Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nowogardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Nowogard
Siedziba: Nowogard, adres tymczasowy; ul. Wojska Polskiego 2/3
Liczba wiernych: 2 339
Proboszcz: ks. Ireneusz Kamionka
Kościoły filialne: Lestkowo - pw. Matki Bożej Królowej Polski, Miętno - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wspólnoty: Żywy Różaniec (5 róż), Rada Parafialna, Rada Katechetyczna, Rada Budowlana, Rady Kościelne, Parafialny Zespół Caritas, Schola dziewczęca, Schola młodzieżowa, ministranci (30 osób) i lektorzy (5 osób)
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Niedziela” - 10 egzemplarzy

1 lipca 1996 r. abp Marian Przykucki erygował nową parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nowogardzie. Kierował się troską o zaspokojenie potrzeb religijnych mieszkańców północnej części miasta.
Zabudowa miasta Nowogard jest mocno rozciągnięta wzdłuż dróg wyjazdowych. Ta trzecia parafia Nowogardu objęła duże osiedle im. gen. Józefa Bema, wybudowane w czasach, gdy funkcjonowało tam Państwowe Gospodarstwo Rolne. Jego mieszkańcy w liczbie 2100 osób mieli dość daleko do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolęda w 1997 r. potwierdziła, że ludzie chcieli tego podziału. Do parafii włączono także trzy miejscowości poza miastem. Są to niewielkie wioski: Miętno (160 osób), Lestkowo (60 osób) i Otręby (6 rodzin). Przed pierwszym proboszczem ks. Ireneuszem Kamionką stanęło trudne zadanie budowy nowego kościoła w niełatwym dla tego typu przedsięwzięć czasie.
Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie 18 czerwca 1989 r. z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego, po czym pracował jako wikariusz w Stargardzie Szczecińskim (parafia pw. Ducha Świętego), dalej w parafiach w: Szczecinie (pw. Stanisława Kostki), Trzebiatowie, Drawnie i Nowogardzie (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Obowiązki proboszcza podjął 1 lipca 1996 r. Rozpoczął od postawienia tymczasowej kaplicy, przerobionej z drewnianej świetlicy, pochodzącej z Pogorzelicy (służyła do 2000 r.). Postawiono ją na skraju osiedla, przy lokalnej drodze wychodzącej z Nowogardu w kierunku północnym. W 1996 r. został uzbrojony teren oraz wykonano projekt kościoła i plebanii. Projekt przygotował inż. arch. Walenty Zaborowski według wzoru kościoła z Przecławia (z dużymi modyfikacjami). Za konstrukcję odpowiadał mgr inż. Mirosław Hamberg. Kierownikiem budowy został miejscowy parafianin Michał Sołowiej. Oprócz kierownika budowy głównym doradcą Księdza Proboszcza był także jego ojciec - Ignacy Tadeusz Kamionka.
W 1997 r. wylano betonowe ławy fundamentowe kościoła i plebanii, a w 1998 r. żelbetowe mury fundamentowe. 15 maja 1999 r. kamień węgielny poświęcił abp Marian Przykucki. Ksiądz Arcybiskup odprawił wówczas pierwszą Mszę św. i udzielił sakramentu bierzmowania. Od tamtego dnia aż do zimowych chłodów Ksiądz Proboszcz odprawiał Mszę św. w murach budującego się kościoła. Także nawiedzenie obrazu Chrystusa Miłosiernego odbyło się w murach kościoła. Budowę murów kościoła i plebanii zakończono jeszcze tego roku. W 2000 r. zadaszono plebanię i kościół, w którym począwszy od uroczystości Chrystusa Króla, odprawiano Mszę św. 13 maja tego roku abp Zygmunt Kamiński poświęcił tabernakulum. W 2001 r. kościół otrzymał ławki (200 miejsc siedzących). W 2002 r. wykonano chór i przywieziono organy elektroniczne z Bawarii (ofiarodawcą był proboszcz jednej z bawarskich parafii pragnący pozostać anonimowy). W 2003 r. pokryto dachówką dach kościoła. Poza tym nad chórem założono witraż z patronką świątyni - Matką Bożą Fatimską. Dwa obrazy do naw bocznych wykonał Edward Rogalski ze Szczecina. Po lewej stronie zawieszono obraz Miłosierdzia Bożego, po prawej zaś - Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego, z dwuspadowym dachem. Na skrzyżowaniu naw wzniesiono wieżyczkę - latarnię. Wymiary kościoła są następujące: długość 28,5 m, szerokość 21,5 m. Mury kościoła, wykonane z cegły, posiadają 8 m wysokości, a wraz z więźbą dachową - 12,38 m, latarnia zaś - 8,3 m. Powierzchnia użytkowa kościoła wynosi 465 m2. Kościół może pomieścić ok. 650 wiernych. Po prawej stronie wejścia do kościoła znajduje się tablica pamiątkowa. Budynek plebanii usytuowany jest od strony południowo-wschodniej.
W parafii są dwa kościoły filialne. Starszy, gotycki z XV w. znajduje się w Lestkowie. Drugi - neogotycki z XIX w. uległ po wojnie zrujnowaniu. Jego odbudowę przeprowadzono w 1974 r. Przy trzech kościołach parafii postawiono krzyże. Ufundowano też dwa krzyże przydrożne na rozstajach.
Msza św. niedzielna w kościele parafialnym sprawowana jest o godz.: 9.00, 11.00 i 18.00. Są także dwie Msze św. w Lestkowie i w Miętnie. W tygodniu natomiast Msza św. odprawiana jest w kościele parafialnym o godz. 18.30. Czcząc Patronkę kościoła, już przy kapliczce na placu budowy, zainaugurowano nabożeństwo fatimskie - 13. każdego miesiąca objawień. Kultowi służy przywieziona z Fatimy statua Matki Bożej Fatimskiej. Poświęcił ją Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swego pobytu w Gorzowie Wielkopolskim 2 czerwca 1997 r. W środy odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątki do Miłosierdzia Bożego.
Na terenie parafii istnieje Szkoła Podstawowa nr 4, mająca ok. 250 uczniów. Katechezę prowadzi w niej Gabriela Łatka. W Gimnazjum nr 31, liczącym ok. 120 uczniów, religii uczą Edward Tychoniec oraz Henryka Bogdanowicz, będąca też organistką w parafii. Prowadzi ona zespoły w Domu Kultury, w parafii zaś ćwiczy obie schole.
Wybudowanie kościoła na tym osiedlu wpłynęło na wzrost praktyk religijnych jego mieszkańców. By dokończyć rozpoczęte dzieło, oprócz ofiar parafian Ksiądz Proboszcz ciągle szuka sponsorów w kraju i za granicą. W roku obecnym zaplanował całkowicie wykończyć dach na plebanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 26

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję