Reklama

Zgorzelec

Piłkarski Turniej Ministrancki

Niedziela legnicka 28/2004

24 czerwca w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela swój odpust przeżywała parafia na Ujeździe w Zgorzelcu. W tym roku postanowiono, by świętowanie rozpocząć już na kilka dni wcześniej. Z inicjatywy kapłanów i wiernych z tej okazji zorganizowany został piłkarski turniej dla ministrantów na hali sportowej o puchar Księdza Proboszcza Mariana Oleksego. Do udziału zostały zaproszone wszystkie parafie z dekanatu zgorzeleckiego i kilka parafii z sąsiednich dekanatów. W sumie w turnieju zagrało osiem drużyn.
Rozpoczęcie tego spotkania miało miejsce w kościele parafialnym na Ujeździe. Pierwszym i zarazem najważniejszym punktem programu była uroczysta Msza św., sprawowana pod przewodnictwem dziekana ks. Jana Mycka. Po Mszy św. odbyła się prezentacja drużyn i losowanie dwóch grup rozgrywek, którego dokonali Ksiądz Dziekan i gospodarz turnieju ks. Marian Oleksy. Po uroczystym rozpoczęciu zawodnicy i przybyli wraz z nimi księża opiekunowie udali się do hali sportowej przy Zespole Szkół im. Emilii Plater. Tam odbyły się rozgrywki, które przyniosły wiele emocji i równocześnie pokazały jak w duchu chrześcijańskim można rywalizować w zawodach sportowych. Zawody wygrała i puchar zabrała do siebie drużyna z parafii św. Jadwigi w Zgorzelcu, drugie miejsce zajęła drużyna z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Trójcy, trzecie z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zawidowie, czwarte z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Osieku Łużyckim. Miejscami od V do VIII podzieliły się drużyny z parafii: św. Bonifacego w Zgorzelcu, św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu, św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu i św. Franciszka z Asyżu w Jerzmankach. Spośród chłopców zostali także wybrani: król strzelców, król bramkarzy i dwóch najlepiej grających zawodników turnieju.
Po skończonych rozgrywkach wszyscy wrócili do parafii, gdzie czekał przygotowany ciepły posiłek. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Pierwsze trzy drużyny otrzymały puchary, każda z drużyn otrzymała pamiątkowe dyplomy, a każdy z zawodników pamiątkowy album z dedykacją ks. Mariana Oleksego. Bardzo atrakcyjne były nagrody indywidualne. Król strzelców otrzymał koszulkę reprezentacji Polski z dedykacją jej napastnika Andrzeja Niedzielana, jeden z najlepszych zawodników koszulkę mistrza Polski - Wisły Kraków, a drugi piłkę z autografem Andrzeja Niedzielana. Natomiast najlepszy bramkarz otrzymał piłkę z autografem Huberta Kostki, bramkarza reprezentacji w latach 70.
Turniej ten mógł odbyć się dzięki życzliwości wielu osób. Nie sposób wszystkich imiennie wymienić. W sposób szczególny za pomoc pragniemy podziękować dyrekcji Zespołu Szkół im. Emilii Plater w Zgorzelcu, ks. Andrzejowi Jarosiewiczowi - dyrektorowi Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Markowi Kluwakowi, dyrekcji firmy ubezpieczeniowej UNIQA z Legnicy, Krzysztofowi Wolańskiemu z firmy Intervema z Wrocławia oraz wszystkim parafianom, którzy bardzo ofiarnie zaangażowali się w organizację tego spotkania. Na koniec wszyscy wyrażali nadzieję, że turniej na stałe wpisze się w kalendarz obchodów uroczystości odpustowych na Ujeździe w Zgorzelcu. Patrząc na radość ministrantów i wszystkich zaangażowanych, już podjęto decyzję o rozpoczęciu przygotowań do przyszłorocznych rozgrywek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję