Reklama

Parafia Miłosierdzia Bożego w Chełmie

Budowa domu parafialnego

14 czerwca br. w parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie odbyły się obchody uroczystości oktawy Bożego Ciała. Przewodniczył im abp Józef Życiński. W koncelebrze uczestniczyli również księża proboszczowie wszystkich chełmskich parafii. W trakcie uroczystości Metropolita poświęcił fundamenty budującego się domu parafialnego.

Uroczystość rozpoczął proboszcz ks. Jan Karaś, który w imieniu całej wspólnoty parafii Miłosierdzia Bożego powitał abp. Józefa Życińskiego, przybyłych kapłanów oraz prezydenta Chełma, Krzysztofa Grabczuka z małżonką. Słowa powitania do Metropolity skierowali również katecheci świeccy. „Mamy nadzieję, że Najświętsza Ofiara pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa wzbudzi w nas pragnienie codziennego uczestnictwa w Eucharystii, a poświęcenie fundamentów domu parafialnego pragnienie dokończenia dzieła budowy, zaś procesja uliczkami naszej parafii będzie zaproszeniem Jezusa Eucharystycznego do naszej codzienności”. W słowie wstępnym przed Mszą św. abp Życiński podziękował wszystkim parafianom za szczególną więź łączącą ich z proboszczem, ks. Janem Karasiem. „Jest to tak ważne, aby kapłani, którzy usiłują działać, przemieniać i kształtować to, co dobre i piękne, nie czuli się samotni, lecz mieli wsparcie we wspólnocie wiernych”.
W homilii Metropolita nawiązał do Abrahama, będącego dla nas przykładem żywej wiary oraz Chrystusa patrzącego na każdego człowieka i przynoszącego mu błogosławieństwa. Abp Życiński mówił z troską i niepokojem o zjawisku współczesnego pogaństwa, występującym w bogatych państwach zachodnioeuropejskich. „Kraje tradycyjnie katolickie na naszych oczach stają się obecnie pogańskimi: Irlandia, Belgia. Przyszedł dobrobyt i poprawa warunków materialnych, a ludzie zobojętnieli. Nie mają głębszych zainteresowań i niczego im się nie chce”.
Kończąc kazanie, Metropolita wyraził nadzieję, że Boże Miłosierdzie uchroni przed apatią wiernych tej chełmskiej parafii. „Współpracując z Księdzem Janem w poczuciu waszej odpowiedzialności, mimo biedy i trosk, będziecie rozumieli, że to jest wasz kościół, wasza świątynia, że tu dla następnych pokoleń trzeba zachować świadectwo wiary”.
Bezpośrednio po kazaniu Ksiądz Arcybiskup przeszedł na plac budowy obok kościoła Miłosierdzia Bożego. Tam poświęcił fundamenty powstającego domu parafialnego, w którym w przyszłości będą się spotykały różne grupy i wspólnoty. Projekt budynku jest dostosowany do bryły architektonicznej świątyni; wykonał go Maciej Maciejewski. Podobnie jak kościół, będzie wykonany z czerwonej cegły. Przy wszelkich pracach budowlanych bardzo ofiarnie i z niezwykłym zapałem angażują się parafianie. Oni również sfinansowali dwie trzecie dotychczasowych wydatków. Pozostałą kwotę dołożył abp Życiński ze środków diecezjalnych.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, udekorowanych przez parafian. Po raz pierwszy w historii uliczkami parafii Bożego Miłosierdzia poprowadził ją Metropolita. Uroczystości zakończyły podziękowania, jakie Ksiądz Proboszcz złożył głównemu Celebransowi, kapłanom, byłemu proboszczowi ks. kan. Kazimierzowi Malinowskiemu, wiernym oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jej uświetnienia. W czasie Mszy św. i podczas procesji śpiewał chór z parafii Rozesłania Świętych Apostołów pod dyrekcją organisty Romualda Turowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję