Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

21 czerwca. Przez teatr i sztukę odnaleźć Boga i pokochać Ojczyznę - to idea, jaka przyświeca teatrowi młodzieżowemu z Lwówka Śląskiego. Teatr Pakt, bo o nim mowa, działa przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zaangażowanych jest w nim ponad 40 młodych aktorów. Teatr wystawił już kilkanaście przedstawień. Część z nich oparta jest na twórczości ks. Jana Twardowskiego. Grupa młodych artystów może poszczycić się również własnymi scenariuszami. Jak mówi opiekun grupy Robert Górski, najnowszą sztuką jest Res Ego, która powstała na podstawie obserwacji zachowań młodzieży szkolnej. Teatr Pakt powstał trzy lata temu. Dla młodych aktorów jest to wspaniała przygoda i okazja do zaprezentowania swoich możliwości.

23 czerwca. Kolejna grupa kleryków legnickiego Seminarium Duchownego przygotowuje się do przyjęcia święceń diakonatu. Przyjmie je 13 alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego. Tym samym - jak mówi ks. Mieczysław Bętkowski z legnickiego Seminarium Duchownego - zostaną oni włączeni do grona duchowieństwa diecezji legnickiej. Uroczystość święceń diakonatu odbędzie się w sobotę w legnickiej katedrze. Przewodniczyć jej będzie biskup Stefan Regmunt. Warto dodać, że na piątym roku legnickiego seminarium duchownego studiowało 17 kleryków. Czterech z nich przeszło do nowo utworzonej diecezji świdnickiej i wczoraj w tamtejszej katedrze przyjęło święcenia diakonatu.

25 czerwca. Pierwsza grupa dzieci wyjedzie jutro na wakacje zorganizowane przez Legnicką Caritas. W tym roku ponad 3 tysiące uczniów głównie z biednych rodzin wypoczywać będzie w górach i nad morzem. Przygotowano 15 turnusów w Łukęcinie koło Dziwnowa, Lwówku Śląskim, Zagórzu i Janowicach. Jak mówi ks. Czesław Włodarczyk z legnickiej Caritas - dzieci mogą wyjechać na bezpłatne kolonie dzięki ludziom dobrej woli. Dziećmi na koloniach Caritas opiekować się będzie około 200 wychowawców, księża, siostry zakonne oraz pielęgniarki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję