia Brodnicki Ośrodek Caritas zorganizował festyn rodzinny, podczas którego zebrano następujące fundusze: cegiełki ze sprzedaży fantów na loterii (629 zł), aukcja (840 zł), dorożka i przejażdżka kucykiem (165 zł), grochówka wojskowa (185 zł). Każda z powyższych atrakcji kosztowała 1 zł. Dochód z festynu został w całości przeznaczony na budowę jadłodajni oraz bursy szkolnej przy Brodnickim Ośrodku Caritas. Wszystkim osobom i firmom, które przyczyniły się do przeprowadzenia festynu, składamy serdeczne podziękowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Anna Tadajewska

Dekanat Działdowo

Kolędy i pastorałki

4 stycznia o godz. 16.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek pod honorowym patronatem starosty powiatu działdowskiego Mariana Janickiego. Nowe aranżacje kolęd i pastorałek specjalnie przygotowanych na tę okazję zaprezentował chór i zespół „Nowa sytuacja” prowadzony przez Danutę i Stanisława Ceczotów. W koncercie wziął udział również dziewczęcy chór Gimnazjum nr 2. Organizatorem koncertu było Katolickie Stowarzyszenie Centrum Młodych.

Sławomir Pszenny

Dekanaty grudziądzkie

Poświęcenie krzyży dla szpitala

22 grudnia ub. r. przed rozpoczęciem Mszy św. w grudziądzkiej kolegiacie ks. inf. Tadeusz Nowicki w kilku słowach podkreślił rolę i znaczenie krzyża, szczególnie w życiu ludzi cierpiących i tych, którzy się nimi opiekują, ofiarowując niejako siebie na służbę drugiemu człowiekowi. Następnie poświęcił krzyże przeznaczone do gabinetów i sal chorych II Oddziału Wewnętrznego Grudziądzkiego Szpitala, którego pracownicy byli inicjatorami tego szlachetnego przedsięwzięcia. Ksiądz Infułat poświęcone krzyże przekazał na ręce ordynatora Oddziału - dr. Macieja Grossa, ofiarowując je w imieniu całej wspólnoty parafialnej.

Renata Lewandowska

Spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej

15 grudnia w auli grudziądzkiego Centrum Dialogu Społecznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Bursie Szkolnej Caritas przy ul. Chełmińskiej 97 odbyło się międzydekanalne spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej. Organizatorami spotkania były: Jadwiga Sznajdrowska - prezes Akcji Katolickiej z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Maria Szczęsna - wiceprezes Akcji Katolickiej z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich oddziałów Akcji Katolickiej wraz ze swoimi asystentami, księżmi proboszczami, wśród których znaleźli się m. in.: ks. inf. Tadeusz Nowicki, dziekan ks. Henryk Kujaczyński i diecezjalny asystent AK - ks. Wiesław Łużyński. Gospodarz spotkania - ks. Tomasz Tułodziecki, zastępca dyrektora Bursy, mówił m. in. o planach na nowy rok. Podczas dzielenia się opłatkiem życzyliśmy sobie, by nasze szeregi były silne wiarą i Bogiem. W czasie uroczystości uczniowie szkoły muzycznej śpiewali kolędy przy akompaniamencie akordeonu i fletu. Spotkanie zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Diecezjalny asystent AK, ks. Wiesław Łużyński, udzielił zgromadzonym błogosławieństwa i zakończył spotkanie słowami Ojca Świętego: „Odwagi! Bądź silny i wielkoduszny. Liczę na Ciebie! Przynoś zaszczyt Chrystusowi, Kościołowi i Papieżowi!”.

Reklama

Maria Szczęsna

Dekanat Kurzętnik

Piłki jadą w świat

Uczniowski Klub Sportowy „Kogut” w Kurzętniku przekazał za pośrednictwem księży misjonarzy piłki dla dzieci w następujących krajach misyjnych: w Madagaskarze, Indiach, Brazylii, Argentynie, Kenii, Ghanie, Zambii, Papui-Nowej Gwinei, Tanzanii, Zimbabwe i Kazachstanie. Mamy nadzieję, że ten skromny dar sprawi radość tamtejszym dzieciom i umożliwi im atrakcyjne spędzenie wolnego czasu.

Ryszard Krzemieniewski

Dekanaty toruńskie

Wigilia w zamku bierzgłowskim

18 grudnia w zamku bierzgłowskim odbyła się wigilia dla nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego z Torunia. Dyrektor Diecezjalnego Centrum Kultury, ks. Piotr Rutkowki, przedstawił zgromadzonym historię zamku bierzgłowskiego i jego obecną rolę w diecezji toruńskiej. Następnie ks. Andrzej Kowalski, katecheta ZSPS i VIII LO, poprowadził Liturgię Słowa Bożego. Po nabożeństwie odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycieli szkoły oraz zespół muzyczny „Claritas”. Wykorzystano wiersze ks. Jana Twardowskiego o tematyce bożonarodzeniowej, a zespół muzyczny zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania. Dyrektor szkoły, Urszula Przedpełska, złożyła życzenia pracownikom szkoły, rozpoczynając tym samym dzielenie się opłatkiem. Dalsze świętowanie kontynuowano podczas biesiadowania przy wigilijnym stole.

Reklama

Teresa Węglikowska-Chachuła

„Pueri Cantores Thorunienses” zaśpiewali Prymasowi

18 grudnia kard. Józef Glemp, Prymas Polski, świętował 74. rocznicę urodzin w rodzinnym Inowrocławiu. W kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Mszy św. przewodniczył abp Henryk Muszyński. Uroczystą oprawę muzyczną stanowiły śpiewy w wykonaniu Chłopięco-Męskiego Chóru Katedralnego „Pueri Cantortes Thorunienses” pod dyrekcją Romana Gruczy. Kunszt Chóru katedry toruńskiej został doceniony przez Księdza Prymasa i Księży Biskupów w słowach, które zostały uwiecznione w Kronice „Pueri Cantores Thorunienses”:
Jestem ujęty po raz kolejny śpiewem chóru chłopięco-męskiego z katedry toruńskiej, wspomagającego modlitwę w kościele mojego chrztu w Inowrocławiu. Szczęść Boże.
18 XII 2003 r. +Józef Kardynał Glemp Prymas Polski.

Jacek Nijak

Wkrótce

Jury konkursu literackiego pt. Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa (1 Kor 11,1), zorganizowanego przez sanktuarium bł. ks. Stefana Frelichowskiego, 25 listopada ub. r. dokonało oceny nadesłanych prac konkursowych. Wyróżniono następujących autorów: Monikę Czachowską z Gutowa, Jana Kruglińskiego z Torunia, Jana Tajchmana z Torunia, Katarzynę Moniuszko z Bartniczki, Annę Mazurowską z Lidzbarka Welskiego, Barbarę Łubkowską z Chełmży oraz autorów pracy zbiorowej: Małgorzatę Stoff, Joannnę Inoch i Pawła Korpala z Torunia.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 21 lutego o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

Ks. Józef Nowakowski

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję