Reklama

Nominacja papieska

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował

arcybiskupa częstochowskiego

Stanisława Nowaka

drugim wiceprzewodniczącym
Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej

Instytucja ta wywodzi się z utworzonego w roku 1835 w Rzymie koła młodzieży, które łączyło studia z pobożnością maryjną. Przed 140 laty bł. Pius IX włączył je do akademii papieskich.
Przewodniczącym Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej jest kard. Andrzej Maria Deskur, zaś pierwszym wiceprzewodniczącym - arcybiskup Loreto, Angelo Comastri (rv/ua, © Radio Vaticana 2004).

Odznaczenia

Ks. prof. dr hab. JAN KOWALSKI, profesor teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Reklama

Ks. dr STANISŁAW GĘBKA, proboszcz archikatedralnej parafii Świętej Rodziny w Częstochowie, podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr WŁODZIMIERZ KOWALIK, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. JERZY KULIBERDA, sekretarz Archidiecezjalnego Wydawnictwa „Regina Poloniae” w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Reklama

Ks. kan. mgr MAREK KUNDZICZ, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. mgr ALEKSANDER KUTYNIA, proboszcz parafii św. Kazimierza w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr KRZYSZTOF SKUBAŁA, zastępca wikariusza sądowego Sądu Metropolitalnego, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. mgr JAROSŁAW SROKA, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. prał. MARIAN STOCHNIAŁEK, proboszcz kolegiackiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. MARIAN WOJCIESZAK, dyrektor Wydziału Gospodarczo-Finansowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr ZDZISŁAW WÓJCIK, dyrektor Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat” w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Policja poszukuje sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu

2021-08-02 10:59

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję