Reklama

Uroczystość Bożego Ciała

Kilkutysięczna rzesza wiernych, orkiestra dęta, liczne poczty ze sztandarami i feretronami, przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń diecezjalnych i parafialnych oraz korowód ponad 200 dziewczynek sypiących kwiaty towarzyszyły tegorocznej procesji Bożego Ciała w Legnicy.

Niedziela legnicka 28/2004

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiana w legnickiej katedrze pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. Nawiązując do trudnego okresu społeczno-gospodarczego w naszej Ojczyźnie i świecie i różnorakich „głodów” przeżywanych przez ludzi, mówił: „Potrzeba naszego chrześcijańskiego dzieła, naszej miłości, aby Chrystus obecny w braciach nie cierpiał głodu, niedostatku. Różne mogą być powody ludzkiego głodu, ale różne też mogą być głody, które dręczą człowieka. Kiedy sięgamy do przeszłości, przypominamy sobie głód czasu II wojny światowej, głód obozów koncentracyjnych, zsyłek stworzonych przez systemy totalitarne. Ale nie tylko głód fizyczny jest trudny do zniesienia. Równie uciążliwy jest głód duchowy, którego doświadcza człowiek w swoim życiu. Dziś przypominamy sobie o tym szczególnym pokarmie, który potrzebny jest człowiekowi, który zostawił nam Chrystus. A jest nim Jego Ciało i Jego Krew”. Ksiądz Biskup wezwał do dziękczynienia za dar Eucharystii, a także do rozwijania w każdym z nas szacunku do świętej Eucharystii. „W uroczystość Bożego Ciała uczymy się też czuwać, aby to wielkie spotkanie z Chrystusem-Hostią, nie stało się dla nas zwyczajne, abyśmy nie przyjmowali Chrystusa niegodnie i w stanie grzechu, żebyśmy zawsze pogłębiali w sobie ducha tej czci, którą człowiek winien jest Bogu. Ożywiajmy więc dzisiaj naszą wiarę w Chrystusa, składajmy i w tym roku 2004 świadectwo nasze wiary. Przypominajmy wszystkim wierzącym i zagubionym, że nie jesteśmy sami, że idzie z nami przez pustynię tego życia Bóg” - apelował kaznodzieja.
Po Mszy św. ulicami miasta przeszła tradycyjna międzyparafialna procesja eucharystyczna. Podczas jej trwania Biskup Legnicki wezwał do jedności z Chrystusem i między sobą. Mówił: „Dzisiejsza procesja Bożego Ciała wyraziła tę jedność, na której tak zależy Jezusowi, i na której powinno zależeć każdemu z nas. Trzeba, żebyśmy stanowili jedno w naszych rodzinach, społeczeństwie polskim, ale także by ludzie stanowili jedność w całej Europie i świecie.
Ta procesja uświadomiła nam na nowo, że bez Chrystusa tej jedności nie będzie. Bez Jego Ewangelii nie będzie ludzi zjednoczonych, ale będą ciągle ludzie skłóceni, którzy poniewierają jeden drugim, którzy wprowadzają w życie społeczeństwa, to co złe, co szkodzi człowiekowi, narodowi naszemu, społeczności Europy i świata. Dlatego Ojciec Święty i my wszyscy domagamy się, aby w jednoczącej się Europie było odniesienie do Boga i wartości moralnych. Bo im bardziej będzie żywa wiara i ład moralny, który wyrasta z Dziesięciu Bożych Przykazań, tym bardziej będzie szanowany każdy naród, każdy człowiek, od chwili jego poczęcia do naturalnej śmierci”.
Odnosząc się także do aktualnej sytuacji społecznej w Polsce, stwierdził: „Widzimy, jak wiele nieporządku jest w naszej Ojczyźnie, spotykamy ciągle ludzi, którzy czują się pokrzywdzeni. Bo mają niedostatek, bo cierpią biedę, inni żyją ze strachem przed utratą pracy, bo co wtedy będzie z nimi, ich rodziną. Te niepokoje muszą być połączone z nadzieją, nadzieją, która rodzi się z zaufania Bogu i mądrości naszego narodu, opierającej się na Ewangelii, na zaufaniu Bożym przykazaniom. To, co widzimy złego w naszej Ojczyźnie, naszych rodzinach, świecie, winno nas bardziej wzywać do oparcia życia naszego na wartościach trwałych, sprawdzonych. Tym, którzy chcą demoralizować naszą młodzież, chcą rozbicia rodziny, zabijania dzieci i ludzi starych, musimy powiedzieć: Nie, my na to nie pozwolimy, bo jesteśmy Polakami, a nasza kultura stoi na straży dobra człowieka, rodziny i społeczeństwa”.
Podziękował także kilkutysięcznej rzeszy uczestników, którzy przybyli na tę Mszę św. i procesję, i wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie.
Procesja tradycyjnie przebiegała trasą od katedry poprzez rynek miasta do parafii Ojców Franciszkanów, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego i katedry. Ołtarze przygotowywane są przez: parafię katedralną, Ojców Franciszkanów, kleryków seminarium i co roku inną legnicką parafię. W bieżącym roku była to parafia pw. Świętej Trójcy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję