Reklama

Złotoryja

40-lecie kapłaństwa ks. prał. Mariana Sobczyka

Parafia pw. św. Jadwigi w Złotoryi świętowała 40. rocznicę święceń kapłańskich swojego proboszcza ks. Mariana Sobczyka.
Ksiądz Marian przyszedł na świat w rodzinie Jana i Anieli. To oni dzięki ciężkiej pracy i dzięki łasce Boga wychowali jednego z czterech synów na kapłana. Pracowali na roli, jednak w każdą niedzielę obowiązkowo szli z pięciorgiem dzieci do oddalonego o 5 km kościoła na Mszę św. Po ukończeniu w 1958 r. liceum ogólnokształcącego Marian wstąpił do Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1964 r. we Wrocławiu. Pracował jako wikariusz w Piławie Górnej, Bieniowie, Bielawie, Namysłowie i Bolkowie. 17 lutego 1975 r. został proboszczem: w Kraśniku Dolnym, następnie w Świerzawie, a od 1 lipca 1986 r. objął parafię w Złotoryi. Taka była wola Boża, by ksiądz pochodzący spod kieleckiej wsi przybył do Złotoryi. Od chwili objęcia probostwa zaczął remontować kościoły, cmentarze i kapliczki. Taka była potrzeba. Taka była Boża wola. Takie też było jego prymicyjne zawołanie: „Oto idę pełnić Twoją wolę, Panie!”. Duch Święty udzielił mu daru mądrości i umiejętności, bo to przecież trzeba umieć tak pięknie remontować świątynie. Te remonty objęły parafie: w Krzyżowej, Świerzawie, Lubiechowie, Jerzmanicach, w Złotoryi (św. Mikołaja, św. Józefa Robotnika i św. Jadwigi). Tylko Pan Bóg wie, ile musiał się ksiądz natrudzić, wymodlić, najeździć, by znaleźć sponsorów i olbrzymie pieniądze. Wystarczy popatrzeć na naszą świątynię: nowa posadzka marmurowa, nowa elewacja, wymalowane ściany, świeżo malowane ławki. Nasz kościół jest przytulny, jasny. Ksiądz Marian podchodzi do wszystkiego z sercem. Może też liczyć na wsparcie swoich parafian, którzy widzą te szczególne znaki Bożego błogosławieństwa. W dniu jubileuszu życzymy Bożego błogosławieństwa, łask i darów Ducha Świętego, opieki Maryi i ludzkiej życzliwości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję