Reklama

Męczennicy archidiecezji Łódzkiej

Niedziela łódzka 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Zbigniewem Traczem, notariuszem Kurii Arcybiskupiej w Łodzi i wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym II grupy Męczenników II wojny światowej archidiecezji łódzkiej, rozmawia ks. Waldemar Kulbat

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Doktorze, rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego. Ks. Burzyński zginął wypełniając posługę kapłańską wobec rannych żołnierzy w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego. Ks. Kaczyński został umęczony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Jakie jest znaczenie procesu beatyfikacyjnego dla ludzi naszego czasu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. dr Zbigniew Tracz: - Papież Jan Paweł II w Liście apostolskim Tertio millennio adveniente przypomniał, że „Kościół pierwszego tysiąclecia zrodził się z krwi męczenników” (nr 37). Jednocześnie Ojciec Święty uwrażliwia nas, że przekraczając próg III Tysiąclecia Chrześcijaństwa nie możemy zapomnieć o ich świadectwie życia i śmierci. Kościół pierwszych wieków zabiegał o utrwalenie świadectwa męczenników w specjalnych martyrologiach, które były ciągle uzupełniane. W tym kontekście, zwracając się do wszystkich przekraczających próg III Tysiąclecia Chrześcijaństwa, Papież - Świadek okrucieństw II wojny światowej przypomina, że w XX w. „Kościół znowu stał się Kościołem męczenników” i „jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele” (List apostolski Tertio millennio adveniente, nr 37).
Jako Kościół łódzki, liczący zaledwie 84 lata, winniśmy uświadomić sobie, że nasze fundamenty zostały zroszone krwią wielu wiernych świeckich i kapłanów pomordowanych w okresie II wojny światowej. W 1941 r., w młodej, bo zaledwie 21-letniej diecezji łódzkiej, nastąpiły masowe aresztowania księży. W obozach koncentracyjnych w Dachu i Oświęcimia umęczono i zamordowano 153 kapłanów. Ich imiona uwiecznione są na tablicy pamiątkowej w bazylice archikatedralnej, wmurowanej już w 1977 r.
Dziś uświadamiamy sobie, że prawda wiary o „świętych obcowaniu” mówi głośniej aniżeli kamienna tablica. Kościół łódzki przez swoje Martyrologium pragnie głosić i wielbić świętość swoich synów i córek oraz oddawać najwyższą cześć Bogu samemu, który obdarzył ich palmą męczeństwa.

- Jaki jest cel procesu beatyfikacyjnego?

Reklama

- Po wnikliwej analizie i uwzględniając świadectwa wielu wiernych Pasterz Kościoła Łódzkiego abp Władysław Ziółek uznał, że ks. Tadeusz Burzyński i ks. Dominik Kaczyński cieszą się sławą świętości życia i męczeństwa. To wewnętrzne przekonanie Pasterza winno jednak być poparte wnikliwym badaniem i dowodem świętości życia, i faktu męczeństwa tychże sług Bożych. Taki cel stawiany jest kanonicznemu procesowi beatyfikacyjnemu i kanonizacyjnemu. Prawo kanoniczne posługuje się wypracowanym przez wiekową jurysprudencję określeniem męczeństwa definiowanego jako „dobrowolne przyjęcie śmierci za wiarę w Chrystusa lub za jakąś cnotę, którą odnosi się do Boga” (Benedykt XIV, De servorum Dei… III, 16,5).
W procesie należy wykazać - po stronie sług Bożych - zarówno gotowość przyjęcia śmierci za Chrystusa i wytrwanie w tej woli aż do śmierci, i w momencie śmierci, jak również sam fakt męczeństwa z tychże motywów.
W dowodzeniu męczeńskiej śmierci wskazuje się również na osobę prześladowcy i nienawiść z jej strony do Boga i wiary, co w przypadku ofiar II wojny światowej nie ogranicza się tylko do określenia oprawcy z imienia i nazwiska, ale zmierza również do wykazania nieludzkiego i przez to przeciwnego Bogu charakteru hitlerowskiego nazizmu.
Mamy nadzieję, że w procesie kanonicznym sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego wszystkie te elementy zostaną wyszukane i udowodnione.

- Jak przebiega proces beatyfikacyjny i jakie obejmuje etapy?

Reklama

- W ciągu wieków Kościół wypracował reguły postępowania kanonizacyjnego w trakcie, którego dokonywane są przesłuchania świadków naocznych i „ze słyszenia” zarówno życia, jak i męczeństwa sług Bożych. Zbierane i analizowane są również świadectwa pisane i dokumenty historyczne ich dotyczące.
Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego włączony jest do procesu ogólnopolskiego prowadzonego przez diecezję pelplińską i odnosi się do 122 kandydatów na ołtarze kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych oraz wiernych świeckich ofiar II wojny światowej. Dnia 17 września 2003 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski bp Jan Bernard Szlaga ordynariusz pelpliński, po uprzednim uzyskaniu nihil obstat Kongregacji ds. Kanonizacji dokonał otwarcia tegoż procesu. W ślad za tym, abp Władysław Ziółek dnia 14 lutego br. sesją De Primordialibus rozpoczął prace Trybunału Rogatoryjnego Archidiecezji Łódzkiej i mianował jego członków. Sędzią Delegatem Księdza Arcybiskupa jest ks. kan. Dionizy Markiewicz, Promotorem Sprawiedliwości - ks. dr Grzegorz Leszczyński, Notariuszami - ks. Tadeusz Weber i ks. Stanisław Łągwa, Kursorem - ks. Krzysztof Żernicki. Została powołana również Komisja Historyczna, w której pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Grada, ks. dr. Piotra Zwolińskiego i ks. dr. Mieczysława Różańskiego zbierają i opracowują dokumenty dotyczące życia i męczeństwa sług Bożych. Mamy nadzieję, że ofiarna praca tak szacownego gremium pozwoli udowodnić świętość życia i fakt męczeńskiej śmierci sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego.

- Jak długo trwa proces beatyfikacyjny?

- Ponieważ od dłuższego już czasu zbierane są świadectwa ustne i dokumenty historyczne oraz pamiątki pragnę podziękować Wychowankom i Rodzinom tychże sług Bożych za pomoc i udostępniane materiały.
Zwracam się jednocześnie z gorącą prośbą o pomoc w docieraniu do każdej informacji na temat życia i męczeństwa sług Bożych ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego. Każde świadectwo może pomóc w pracy Trybunału i Komisji Historycznej oraz przyśpieszyć zakończenie zbierania i opracowania materiałów dowodowych. Informacje te można kierować pod adresem:
Kuria Archidiecezji Łódzkiej
ul. ks. I. Skorupki 1
90-458 ŁÓDŹ
tel. (0-42) 637-58-44

- W imieniu naszych Czytelników dziękuję za przekazane informacje.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ‘z buta’, tylko z sercem – Ksiądz z Osiedla o ewangelizacji w sieci

2025-07-28 19:34

[ TEMATY ]

Ksiądz z osiedla

©don Marek Weresa

Trzeba tam po prostu być, trochę posłuchać ludzi. To jest jak ewangelizowanie nowego kontynentu – mówi o swej aktywności w mediach społecznościowych ks. Rafał Główczyński, salwatorianin, znany w Internecie jako Ksiądz z Osiedla. Jest on obecny na Jubileuszu Młodzieży w Rzymie, podczas którego jest także Jubileuszu Influencerów.

Wyznaje, że papież Franciszek „genialnie zauważył, że Internet to jest faktycznie inny świat, w takim znaczeniu, że tam się rzeczywiście ludzie komunikują trendami, jakimiś formami”. Dodaje, że jak ktoś nie zna tego języka i „próbuje tak po prostu wejść ‘z buta’, to trochę tak, jak kiedyś pierwsi misjonarze jechali do Afryki i tam po łacinie próbowali ich nawracać”. Potem dopiero – kontynuuje ks. Główczyński – przychodziła refleksja, że gdyby trochę posłuchali Afrykańczyków i mówili w ich języku to byłoby lepiej.
CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z grupą ok. 800 neofitów i katechumenów z Francji

2025-07-29 12:36

[ TEMATY ]

Francja

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież spotkał się z grupą ok. 800 neofitów i katechumenów z Francji, gdzie trwa fenomen napływu młodzieży i młodych dorosłych do Kościoła katolickiego. W przemówieniu – drugim, jakie od początku pontyfikatu wygłosił po francusku – Leon XIV podkreślił, że Kościół potrzebuje ich świadectwa wiary i zachęcił, by pielęgnowali ją poprzez modlitwę, sakramenty i wspólnotę, by nie zostać jedynie „zewnętrznymi chrześcijanami”.

Audiencja u Ojca Świętego katechumenów i neofitów z Francji, to jedno z najbardziej poruszających dla Kościoła w Europie spotkań ostatnich tygodni. Z kraju, w którym tylko w tym roku w Wigilię Paschalną chrzest przyjęło blisko 18 tys. osób dorosłych i młodzieży, wielu nowoochrzczonych i przygotowujących się do chrztu przyjechało do Rzymu na Jubileusz Młodzieży. 800 z nich spotkało się dziś z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Nowy raport Talitha Kum o handlu ludźmi: udzielono pomocy 400 tys. kobiet i dzieci

2025-07-29 18:34

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Talitha Kum

Adobe Stock

W przeddzień Światowego Dnia Walki z Handlem Ludźmi doroczny raport przedstawiła Talitha Kum, czyli sieć osób konsekrowanych zajmująca się pomocą ofiarom i podnoszeniem świadomości w społeczeństwie. Profilaktyka pozostaje najskuteczniejszą bronią w walce z tym coraz powszechniejszym procederem.

To nie są liczby, to nadzieja. 939 185 - to liczba mężczyzn, kobiet i dzieci na całym świecie, którym w zeszłym roku udało się pomóc za pośrednictwem Talitha Kum, międzynarodowej sieci osób konsekrowanych walczącej z handlem ludźmi, powstałej w 2009 roku w ramach Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych zakonów żeńskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję