Reklama

Nominacja papieska

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował

arcybiskupa częstochowskiego

Stanisława Nowaka

drugim wiceprzewodniczącym
Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej

Instytucja ta wywodzi się z utworzonego w roku 1835 w Rzymie koła młodzieży, które łączyło studia z pobożnością maryjną. Przed 140 laty bł. Pius IX włączył je do akademii papieskich.
Przewodniczącym Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej jest kard. Andrzej Maria Deskur, zaś pierwszym wiceprzewodniczącym - arcybiskup Loreto, Angelo Comastri (rv/ua, © Radio Vaticana 2004).

Odznaczenia

Ks. prof. dr hab. JAN KOWALSKI, profesor teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Reklama

Ks. dr STANISŁAW GĘBKA, proboszcz archikatedralnej parafii Świętej Rodziny w Częstochowie, podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr WŁODZIMIERZ KOWALIK, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. JERZY KULIBERDA, sekretarz Archidiecezjalnego Wydawnictwa „Regina Poloniae” w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Reklama

Ks. kan. mgr MAREK KUNDZICZ, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. mgr ALEKSANDER KUTYNIA, proboszcz parafii św. Kazimierza w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr KRZYSZTOF SKUBAŁA, zastępca wikariusza sądowego Sądu Metropolitalnego, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. mgr JAROSŁAW SROKA, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. prał. MARIAN STOCHNIAŁEK, proboszcz kolegiackiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. MARIAN WOJCIESZAK, dyrektor Wydziału Gospodarczo-Finansowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr ZDZISŁAW WÓJCIK, dyrektor Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat” w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję