Egipt: władze zaprzeczyły, jakoby doszło do zamachu na klasztor św. Katarzyny
Nie było ataku terrorystycznego na prawosławny klasztor św. Katarzyny na Synaju - oświadczył szef wydziału bezpieczeństwa egipskiej prowincji Synaj Południowy gen. Ahmed Tail. Jego słowa przytoczyła miejscowa gazeta " Al-Masry al-Jum". Według niej jeden z policjantów, strzegących dostępu do wspomnianego obiektu, przypadkowo nacisnął na spust pistoletu i kilkakrotnie wystrzelił, raniąc czterech kolegów. Trafili oni do szpitala w Szarm asz-Szejch.
Wypowiedź generała potwierdził jeden z mnichów, zapewniając przy tym, że "wszyscy bracia w klasztorze żyją i są w dobrym zdrowiu".
Egipskie, a w ślad za nimi zagraniczne środki przekazu podały, że 18 kwietnia w kierunku punktu kontrolnego, położonego ok. 800 metrów przed klasztorem, oddano serię strzałów z pobliskiego masywu górskiego. Według tamtejszych lekarzy w wyniku tych działań zginął jeden policjant a czterech innych odniosło rany. Na miejscu zdarzenia pracuje grupa śledcza, która ma ustalić, czy rzeczywiście doszło do zamachu terrorystycznego. Na razie brak jest komentarzy oficjalnych na ten temat.
Informując o domniemanym ataku media przypomniały jednocześnie, że w Niedzielę Palmową 9 kwietnia doszło do samobójczych zamachów na świątynie koptyjskie w miastach Таntа i Аlеksаndria podczas odprawianych tam nabożeństw. Zginęło wówczas 46 osób a ponad sto zostało rannych. Odpowiedzialność za te akty przemocy wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie, która także tym razem, według mediów, złożyła podobne oświadczenie. Nazajutrz po zamachach z 9 bm. prezydent Аbdel Fattah as-Sisi wprowadził w kraju na okres trzech miesięcy stan wyjątkowy.
Kopt, student Uniwersytetu w Bolonii Patrick Zaki, został ułaskawiony w środę przez prezydenta Egiptu Fattaha al-Sisi. Dzień wcześniej został skazany na trzy lata więzienia za napisanie artykułu, w którym domagał się poszanowania praw chrześcijańskich koptów w Egipcie – podały włoskie media.
„Prezydent Abdel Fattah al-Sisi korzysta ze swoich konstytucyjnych uprawnień i wydaje prezydencki dekret ułaskawiający grupę osób, wobec których wydano wyroki sądowe, w tym Patricka Zakiego i Mohameda El-Baqera, w odpowiedzi na apel Rady Sekretarzy Dialogu Narodowego i sił politycznych” – napisano na Facebooku.
100-lecie istnienia archidiecezji katowickiej, lekcje religii w szkole i katecheza parafialna będą głównymi tematami 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Katowicach – poinformowało biuro prasowe Episkopatu.
Czerwcowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Katowicach w związku ze 100-leciem powstania diecezji katowickiej, która w 1992 r. została podniesiona do rangi archidiecezji.
„Chciałbym powiedzieć, zwłaszcza ludziom młodym, aby nie czekali, ale z entuzjazmem odpowiedzieli Panu, który wzywa nas do pracy w swojej winnicy” - zaapelował Ojciec Święty do wiernych podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swej katechezie skomentował przypowieść o robotnikach w winnicy (Mt 20, 4)
Na wstępie papież zauważył, że wiele osób napotyka dziś trudności w odnalezieniu sensu swojego życia, podobnie jak robotnicy oczekujący, aby ktoś dał im pracę. Dodał, że także i dzisiaj próbuje się handlować uczuciami i godnością. Pan Bóg jednak przypomina nam, że nasze życie ma wartość i pragnienie pomóc nam ją odkryć.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.