Reklama

Wspomnienia o śp. ks. Tadeuszu Kocie

W nocy z 4 na 5 maja odszedł do życia wiecznego ks. prał. Tadeusz Kot, były proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie. 27 czerwca obchodziłby 90-lecie swoich urodzin. Posługę kapłańską pełnił nieprzerwanie do ostatniej chwili od 62 lat. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego bp. Kazimierza Romaniuka odbyły się w kościele na Saskiej Kępie 8 maja br. Zgromadziły kilkudziesięciu księży i około półtora tysiąca wiernych. Poniżej drukujemy fragmenty wspomnień dawnych parafian o ich proboszczu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śpieszmy się kochać ludzi...

Księdza Tadeusza Kota poznałam jako proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie. Zostałam przez niego zatrudniona jako katechetka. Byłam wówczas studentką drugiego roku ATK.
Ksiądz Proboszcz był pracodawcą wymagającym. Wymagał od siebie i od innych sumienności, zdyscyplinowania, ofiarności. Zorganizował od podstaw nie tylko punkt nauczania religii przy parafii, ale całą szkołę katechetyczną. Uczyło nas w tej szkole około 15 osób. Księża wikariusze, siostry zakonne i osoby świeckie. W czasie mojej kilkunastoletniej pracy w parafii na Saskiej Kępie poznałam Księdza Proboszcza przede wszystkim jako kapłana przez duże „K”.
Do budowania wspólnoty parafialnej przywiązywał wielką wagę i pokładał nadzieję w sumiennej pracy katechetycznej. Wielką troskliwą opieką otaczał katechetów, a szczególnie katechetów świeckich. Wzbudzał w nas zapał do tej pracy. Pod Jego wpływem uważałam, że to, co robię to mój święty obowiązek.
Parafia żyła tokiem roku szkolnego, katechizacja rokiem liturgicznym. Stanowiło to harmonijną całość. Szczególną opieką i troską otaczał dzieci klas II - dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej. Z tymi dziećmi i ich rodzicami rozmawiał kilka razy. Czasami dziwiłam się takiej pracy. Dostrzegłam z czasem jak ta forma kontaktu wpływa na integrację wiernych we wspólnocie parafialnej. Ksiądz Proboszcz znał każde dziecko po imieniu, pamiętał do której chodzi szkoły, przy jakiej ulicy mieszka i tak czuwał dyskretnie nad jego rozwojem duchowym.
A dzieci przystępujących do I Komunii Świętej było nawet ponad siedemset w jednym roku. W okresie przygotowywania do I Komunii Świętej wiele dzieci zostało ochrzczonych. Wielu rodziców żyjących w związkach cywilnych przyjęło sakrament małżeństwa. Czuło się, że dzieci wnoszą do swoich rodzin Chrystusa. To szczególny rok łaski dla rodziny, w której dziecko przygotowuje się do I Komunii Świętej.
Swoją postawą Ksiądz Proboszcz budził wśród ludzi zaufanie. Dyskrecja i zachowanie tajemnicy ze strony Księdza Proboszcza ośmielała ludzi. Dzięki postawie kapłana odpowiedzialnego za wiernych, wielu wróciło na łono Kościoła.
Pracując w parafii kilkanaście lat nie słyszałam nigdy, powtarzam nigdy, nic na temat zbierania pieniędzy dla potrzeb utrzymania parafii. Natomiast widziałam, że wydatków w parafii było bardzo dużo: zorganizowanie katechizacji przy parafii, urządzenie sal katechetycznych, zapewnienie porządku, ogrzewanie, utrzymanie tej „szkoły”. A w świątyni też w tym czasie wiele przybywało: ołtarze boczne, ławki, posadzka, ołtarz główny, oświetlenie, konfesjonały, tabernakulum, organy, pokrycie dachu blachą miedzianą, stacje drogi krzyżowej. Profesjonalne zagospodarowanie terenu wokół kościoła. Nigdy jednak nie było mowy o pieniądzach. Wszystkie uroczystości parafialne odbywały się w warunkach skromnych, ale dostojnych.
Ksiądz Proboszcz odznaczał się wielką miłością pasterską. Był kapłanem żyjącym między ludźmi, świadkiem Boga. Łatwy był do Niego dostęp. Miał zawsze drzwi plebanii otwarte. Słyszał nawet lekkie pukanie do drzwi, widział niezauważalne drgnienia klamki. Dostrzegał każde poruszenie łaski u wiernych sobie powierzonych. Był obecny zawsze, wszędzie, doglądał wszystkiego jak dobry pasterz.
W czasie mojej pracy na Saskiej Kępie rozmawialiśmy na wiele tematów między innymi na temat nagłej śmierci we śnie. Wówczas Ksiądz Proboszcz odpowiedział: „życzyłbym sobie takiej śmierci, odejść do Pana we śnie”. Ukochana przez Niego Matka Boża Nieustającej Pomocy zapewne wstawiła się do Syna i Ksiądz Proboszcz zasnął w Panu.

Krystyna Kowalczyk

Ukochany Księże Prałacie!!

Przez 43 lata, od 9 kwietnia 1961 r. gdy bp Zygmunt Choromański wprowadził Cię do tej świątyni. Oddawałeś parafii swe siły, swoją posługę kapłańską, swoją gorliwą i cichą pracę. Bez rozgłosu, bez szumu wprowadziłeś, dziś już naturalne a wtedy nowatorskie, Msze św. dla małych dzieci, doprowadziłeś do tego, że kościół został ozdobiony polichromią, otrzymał organy, nowe stacje drogi krzyżowej, nowe tabernakulum, zainstalowane zostały dzwony, powstał nowy dom katechetyczny.
Budowałeś nie tylko mury. Budowałeś Kościół serc, Kościół Ducha Bożego. Ilu kapłanów uformowałeś jak Ojciec, jak dobry Pasterz. Dziś są proboszczami, prałatami, dziekanami. Masz „swoich”, z naszej parafii wywodzących się kapłanów, o których dbałeś przez cały okres wykluwania się powołania, okres seminarium i pierwszych kroków ich kapłańskiej służby.
Wytrwały sługo konfesjonału! Ilu ludzi pojednałeś Bogiem. Ile dzieci nauczyłeś dobroci i łaskawości Boga i Jego Miłosierdzia. Pamiętasz Księże Proboszczu - wtedy proboszczu - jak cieszyłeś się na 50-lecie parafii.
A pamiętasz Ukochany Księże Prałacie jak wzbraniałeś się przed uroczystościami twego jubileuszu kapłańskiego 50-lecia czy dwa lata temu 60-lecia. Kilka dni temu zaczęliśmy w tajemnicy szykować Ci 90. urodziny - nie doczekałeś.
Cicho wspomagałeś dziatwę przy ich wyjazdach na wakacje. Zawsze znalazłeś dla niej czas i uśmiech i nawet... emerycki dar serca. Pierwsze boisko do siatkówki na placu przykościelnym, pierwszy stół pingpongowy dla młodzieży w domu parafialnym przyciągały młodych, dla których chciałeś być Opiekunem i Przyjacielem, dla których w wielu wypadkach zastępowałeś ojca.
Mnie go zastępowałeś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne” – wyniki badań

2025-07-18 08:47

[ TEMATY ]

maryjność

Karol Porwich/Niedziela

Odmawianie różańca to najczęściej praktykowane nabożeństwo maryjne wśród osób rozeznających swe powołanie zakonne lub kapłańskie. Jest to jeden z wniosków płynących z ogłoszonego w czerwcu 2025 przez Centrum Badań Stosowanych w Apostolstwie (CARA) Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie raportu pt. „Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne”. Raport ten omówiła 17 lipca katolicka agencja CNA. Badanie przeprowadzono we współpracy z diecezją Saginaw w stanie Michigan w okresie od marca do maja 2025 roku.

W badaniach stosowanych (mających za zadanie dążenie do wykorzystania ich w praktyce) wzięło udział 1091 respondentów z USA. 65 proc. z nich stanowili duchowni diecezjalni, w tym biskupi (9), księża diecezjalni (40), diakoni stali (10) i dyrektorzy diakonatu (7). Pozostałych 35 proc. to osoby konsekrowane: księża zakonni (6 proc.), przełożeni męskich wspólnot zakonnych (8) i przełożone zgromadzeń żeńskich (21). 95 proc. odpowiadających stanowili katolicy obrządku łacińskiego, a 5 proc. - katolicy różnych obrządków wschodnich.
CZYTAJ DALEJ

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

[ TEMATY ]

ksiądz

zmarły

Kępno

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Aktualnie nie znamy szczegółów dotyczących pożegnania - będziemy na bieżąco przekazywać informację.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję