Reklama

Wiadomości

KIK apeluje z okazji Święta Niepodległości o zapobieganie przemocy i nienawiści

Zwracamy się do wiernych i hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce (...) o podjęcie kroków zapobiegających przemocy słownej i fizycznej, nienawiści i pogardzie wobec ludzi różniących się od nas wyglądem, językiem, wyznaniem, religią, narodowością lub po prostu „innych” - apeluje zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w oświadczeniu przekazanym KAI.

[ TEMATY ]

apel

święto niepodległości

Bożena Sztajner/ Niedziela

Oto pełna treść oświadczenia:

Głos Klubu Inteligencji Katolickiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości Świętujemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Po blisko 123 latach nieobecności na mapie świata w roku 1918 znowu pojawił się kontur granic nazywany: POLSKA. II Rzeczpospolita, która istniała tylko 20 lat, była państwem wielokulturowym, wielonarodowościowym i wielowyznaniowym. Dziś jest często gloryfikowana i podawana za wzór. Jej przywódcy patronują licznym akcjom, różnym partiom.

II Rzeczpospolita bez wątpienia może być dla nas źródłem inspiracji i wzorców, ale także refleksji i przestróg. „Kto nie zna historii, będzie ją powtarzał” – jak mawiał E. Burke, przywódca partii Wigów w XVIII w. Czy dziś, ciesząc się niepodległością i wolnością od 26 lat, naprawdę pamiętamy, jaka była II Rzeczpospolita? Prawdopodobnie pamiętamy cud Bitwy Warszawskiej, COP i budowę Gdyni, wspominamy reformę Grabskiego i wielką ideę federacyjną Piłsudskiego. Być może niektórzy z nas mają jeszcze przed oczami małe żydowskie miasteczka Mazowsza i Galicji i rozległe zasobne wsie Wielkopolski. Ale czy chcemy również pamiętać getta ławkowe dla studentów żydowskich i nastrój nienawiści, który doprowadził do zabójstwa prezydenta Narutowicza? Czy pamiętamy, że polski żołnierz strzelał do innego polskiego żołnierza w Warszawie w 1926 roku? Czy pamiętamy strajki krakowskie i skrajną nędzę polskich chłopów? Jak mówimy o obozie w Berezie? Czy zdajemy sobie sprawę, że przez 20 lat II RP miała blisko 30 rządów, a sceny mające miejsce w Sejmie nie licowały z powagą parlamentu?

Reklama

Polska wyszła z II wojny światowej ograbiona i ogołocona nie tylko materialnie, ale też kulturowo i religijnie, z przesuniętymi granicami. Holocaust ludności żydowskiej, a także ludobójstwo dokonywane na Polakach oraz obywatelach RP innych narodowości, koszmary Wołynia, akcja Wisła, deportacje – to wszystko sprawiło, że Polska stała się ludnościowo i religijnie niemal jednolita.

Dziś nadal jesteśmy jednym z nielicznych dużych krajów w Europie tak bardzo jednolitych narodowo i religijnie. Nie jesteśmy jednak bardziej zgodnym narodem i dużo lepszym społeczeństwem. Kilka ostatnich lat to czas narastania podziałów, wzajemnej dyskryminacji, oskarżeń i wykluczeń. Język dyskursu publicznego stał się językiem pełnym agresji, złych emocji, językiem tworzącym przepaści między Polakami. Taki język można coraz częściej usłyszeć w naszych rozmowach, w mediach i w naszym Kościele.

Polski Kościół katolicki, rozumiany jako wspólnota duchownych i świeckich, gromadzi większość naszych obywateli. To sprawia, że my, katolicy, mamy w rękach potężne narzędzie, mogące zmienić postawę moralną Polaków. Powinniśmy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby przyczyniać się do prowadzenia dialogu w duchu miłości i miłosierdzia.

Reklama

Jesteśmy współodpowiedzialni, wraz z naszymi hierarchami w Kościele, nie tylko za język, jakim się do siebie zwracamy, ale także bezpośrednio, za rozwój niepokojących zdarzeń w naszej Ojczyźnie. Zagrożenia zewnętrze dziś są inne niż te wobec Polski z 1918 roku, ale nie mniej poważne. Nienawiść stanowi takie samo zagrożenie dla niepodległej Polski jak najgroźniejszy zewnętrzny agresor. Dlatego w rocznicę odzyskania niepodległości apelujemy:

W rocznicę odzyskania niepodległości, jako członkowie Kościoła, zrzeszeni w Klubie Inteligencji Katolickiej, chcemy przypomnieć o współodpowiedzialności każdego Polaka za stan naszego społeczeństwa i państwa. Uważamy, że dla obrony godności ludzkiej niezbędne jest kształtowanie sumień i ukazywanie osobowej wartości każdego człowieka. Taka działalność jest bardzo ważnym obowiązkiem Kościoła katolickiego i jego wiernych. Wszyscy jesteśmy zobligowani przez wyznawaną wiarę do głoszenia wartości płynących z Ewangelii. A właśnie z Ewangelii wynika prawda o niezbywalnej godności każdego człowieka i z Ewangelii płynie wezwanie do odrzucenia nienawiści i pogardy wobec bliźniego.

Zwracamy się do wiernych i hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce, do członków naszej KIK-owskiej wspólnoty i do innych instytucji i wspólnot, o podjęcie kroków zapobiegających przemocy słownej i fizycznej, nienawiści i pogardzie wobec ludzi różniących się od nas wyglądem, językiem, wyznaniem, religią, narodowością lub po prostu „innych”. Mamy prawo się różnić i spierać, ale Chrystus zabrania nam nienawidzić. Sądzimy, że polski Kościół, którego jesteśmy członkami, ma siłę i autorytet, by troszcząc się o dobro naszej Ojczyzny, takie zadania podjąć. Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej

2016-11-10 19:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrywać i poznawać Boga – redaktor naczelny „Niedzieli” podczas Apelu Jasnogórskiego

Matko Najświętsza, uroczystość Trójcy Przenajświętszej przypomina nam, że jesteś pierwszą wśród odkupionych. Stworzoną w łasce, szczególnie zjednoczoną z Trójcą w chwili poczęcia, w chwili Zwiastowania, na Kalwarii, podczas Pięćdziesiątnicy i wreszcie w chwili Twojego Wniebowzięcia – tymi słowami ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” rozpoczął 7 czerwca rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego.

- Przy Zwiastowaniu okazałaś posłuszeństwo wiary. Tej wiary, która jest przyjmowaniem tego co Bóg daje. Prosimy Cię, daj nam łaskę otwarcia się na prawdę o Bogu w trójcy osób. Żeby ta prawda nie była dla nas jakąś religijną łamigłówką, ale doświadczeniem wiary.

W świecie, w którym jest wiele pomysłów na Boga, my chrześcijanie powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga. My Go tylko odkrywamy i poznajemy. Gdyż On sam zechciał przyjść do nas i pokazać nam siebie. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. – mówił ks. Grabowski.

Bóg jest wspólnotą miłości, a człowiek został stworzony na obraz Boga, po to, aby ten obraz coraz bardziej w sobie uwidaczniał. Jesteśmy zatem powołani do stawania się tym, kim od początku jest Bóg – wspólnotą miłości – przypomniał redaktor naczelny „Niedzieli”.

Ks. Jarosław Grabowski zwrócił także uwagę na zbieżność dat i osób, niezwykle ważnych dla „Niedzieli”.

Ten dzień jest też szczególnie wymowny dla wspólnoty Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Po 28 latach znów w służbie Kościoła i narodu – tymi słowami redakcja przywitała się z czytelnikami w pierwszym numerze po reaktywacji tygodnika z datą 7 czerwca 1981 r. Redakcja rozpoczęła pracę w szczególnym momencie, mianowicie już po śmierci Prymasa Polski kard. Wyszyńskiego i po zamachu na życie Jana Pawła II.

- Wiemy, że św. Jan Paweł II systematycznie czytał „Niedzielę”, o czym wielokrotnie zapewniał nas kard. Stanisław Dziwisz.

Prymas Tysiąclecia tuż przed śmiercią w liście z okazji wznowienia wydawania „Niedzieli” napisał: „Duchowość maryjna jest niejako specjalnością tego pisma.” Życzył, aby Słowo Boże biegło przez całą Polskę i rozświetlało umysły, krzepiło serca, ostrzyło wolę służby Bogu i Ojczyźnie. Te słowa są dla nas testamentem Prymasa. One nas zobowiązują, szczególnie w czasie oczekiwania na jego beatyfikację – zapewniał ks. Grabowski.

Zadaniem „Niedzieli” zawsze jest i będzie przedstawianie prawdziwego obrazu Kościoła, opisywanie zwyczajnej, pełnej pasji pracy duszpasterskiej księży i katolików świeckich.

W tych czasach histerii i skrajnej nieżyczliwości wobec wierzących, „Niedziela” pokazuje ewangeliczne zaangażowanie ludzi Kościoła. Nie unika przy tym tematów dla niego trudnych czy niewygodnych. Stawia jednak warunek. Informacje muszą być wiarygodne, rzetelne i dogłębnie zweryfikowane. – dodał na zakończenie ks. Jarosław Grabowski

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Statek im. Papieża Franciszka ratuje w Brazylii chorych na COVID-19

2020-07-14 21:02

[ TEMATY ]

Franciszek

vaticannews.va

Brazylia mobilizuje wszystkie siły do walki z pandemią koronawirusa, która każdego dnia kosztuje w tym kraju życie ok. tysiąca osób. W tej walce pomaga statek-szpital im. Papieża Franciszka pływający od roku po Amazonce i jej dorzeczach. Jednostka niesie wsparcie medyczne dla około 700 tys. mieszkańców tego ubogiego regionu.

„Ten statek już dokonał ogromnych cudów ratując życie wielu ludzi mieszkających w przybrzeżnych osadach. Bez otrzymanej pomocy medycznej nie mieliby szans na powrót do zdrowia” – mówi brat Joel Sousa, odpowiadający za koordynację pracy tego pływającego szpitala. W czasie pandemii, liczący 23 osoby, personel medyczny zaangażował się również w walkę z koronawirusem, który niestety dotarł także do dżungli amazońskiej. Na statku wykonywane są m.in. testy.

Odkąd pływający szpital wyruszył rok temu na Amazonkę udzielił pomocy ponad 46 tys. ubogich i potrzebujących. Na statku jest rentgen, mammograf i EKG oraz działa doskonale wyposażone laboratorium, mała sala operacyjna, gabinet dentystyczny i apteka. Jest także kilka łóżek, na których można hospitalizować najcięższe przypadki. Działanie statku im. Papieża Franciszka finansowane jest m.in. z funduszy papieskiego jałmużnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję