Reklama

V Krajowy Kongres Misyjny Dzieci - Jasna Góra 28-29 maja 2004 r.

„Nieśmy miłość całemu światu”

Niedziela legnicka 28/2004

Mistrzem i przewodnikiem w drodze doskonalenia się w cierpliwej miłości jest sam Jezus Chrystus. W ciągu ostatniego roku On wskazywał dzieciom z ogniska misyjnego w parafii pw. św. Jacka w Legnicy oraz Świętego Krzyża w Rzeszotarach cel i kierunek tej drogi. Staranne wypełnianie zadań małego misjonarza, tj. codzienna modlitwa w intencji misji, dawanie świadectwa wiary, głoszenie potrzeby ewangelizacji świata, w rodzinie, parafii oraz szkole, było jej pierwszym krokiem. Podejmowanie drobnych wyrzeczeń z myślą o braciach i siostrach z krajów misyjnych, to krok drugi. Ofiarowanie własnego czasu i trudu, a przede wszystkim cierpienia w intencji tych, którzy czasami nie wiedzą nawet o tym, iż istnieje Bóg Ojciec, który ich bezwarunkowo kocha - krok trzeci.
29 maja br. mali misjonarze z obu parafii, jako reprezentanci diecezji legnickiej, uczestniczyli w V Krajowym Kongresie Misyjnym Dzieci na Jasnej Górze. Mieli możliwość doświadczenia „wspólnoty cierpliwej miłości” z kilkutysięczną grupą dzieci z całej Polski. Konfrontacja i poczucie więzi z tak liczną „klasą” w szkole „cierpliwej miłości” dostarczyły nowych bodźców do podejmowania coraz trudniejszych wyzwań stawianych uczniom szkoły Jezusa. Wspaniała organizacja kongresu, podział grup wg kontynentów, dekoracja Jasnej Góry pracami plastycznymi o tematyce misyjnej wykonanymi przez dzieci z całej Polski, uroczyste wniesienie koszy pełnych dobrych uczynków podejmowanych w ciągu roku przez dzieci, robiły wrażenie. Doskonała misyjna oprawa liturgiczna Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Libera - sekretarz generalny Episkopatu Polski ds. misji, a koncelebrowali księża z bardzo wielu diecezji w Polsce, przyczyniły się do podjęcia trudu misyjnej pracy przez dzieci oraz animatorów. Cel i kierunek drogi wskazanej przez Jezusa w doskonaleniu się w miłości cierpliwej stał się prosty i jasny.

Miłość nie szuka poklasku

Reklama

Dzieci prowadzone przez Mistrza zrozumiały i podjęły trud bycia z innymi i dla innych, nie z chęci zysku czy możliwości osiągnięcia sukcesów, ale z potrzeby serca. Każde działanie podjęte w imię bezinteresownej miłości Jezusa, okazane drugiemu człowiekowi, pomnaża tę miłość i buduje własne poczucie człowieczeństwa. Dzieci uczestniczące w kongresie mogły „dotknąć” cywilizacji miłości, po to by móc się nią później w nieskończoność dzielić. Ujrzały światło Bożej miłości ogarniające swym blaskiem cały świat. Widocznym symbolem tego niezwykłego światła stały się świece w pięciu kolorach: zielony dla Afryki, czerwony dla Ameryki, niebieski jak wody Oceanii, żółty dla Azji oraz biały dla Europy. Przywiezione do domów będą stale przypominały, że prawdziwa miłość nie szuka poklasku, ale wymaga od nas poświęcenia całego siebie dla innych. Raz rozpalona przez Jezusa prawdziwa miłość będzie, za pośrednictwem dzieci, rozjaśniać mroki codzienności oraz ogrzewać swym ciepłem tych wszystkich, którzy jej bardzo potrzebują.

Miłość nigdy nie ustaje

Pogłębiona w czasie kongresu wiara oraz obudzona na nowo nadzieja, że nawet mając kilka lat, jestem potrzebny Jezusowi, by szerzyć miłość w założonym przez Niego Kościele, przyniosą w przyszłości obfite żniwo. Raz obudzona nie pozwoli zasnąć i zapomnieć o sobie, ale „rozkaże” każdemu dzielić się sobą. Świadkiem miłości może być każdy, bez względu na wiek, kto naśladując Jezusa, potrafi dawać siebie innym.
Uczestnicy V Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci z diecezji legnickiej serdecznie dziękują ks. Mieczysławowi Bętkowskiemu - dyrektorowi Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji legnickiej za umożliwienie udziału w kongresie oraz świadectwo osobistego zaangażowania się w szerzenie Bożej miłości w świecie. Przywieziona przez nas świeca kongresowa została uroczyście przyniesiona w procesji z darami i zapalona na ołtarzu, w czasie Mszy św. podczas uroczystości Trójcy Przenajświętszej w parafii pw. Krzyża Świętego w Rzeszotarach. Świecąc jasnym blaskiem, przypomina nam o zobowiązaniu podjętym w obecności Jasnogórskiej Pani i dodaje nam odwagi w jego realizacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Podlaskie: Przy parafiach zaszczepiły się w niedzielę 632 osoby

2021-08-02 07:53

[ TEMATY ]

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

632 osoby zaszczepiły się w niedzielę w mobilnych punktach szczepień przy parafiach w województwie podlaskim - poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Akcja była prowadzona tego dnia w dziesięciu katolickich i jednej prawosławnej parafii w regionie.

W Podlaskiem można było w niedzielę zaszczepić się w kilkunastu mobilnych punktach szczepień przeciw COVID-19. Najwięcej utworzono ich przy parafiach, m.in. w Łomży, Mońkach, Krypnie, Sejnach, Świętej Wodzie, Dąbrowie Białostockiej czy Siemiatyczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję