Reklama

Aby lepiej pomagać chorym

Niedziela płocka 25/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz kolejny już lekarze, pielęgniarki, psychologowie, pedagodzy, rehabilitanci, pracownicy socjalni, duchowni i wolontariusze zaangażowani w posługę hospicyjno-paliatywną mogli uczestniczyć w seminarium, organizowanym przez Caritas Diecezji Płockiej i Ogólnopolskie Forum Ruchu Hospicyjnego w ramach Seminaryjnego Centrum Psychologiczno-Formacyjnego „Adsum”. Patronat nad cyklem objął biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Podczas sesji, która trwała od 10 do 12 maja w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Diecezji Płockiej im. bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Popowie, osoby zaangażowane w posługę terminalnie chorym mogły uczestniczyć w ćwiczeniach, wysłuchać wykładów, ale także wspólnie modlić się czy spotkać razem przy kominku.
W ramach wykładów i ćwiczeń na temat psychologicznych aspektów postawy wobec śmierci mówił ks. prof. Józef Makselon, o depresji w chorobach nowotworowych - prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, o zaburzeniach lękowych prof. Aleksander Araszkiewicz. Antropologiczny fundament opieki paliatywnej przedstawił ks. dr Antoni Bartoszek, który mówił także o komunikowaniu prawdy w obliczu śmierci. O emocjach u terminalnie chorych mówiła dr Barbara Czerska, zaś zagadnienia biomedyczne w opiece paliatywnej przedstawiła dr Jadwiga Pyszkowska.
Referat Człowiek istota myśląca przedstawił ks. dr Marian Wandrasz, zaś na temat samotności lekarza wobec śmierci mówiła dr Grażyna Przybylska-Wendt. Program sesji obejmował także warsztaty „sedacja w opiece paliatywnej”, które poprowadził prof. Jacek Łuczak. O problemach lęku przed śmiercią mówił ks. prof. Józef Makselon, zaś o potrzebach duchowych osób ciężko i terminalnie chorych - dr Krystyna Klimek. Gościem sesji była prof. Wanda Półtawska, która mówiła o oczekiwaniach chorych umierających. Wieczorem przy kominku podzieliła się również swoimi wspomnieniami o Ojcu Świętym. Wywiad z prof. Półtawską zamieścimy w najbliższym wydaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

2025-05-19 07:04

[ TEMATY ]

wybory 2025

PAP/Andrzej Jackowski

PKW podała pełne wyniki wyborów prezydenckich z 99 proc. komisji wyborczych. Wszystkie głosy policzono już za granicą, na statkach i platformach oraz w dziesięciu województwach. Według sondażu late poll prowadzi Rafał Trzaskowski z wynikiem 31,2 proc. głosów; Karol Nawrocki - 29,7 proc.

Pierwszym województwem, w którym policzono wszystkie głosy było opolskie. Dane z wszystkich komisji spłynęły też z kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
CZYTAJ DALEJ

Szczytno: Podejrzany o zabójstwo księdza zostanie poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej

2025-05-19 07:30

[ TEMATY ]

zabójstwo

śmierć kapłana

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał postanowienie o poddaniu obserwacji sądowo-psychiatrycznej Szymona K. podejrzanego o zabójstwo księdza w Szczytnie. Ma to pomóc w ustaleniu czy był on poczytalny w czasie zdarzenia.

Szymon K. jest podejrzany o zabójstwo w listopadzie 2024 r. proboszcza na plebanii jednej z parafii w Szczytnie. W śledztwie ustalono, że mając przy sobie metalowy toporek wdarł się do wnętrza budynku, a następnie zaatakował 72-letnego duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. Józef Andrzejewski

2025-05-19 20:24

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Rzepin

Bojadła

Cybinka

Archiwum parafii w Rzepinie

Śp. Ks. Kan. Józef Andrzejewski

Śp. Ks. Kan. Józef Andrzejewski

19 maja 2025 w wieku 92 lat odszedł do wieczności Ksiądz Kanonik Józef Andrzejewski. Święcenia kapłańskie przyjął prawie 68 lat temu.

Urodził się 4 maja 1933 roku w Księżyznej. Pochodził z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Serokomli. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku, z rąk biskupa Teodora Benscha w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję