Reklama

Wiadomości

Wystawa o dr. Biegańskim w Senacie RP

[ TEMATY ]

dr Władysław Biegański

Archiwum Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego

Dr Władysław Biegański w swoim gabinecie

 Dr Władysław Biegański w swoim gabinecie

W Senacie RP prezentowana jest wystawa „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci” przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Częstochowie i Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie.

Wystawa zainaugurowała obchody ogłoszonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego, którego celem jest, by „oddać należny hołd temu zasłużonemu lekarzowi, który swoje życie poświęcił dobru wspólnemu”. Podkreślił to również podczas otwarcia wystawy 1 lutego 2017 r. marszałek Stanisław Karczewski: – „Władysław Biegański jest jedną z tych zasłużonych, wyjątkowych postaci, które są mało znane” – mówił.

Wystawa składa się z 11 plansz o wymiarach 1,2 m x 2,5 m, na których umieszczono fotografie i teksty pozwalające bliżej poznać postać wybitnego częstochowianina, autora ponad 130 prac w dziedzinie medycyny, filozofii, logiki i etyki.

Wł. Biegański urodził się w Grabowie nad Prosną, maturę zdał w gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim, studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Z własnej inicjatywy odbył staże medyczne w Berlinie i Pradze. W 1883 r. osiadł w Częstochowie, gdzie objął kierownictwo Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny. Pracował także jako lekarza Oddziału Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i w ambulatoriach zakładów włókienniczych. Był znanym w mieście społecznikiem, założył m.in. Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie – noszące obecnie jego imię, Częstochowskie Towarzystwo Dobroczynności dla Chrześcijan, Towarzystwo Higieniczne, oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Z dala od ośrodków uniwersyteckich prowadził własną pracę naukową, dlatego nazywany był „Profesorem bez katedry”. W 1891 r. wydał ważne dzieło: „Diagnostykę różniczkową chorób wewnętrznych, podręcznik dla studentów i lekarzy”, z którego korzystały pokolenia medyków. Drugi popularny podręcznik Biegańskiego to „Wykłady o chorobach zakaźnych ostrych”. „Etyka ogólna”, Był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Akademii Umiejętności w Krakowie. Pod koniec życia, w 1914 r., Uniwersytet Jagielloński zaproponował mu objęcie katedry logiki, jednak, ze względu na stan zdrowia tej propozycji nie przyjął.

Reklama

Najczęściej cytowanym dziełem dr Biegańskiego są „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej”, które wspominano także podczas wystawy. Jedną ze znanych myśli Biegańskiego: „Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem” zacytował podczas otwarcia przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska.

W „Myślach i aforyzmach o etyce lekarskiej”, znajdziemy również inne cenne słowa: „Najwyższym jednak ideałem etycznym, do jakiego ludzkość doszła, jest niewątpliwie zasada chrześcijańskiej miłości bliźniego. Ideał ten jest szczytem rozwoju wrodzonego człowiekowi współczucia i zarazem najwyższym uogólnieniem etycznym. Z ideału tego wynikają wszystkie prawa społeczne i ideały etyczne. Jest to źródło niewyczerpane, z którego ludzkość przez wszystkie wieki czerpała i czerpać będzie napój ożywczy i gasić wrodzone człowiekowi pragnienie dobra”.

Jak informuje Janusz Jadczyk – dyrektor Muzeum w Częstochowie wystawa będzie prezentowana kolejno w Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie, w Grabowie nad Prosną – miejscu urodzenia Doktora, a także w Częstochowskiej Filharmonii podczas poświęconej dr. Wł. Biegańskiemu konferencji, nad którą „Niedziela” objęła patronat medialny. W kolejnych miesiącach Muzeum chętnie udostępni wystawę innym placówkom, które będą chciały popularyzować tę wybitną postać.

2017-02-02 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień doktora Władysława Biegańskiego

[ TEMATY ]

dr Władysław Biegański

Archiwum Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego

Dr Władysław Biegański w swoim gabinecie

 Dr Władysław Biegański w swoim gabinecie

Archiwum Państwowe w Częstochowie przy ul. T. Rejtana 13 organizuje 9 czerwca 2017 r. „Dzień doktora Władysława Biegańskiego (1857-1917) w Archiwum Państwowym w Częstochowie”.

W tym dniu zaplanowano:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję