Reklama

Zachować dla przyszłych pokoleń

Kościół w Żarkach pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza został wybudowany w XVI w. Jego fundatorem był Marcin Myszkowski, kasztelan wieluński. Dwa wieki później świątynia uległa częściowemu zniszczeniu po pożarze i została odbudowana. Później były renowacje, instalowanie trzech dzwonów i budowa wieży. W naszym stuleciu proboszcz parafii ks. Leon Wódka zadbał o wybudowanie Domu Samotnej Matki i dokończenie budowy domu parafialnego.
Staraniem następnego proboszcza ks. Zenona Gajdy dokonano prac renowacyjnych kościoła, co znacznie wpłynęło na zmianę wyglądu świątyni.

Zadbany, jasny budynek parafialnego kościoła przyciąga uwagę mieszkańców, a także przyjeżdżających tutaj turystów, gdyż miejscowość znajduje się w jednym z piękniejszych zakątków archidiecezji. Okiem laika widać, że dach i tynki zewnętrzne były niedawno wymieniane. Dzięki ks. Zenonowi Gajdzie założono zewnętrzne oświetlenie kościoła i plebanii, wyremontowano parkan przykościelny i wyłożono kostką brukową plac kościoła i plebanii, ale to jeszcze nie wszystko. Wnętrze świątyni jest tak samo czyste i zadbane jak część zewnętrzna. Wchodzę do kaplicy św. Wojciecha. W centrum obraz Świętego, na bocznych ścianach freski i secesyjne kwiaty. Wszystko wygląda pięknie i świeżo, przecież niedawno zespół konserwatorów pracował tu w pocie czoła. „Już w 1883 r. freski były brudne i zaniedbane - mówi Ksiądz Proboszcz, wyczytałem to z pracy doktorskiej dawnego proboszcza tej parafii ks. Uchniarskiego. Ks. Uchniarski przytacza list mieszkańca Żarek - Żyda - Samuela Myskowica, fundatora kaplicy, który pisze o tym, że zaprosił swojego przyjaciela, również narodowości żydowskiej, aby namalował polichromię na ścianach kaplicy św. Wojciecha. Data 1882-1886 to czas powstania malowideł. Niestety, autor listu nie podaje nazwiska przyjaciela malarza, a nam nie udało się tego ustalić”.
Z późnobarokowego ołtarza patrzy na wchodzących św. Wojciech w czerwonych szatach biskupa. Konserwacji ołtarza podjął się zespół krakowskich konserwatorów Ewy Tymcik: Dorota Wierzbica-Miłkowska, Magdalena Getler, Mariusz Zając, Maria Krupa. Fresk na ścianie przedstawia św. Stanisława BM z ręką wzniesioną do błogosławieństwa, z drugiej strony widzimy postać Matki Bożej Częstochowskiej z Dzieciątkiem.
Polichromię odnawiali państwo Elżbieta i Witold Bulikowie, pomagał im również syn - student architektury, który nie wahał się dla tej pracy poświęcić swoich wakacji.
Renowacja fresków wymagała umiejętności poruszania się na rusztowaniu. „Szczególnie trudne było odnawianie fresków wieńczących kopułę, wtedy głowa i ręce musiały być cały czas uniesione do góry - mówi Elżbieta Bulik”. Prace trwały przez pół roku od rana do późnych godzin wieczornych. Ornamentyka fresków jest typowa dla okresu Młodej Polski. W Polsce jest 7 kaplic wykonanych przez tego samego, niestety, nieznanego artystę.
„Odnowienie ołtarza i polichromii pozwoliły na uratowanie kawałka historii sztuki dawnej Polski dla przyszłych pokoleń - mówi ks. Zenon Gajda. - Kaplica w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza jest wyrazem spotkania się różnych kultur i dwóch religii: chrześcijańskiej i judaistycznej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Świadczyć o Bogu jak św. Barbara

2022-12-05 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Przedstawiciele Elektrowni oraz Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie modlili się za wstawiennictwem swojej patronki – św. Barbary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję