Reklama

Parafia Miłosierdzia Bożego w Chełmie

Budowa domu parafialnego

14 czerwca br. w parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie odbyły się obchody uroczystości oktawy Bożego Ciała. Przewodniczył im abp Józef Życiński. W koncelebrze uczestniczyli również księża proboszczowie wszystkich chełmskich parafii. W trakcie uroczystości Metropolita poświęcił fundamenty budującego się domu parafialnego.

Uroczystość rozpoczął proboszcz ks. Jan Karaś, który w imieniu całej wspólnoty parafii Miłosierdzia Bożego powitał abp. Józefa Życińskiego, przybyłych kapłanów oraz prezydenta Chełma, Krzysztofa Grabczuka z małżonką. Słowa powitania do Metropolity skierowali również katecheci świeccy. „Mamy nadzieję, że Najświętsza Ofiara pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa wzbudzi w nas pragnienie codziennego uczestnictwa w Eucharystii, a poświęcenie fundamentów domu parafialnego pragnienie dokończenia dzieła budowy, zaś procesja uliczkami naszej parafii będzie zaproszeniem Jezusa Eucharystycznego do naszej codzienności”. W słowie wstępnym przed Mszą św. abp Życiński podziękował wszystkim parafianom za szczególną więź łączącą ich z proboszczem, ks. Janem Karasiem. „Jest to tak ważne, aby kapłani, którzy usiłują działać, przemieniać i kształtować to, co dobre i piękne, nie czuli się samotni, lecz mieli wsparcie we wspólnocie wiernych”.
W homilii Metropolita nawiązał do Abrahama, będącego dla nas przykładem żywej wiary oraz Chrystusa patrzącego na każdego człowieka i przynoszącego mu błogosławieństwa. Abp Życiński mówił z troską i niepokojem o zjawisku współczesnego pogaństwa, występującym w bogatych państwach zachodnioeuropejskich. „Kraje tradycyjnie katolickie na naszych oczach stają się obecnie pogańskimi: Irlandia, Belgia. Przyszedł dobrobyt i poprawa warunków materialnych, a ludzie zobojętnieli. Nie mają głębszych zainteresowań i niczego im się nie chce”.
Kończąc kazanie, Metropolita wyraził nadzieję, że Boże Miłosierdzie uchroni przed apatią wiernych tej chełmskiej parafii. „Współpracując z Księdzem Janem w poczuciu waszej odpowiedzialności, mimo biedy i trosk, będziecie rozumieli, że to jest wasz kościół, wasza świątynia, że tu dla następnych pokoleń trzeba zachować świadectwo wiary”.
Bezpośrednio po kazaniu Ksiądz Arcybiskup przeszedł na plac budowy obok kościoła Miłosierdzia Bożego. Tam poświęcił fundamenty powstającego domu parafialnego, w którym w przyszłości będą się spotykały różne grupy i wspólnoty. Projekt budynku jest dostosowany do bryły architektonicznej świątyni; wykonał go Maciej Maciejewski. Podobnie jak kościół, będzie wykonany z czerwonej cegły. Przy wszelkich pracach budowlanych bardzo ofiarnie i z niezwykłym zapałem angażują się parafianie. Oni również sfinansowali dwie trzecie dotychczasowych wydatków. Pozostałą kwotę dołożył abp Życiński ze środków diecezjalnych.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, udekorowanych przez parafian. Po raz pierwszy w historii uliczkami parafii Bożego Miłosierdzia poprowadził ją Metropolita. Uroczystości zakończyły podziękowania, jakie Ksiądz Proboszcz złożył głównemu Celebransowi, kapłanom, byłemu proboszczowi ks. kan. Kazimierzowi Malinowskiemu, wiernym oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jej uświetnienia. W czasie Mszy św. i podczas procesji śpiewał chór z parafii Rozesłania Świętych Apostołów pod dyrekcją organisty Romualda Turowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Francuskie diecezje nawiązują partnerstwo z diecezjami w Libanie

2021-08-05 16:29

[ TEMATY ]

Liban

Caritas

Francja

Vatican News

Podczas wizyty w Libanie zdziwiło mnie, jak często ludzie prosili o modlitwę. To pokazuje, jak wielka jest dziś bezsilność mieszkańców tego kraju – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Stanislas Lalanne, który przebywał w w Libanie, aby nawiązać współpracę między jego podparyską diecezją Pontoise i maronickim wikariatem Sarba. Poprzez nawiązanie takich partnerskich relacji między konkretnymi diecezjami Kościół we Francji chce wesprzeć libańskich chrześcijan.

Bp Lalanne przyznaje, że podczas swego pobytu w Libanie był świadkiem tego, jak mieszkańcy tego kraju walczą o zdobycia produktów pierwszej potrzeby. Wiele osób zwierzało mi się, że ich dzieci szykują się do emigracji – opowiada francuski biskup, podkreślając, że świadczy to o poważnym zagrożeniu dla przyszłości tego kraju. Zastrzega on jednak, że pogrążony w kryzysie Liban nie przestaje go zadziwiać swoją żywotnością a także międzyludzką solidarnością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję