Reklama

Pod patronatem Apostołki Miłosierdzia Bożego

- Św. Faustyna nam pomaga. Czujemy Jej obecność i opiekę w parafii - mówi ks. kan. Ryszard Ladziński, proboszcz liczącej 15-tysięcy wiernych bródnowskiej parafii noszącej wezwanie kanonizowanej w 2000 r. zakonnicy. Rozwinięty jest w niej kult Miłosierdzia Bożego i Patronki kościoła, której relikwie zostały tu uroczyście sprowadzone z Krakowa.

Niedziela warszawska 16/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się dziesięć lat temu

Początki parafii sięgają czerwca 1993 r., kiedy to Kuria Biskupia Warszawsko-Praska skierowała ks. Ryszarda Ladzińskiego do zorganizowania nowego ośrodka duszpasterskiego, a w przyszłości parafii na warszawskim Bródnie. Ks. Ladziński zamieszkał przy parafii Matki Bożej Różańcowej, gdzie objął obowiązki wikariusza. Zaraz też - dzięki życzliwości ks. prał. Mieczysława Mosaka, dziekana bródnowskiego i miejscowego proboszcza - zaczął odwiedzać w mieszkaniach swoich przyszłych parafian. W rozmowach podejmował sprawę powstania nowej parafii i budowy kościoła. Już wówczas władze kościelne postanowiły, że powstać ona miała z części parafii Matki Bożej Różańcowej i św. Wincentego a Paulo. Rozmowy nie zawsze były łatwe. Istniał już nowy kościół św. Marii Magdaleny, zaczęła się budowa świątyni św. Włodzimierza i część wiernych uważała, że nie ma potrzeby, aby na Bródnie powstał jeszcze jeden kościół. Ks. Ladziński przekonywał, że dopiero co powstała nowa diecezja warszawsko-praska, że mieszkańcy będą mieli bliżej kościoła parafialnego, że łatwiej będzie organizować życie religijne, posługę charytatywną, że wszyscy czuć się będą jak w jednej rodzinie. Stopniowo coraz więcej osób przekonanych było o słuszności decyzji władz kościelnych.

Życie pod chmurką

Reklama

W czerwcu 1994 r. uzyskano zgodę na lokalizację kościoła. Jeszcze 23 czerwca teren został ogrodzony, postawiono na nim krzyż, a bp Stanisław Kędziora dokonał jego poświęcenia. - Rozpoczęło się życie pod chmurką - wspomina ks. kan. Ladziński. Codziennie wieczorem odprawiałem tu Msze św. Wierni zaczęli przychodzić. Postawiliśmy ławki i wkrótce zaczęliśmy budować kaplicę. Udało się na nią pozyskać barak po Ochotniczych Hufcach Pracy, który stał na Młocinach. Początkowo - dzięki życzliwości ks. prał. Stanisława Rawskiego - został złożony na terenie parafii św. Marii Magdaleny. 1 października 1984 r. w postawionej już kaplicy odprawiona była pierwsza Msza św.
W dwa miesiące później, 1 stycznia 1995 r., ośrodek duszpasterski uzyskał status „prawie parafii”, a 1 stycznia 1997 r. bp Kazimierz Romaniuk erygował tu parafię. Od początku nosi ona wezwanie s. Faustyny Kowalskiej. Kiedy ks. Ladziński przybył na Bródno, był właśnie po lekturze Dzienniczka, który dostał od przyjaciół. Poprosił Biskupa Ordynariusza o zgodę, aby s. Faustyna była patronką parafii. Sprawę poparł ks. inf. Lucjan Święszkowski. Bródnowska parafia jest pierwszą w diecezji warszawsko-praskiej noszącą Jej wezwanie.
Przez pierwszy rok Ksiądz Proboszcz pracował w parafii sam, korzystając z pomocy ks. Adama Wójcikowskiego ze Zgromadzenia Księży Oblatów i ks. Jana Skorupskiego z Ośrodka Misyjnego. Od 1995 r. są już w parafii wikariusze. Aktualnie jest ich dwóch: ks. Grzegorz Chojnicki i ks. Krzysztof Węglarz.
W 1995 r. rozpoczęła się - systemem gospodarczym, przy bardzo dużej pomocy wiernych, budowa domu parafialnego. Do dziś w kronice parafii zanotowane są nazwiska osób najbardziej zaangażowanych w prace budowlane. 6 sierpnia 1998 r. parafia uzyskała zezwolenie na budowę kościoła. 13 czerwca 1999 r. kamień węgielny poświęcił na pl. Piłsudskiego w Warszawie Ojciec Święty. Budowa świątyni rozpoczęła się 18 sierpnia 1998 r. Do jesieni zrobiono wykopy, wylano ławy fundamentowe i ściany żelbetonowe do wysokości zerowej. Wiosną 1999 r. zalano stropy nad prezbiterium i ciągiem ogrzewczym, postawiono ściany z cegły i zalano filary. W 2003 r. na Pasterkę do kościoła przyjechał bp Kazimierz Romaniuk, który odprawił w nim pierwszą Mszę św. Od tej pory wszystkie nabożeństwa odprawiane są w świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żywy Kościół

Reklama

Parafię zamieszkują w większości ludzie starsi, przede wszystkim emeryci zatrudnieni niegdyś w FSO, Falbecie czy Elektrociepłowni. Jest dużo bezrobotnych, którzy - z uwagi na wiek - nie mają jednak prawa do emerytury. Na terenie parafii nie ma warsztatów pracy. Tym, którym uda się zdobyć dobrą pracę, na ogół uciekają z Bródna. W blokach jest sporo pustostanów. Nieraz po śmierci babci, mieszkanie czeka na wnuczkę, która dopiero co się urodziła... Niedawno parafia powiększyła się o mieszkańców Osiedla Zielone Zacisze. - To młodzi ludzie z całej Polski, którzy kupili tu mieszkania - mówi ks. Ladziński. Widać już ich w kościele. Biorą śluby, chrzczą swoje dzieci. To nowa wiosna w naszej parafii - podkreśla Proboszcz.
Jak w każdej wspólnocie parafialnej, również u „św. Faustyny” aktywnie działa kilka ruchów katolickich. Jest siedem róż Żywego Różańca. Jest Grupa Modlitewna Miłosierdzia Bożego, która każdego dnia o godz. 15.00 odmawia Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Jest prężna grupa Totus Tuus, którą opiekuje się Ksiądz Proboszcz. Panowie mają swój sztandar, są obecni na niedzielnych Sumach i podczas wszystkich większych uroczystości, w tym na ulicznej Drodze Krzyżowej, która każdego roku - w piątek przed Niedzielą Palmową - gromadzi wielu wiernych przybyłych także z innych parafii bródnowskich.
U św. Faustyny istnieje też Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego w Tarchominie, którego członkowie modlą się o powołania, otaczają kleryków i ich wychowawców modlitwą, a seminarium wspomagają ofiarą.
Aktywna jest grupa charytatywna, która opiekuje się chorymi, w okresach świąt przygotowuje ok. 400 paczek dla dzieci, wspólnie z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej organizuje wyjazdy wakacyjne dla 120-150 dzieci. Parafia współpracuje ze szkołą i refunduje obiady dla dzieci z rodzin najbiedniejszych.
Ksiądz Proboszcz zadowolony jest też z działalności grupy Światło-Życie, która pomaga w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania. Kilkanaście rodzin należy do Kościoła Domowego. Są też oczywiście ministranci, bielanki, a nawet psalmistki.
Rozwinięty jest kult Miłosierdzia Bożego. 16. dnia każdego miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, po nim jest Msza św. i istnieje możliwość uczczenia relikwii św. Faustyny. Niebawem relikwie s. Faustyny będą na stałe umieszczone przy Jej obrazie.

Ludzie dobrego serca

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed parafią, to dokończenie budowy świątyni. - Chciałbym zakończyć budowę wieży, ogrodzenia i instalacji grzewczej. Zależy mi bardzo, aby jeszcze więcej ludzi przychodziło do kościoła, aby jeszcze bardziej rozwijały się grupy duszpasterskie w parafii - mówi ks. Ladziński.
Dlatego też w parafii bardzo starannie przygotowane są Msze św. dla dzieci, w okresie wakacyjnym dla wracających z wypoczynku odprawiana jest dodatkowo Msza św. o godz. 20.00. Duży nacisk kładzie się na przygotowanie dzieci do I Komunii św. Organizowane są także specjalne spotkania dla ich rodziców.
Moi parafianie to ludzie dobrego serca. Nawet często nie mając wiele, potrafią się podzielić, są wrażliwi i ofiarni - podkreśla bródnowski Proboszcz.

Msze św. w parafii św. Faustyny na Bródnie
(ul. Żuromińska 2)
Dni powszednie 7.00, 7.30 i 18.30
Niedziele: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i 18.30 (od VI do VIII także godz. 20.00)

2004-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyspensa od postu w wybranych parafiach diecezji świdnickiej

2024-12-26 22:30

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

dyspensa

Adobe.stock.pl

W okresie świątecznym wielu proboszczów wychodzi naprzeciw potrzebom swoich wiernych, udzielając dyspensy od obowiązku zachowania postu w wybrane dni mające charakter pokutny.

Decyzje te, zgodne z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, mają na celu umożliwienie pełniejszego przeżywania radosnego czasu w tym przypadku Narodzenia Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję Bogu za to, że mnie nie opuścił

2024-12-17 12:16

Niedziela Ogólnopolska 51/2024, str. 43-45

[ TEMATY ]

wywiad

muzyka

Muniek Staszczyk

T.Love

Marta Wojtal

Muniek Staszczyk

Muniek Staszczyk

Z „miasta Świętej Wieży” pochodzi Muniek Staszczyk, założyciel i lider zespołu T.Love. Na naszych łamach opowiada o swojej wierze, zwątpieniach, trudnych relacjach z Bogiem, który nigdy o nim nie zapomniał.

Aneta Nawrot: Częstochowa, aleja Pokoju, dzielnica robotnicza. Blokowiska z podwórkami i trzepakami... W jednym z takich bloków Pan mieszkał... Muniek Staszczyk: Moja rodzina nie odbiegała od tradycyjnych rodzin. Dzieci miały szacunek do rodziców, nauczycieli, starszych osób. Wpajano nam wartości i mówiono, „co dobre, a co złe”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Niech to będzie piękny czas z wieloma radościami duchowymi

2024-12-28 15:27

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Vatican Media/ks. Marek Weresa

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Korzystajmy z tego czasu łaski od Pana; Jubileuszu z wieloma odpustami, z wielką mocą duchową, która nas będzie nieść - mówił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący KEP w rozmowie z mediami watykańskimi.

Abp Taduesz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wskazał, aby Ci którzy będą przyjeżdżać do Rzymu w czasie Roku Jubileuszowego nawiedzali także grób św. Jana Pawła II. Papież Polak „to wielki przewodnik duchowy, który przez 27 lat pontyfikatu prowadził nas przez różne burze, trudności do radości życia z Jezusem Chrystusem […] On tak jak kiedyś, tak i dzisiaj nas nieustannie wspiera, prowadzi i on nam wyprasza potrzebne łaskie” - wskazał abp Wojda w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję