Reklama

Pielęgniarki polskie a Unia Europejska

Niedziela częstochowska 28/2004

Spotkanie w Urzędzie Miasta

Spotkanie w Urzędzie Miasta

Podstawowa opieka zdrowotna zaspokaja przeważającą część potrzeb medycznych społeczeństwa, w której niezastąpioną funkcję pełnią pielęgniarki i położne. Ich rola i zadania zawodowe zmieniają się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zmiany wzmaga proces integracji europejskiej, który wymusza porównywalność kwalifikacji zawodowych i takie ich zharmonizowanie, aby pielęgniarki i położne wszystkich krajów członkowskich miały równe szanse na europejskim rynku pracy.
Czy jednak tak jest? Fakty mówią, że nie. Np. polskie pielęgniarki, aby pracować w innym państwie muszą dostosować się do norm unijnych (perfekcyjna znajomość języka danego kraju, odpowiednia ilość godzin edukacyjnych i stażu pracy przed wyjazdem), podczas gdy pielęgniarek z innych państw europejskich przyjeżdżających do pracy w Polsce te zasady nie obowiązują.
W strategii reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce najwyższą cenę płaci średni personel medyczny. Zadłużenie placówek służby zdrowia skutkuje nieregularnym wypłacaniem wynagrodzeń, redukcją etatów pielęgniarskich, niepewnym jutrem pielęgniarek, podczas gdy nie słyszy się, aby np. zwalniano inne grupy medyczne. Mimo tych problemów, w zakresie pielęgnowania zdrowia pielęgniarka i położna musi być autorytetem dla pacjentów, ich rodzin, społeczeństwa w myśl zasady „primum non nocere”. Aby tak się stało, pielęgniarki muszą podnosić kwalifikacje zawodowe, opierać się na dowodach naukowych, opracowywać standardy opieki pielęgniarskiej, analizować i oceniać skuteczność sprawowanej opieki, ciągle doskonalić swoją praktykę.
O tych problemach rozmawiano m.in. w maju br. w Dniu Pielęgniarki i Położnej w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy w czasie spotkania pielęgniarek i położnych regionu częstochowskiego. Po powitaniu zebranych przez przewodniczącą OIPiP mgr Donatę Adrianowicz głos zabrali: prezydent miasta Tadeusz Wrona, wiceprezydent Jacek Betnarski oraz członek Okręgowej Izby Lekarskiej - dr Grzegorz Zieliński.
Zakończmy słowami życzeń, jakie do Służby Zdrowia w październiku ub.r. skierował Prymas Polski, Józef kard. Glemp: „Bóg, który nie tylko stworzył człowieka, ale ciągle tym światem rządzi, opiekuje się, czuwa nad nim - posługuje się rękami ludzkimi, posługuje się wiedzą, którą człowiek zdobywa, także medyczną, farmakologiczną i ludzkim doświadczeniem. Stąd też życzę, by cała polska Służba Zdrowia, tak zróżnicowana, a więc wszyscy włączający się w pomoc choremu człowiekowi, doznawali błogosławieństwa Bożego. Niech Matka Najświętsza, która jest Uzdrowieniem Chorych, będzie Opiekunką tak cierpiących, jak i zdrowych, którzy nad cierpiącymi się pochylają”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję