Reklama

Rekolekcje franciszkańskie w Zawierciu

Niedziela częstochowska 28/2004

W czerwcu w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyły się rekolekcje dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którym przewodniczył o. Krystian Olszewski z klasztoru Ojców Bernardynów w Częstochowie. Rekolekcje rozpoczęły się wielkim dziękczynieniem Dobremu Pasterzowi za powołanie do kapłaństwa ks. Marcina, naszego rodaka. Kazanie w czasie Mszy św. dotyczyło tajemnicy tego sakramentu i wielkiego szacunku, jaki miał dla kapłanów św. Franciszek. Kolejny dzień rekolekcyjnych nauk wypełniła tematyka krzyża i śmierci Pana Jezusa oraz tajemnicy miłosierdzia Bożego. W czasie Eucharystii wstąpiły do junioratu franciszkańskiego dwie siostry. Kazanie skupiało się na fenomenie franciszkańskiej drogi, która dała Kościołowi w Polsce tylu wspaniałych ludzi: św. Kingę, św. Józefa Pelczara, bł. Anielę Salawę i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wielu bezimiennych tercjarzy w naszych parafiach. W następnym dniu tematyka konferencji dotyczyła wiernego powołania Maryi. W czasie Mszy św. nasz Rekolekcjonista przypomniał o bogatej przeszłości franciszkanów świeckich, życząc, abyśmy z tego bogatego dziedzictwa korzystali w naszych wspólnotach. W ostatnim dniu rekolekcji braliśmy udział we Mszy św. wraz z wiernymi parafii. Po południu z naszym proboszczem ks. Kazimierzem Bednarskim przez adorację Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy za ten święty czas rekolekcyjnego skupienia. Sobór Watykański II w konstytucji Lumen gentium, poświęconej Kościołowi we współczesnym świecie, przypomniał, że wszyscy, a szczególnie franciszkanie świeccy winni dążyć do świętości. Niech te rekolekcje wydadzą błogosławione owoce, a nasze modlitwy, które były ofiarowane w sposób szczególny w intencji nowej prowincji zakonnej w Żytomierzu na Ukrainie, przyczynią się do rozwoju franciszkańskiego charyzmatu na tych terenach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję