Reklama

Wybierz się razem z nami

Niedziela łomżyńska 28/2004

Moi Bracia i Moje Siostry!
Zakończył się rok szkolny i katechetyczny. Wielu z nas planuje wypoczynek wakacyjny i urlopowy. Mamy odpoczywać fizycznie, ale równocześnie jawi się sposobność odnowienia siły dla naszego życia duchowego. Bóg ciągle stawia nam nowe zadania i ciągle posyła nas do realizowania chrześcijańskiego powołania.
Ojciec Święty wskazał nam trzyletni cykl duszpasterski. Pierwszy rok przebiegał pod hasłem Poznaj Chrystusa, drugi - Pokochaj Chrystusa, a trzeci, aktualny rok, przebiega pod hasłem Naśladuj Chrystusa. Ten rok kontynuuje i podsumowuje poprzednie lata. Żeby naśladować Chrystusa trzeba najpierw Go poznać, potem pokochać. A jeżeli kogoś się zna i kocha, to następnym krokiem jest naśladowanie. Tak ma być również w naszym odniesieniu do Chrystusa.
Wspaniałą okazją do podjęcia tego programu jest pielgrzymka piesza. Pielgrzymowanie to przede wszystkim szkoła modlitwy, zbliżania się przez Matkę Najświętszą do Boga. Przez modlitwę, śpiew, przez przyjmowanie sakramentów, przez udział w Eucharystii, wchodzimy coraz głębiej w zjednoczenie z Bogiem.
Pielgrzymowanie, to szkoła życia społecznego. Gdy ma się plecak na ramieniu, człowiek czuje się tak, jakby włączył się w nowe środowisko. Razem z nim są siostry i bracia pielgrzymi, z którymi wędruje nie bacząc, czy to są osoby z wielkiego świata, wykształcone, czy zwykli ludzie, starsi czy młodsi. Każdy dla każdego jest siostrą i bratem. Pielgrzymując, patrzy się na ludzi stojących przy drodze, doznaje się od nich życzliwości - gdy częstują pielgrzymów jedzeniem i piciem. Wreszcie, gdy już dochodzi się do Częstochowy następuje przedziwne dojrzewanie do spotkania z Matką Bożą. Wielkim przeżyciem jest przejście przez częstochowskie Aleje Najświętszej Maryi Panny. Tu spotykamy wiele pozdrawiających nas rąk, rozradowanych oczu i życzliwych serc.
W sierpniu z każdego zakątka Polski spływają na Jasną Górę, jak rzeki wezbrane, niezliczone rzesze polskiego Narodu, aby przed tronem Maryi - naszej Matki i Królowej, złożyć pokorny dar gorącej modlitwy i chrześcijańskiej pokuty. Jasnogórscy pielgrzymi proszą Maryję o Jej przedziwną pomoc i obronę, abyśmy dochowali wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi i w ten sposób odpowiedzieli, przez świadectwo Chrystusowi Zmartwychwstałemu, na wielkie wołanie Europy i świata o nadzieję, której tak bardzo potrzebuje człowiek kroczący po trudnych drogach trzeciego tysiąclecia.
Również z naszej diecezji, już po raz 20. wyruszy Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Podobnie jak w latach ubiegłych 1 sierpnia z Łomży wyruszą grupy: św. Andrzeja Boboli i św. Franciszka; z Ostrołęki: grupa św. Stanisława Kostki i św. Antoniego; z Zambrowa grupa sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej wyruszy grupa bł. Władysława z Gielniowa, a 3 sierpnia z Wyszkowa grupa św. Wojciecha. Pragnę się z wami, Drodzy Pielgrzymi, spotykać na trasie. Najpierw w łomżyńskiej katedrze, potem w parafii Strachówka, gdzie będę sprawował dla wszystkich pielgrzymów ofiarę Mszy św., a na zakończenie spotkamy się przed tronem naszej Pani i Królowej na Jasnej Górze 13 sierpnia br.
W tym roku będzie przewodzić pielgrzymom hasło Naśladuj Chrystusa. Podczas pielgrzymki będziemy uczyć się, co znaczy być jedno z Chrystusem, co znaczy nauka Ewangelii, która mówi - jeżeli jesteś wyznawcą Chrystusa, to każdy jest twoim bratem i siostrą. Tu jest źródło naszego odniesienia do Boga i do przykazania miłości bliźniego. W tym jest klucz do rozumienia chrześcijaństwa.
Do pielgrzymowania przed oblicze Jasnogórskiej Pani zapraszam z całego serca wszystkich, którym pozwoli na to czas i zdrowie. Mamy różne do tego powody i intencje. Zachęcam szczególnie dlatego, że jest to nasza 20. Piesza Pielgrzymka. Mały jubileusz. Wybierzmy się na pielgrzymkę, aby podziękować Bogu i Matce Najświętszej za te 20 lat wspólnego wędrowania. Swoje słowo kieruję do tych, którzy szli pieszo na Jasną Górę już w poprzednich latach, a mieli z różnych przyczyn kilka lat przerwy. Postarajcie się znaleźć czas na to, abyśmy w tym roku znowu spotkali się na pielgrzymim szlaku.
W sposób szczególny zachęcam was, ludzie młodzi, ponieważ jest to w znacznej mierze pielgrzymka młodych. Jesteście pełni sił i entuzjazmu. A tego potrzeba nie tylko na pielgrzymce, ale i we współczesnym świecie. Niech udział w pielgrzymce będzie dla was wezwaniem i wielką przygodą. Spotkacie wielu ludzi, którzy wniosą do waszego życia coś nowego. Może masz jakieś problemy w swoim życiu. Idź i podziel się nimi z innymi. Ale pamiętaj, nie jesteś sam. Jest z tobą Bóg i drugi człowiek. Nie oczekuj pomocy tylko dla siebie. Staraj się nieść ją innym.
Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce zachęcam do duchowej łączności z pątnikami na trasie. Pomocą w tym niech służą różnego rodzaju relacje: transmisje za pośrednictwem naszego diecezjalnego „Radia Nadzieja”, modlitwa różańcowa, a szczególnie Apel Jasnogórski celebrowany o godz. 21.00 w świątyniach parafialnych. Duszpasterzy zachęcam, aby w miarę możliwości o tej godzinie w czasie trwania pielgrzymki organizowali w swoich kościołach uroczyste Apele Jasnogórskie w łączności z pielgrzymami. W miesiącu gorącej modlitwy o trzeźwość narodu wyśpiewane przed Matką Bożą: Pamiętam, czuwam staje się wyrazem szczególnej odpowiedzialności za naszą przyszłość.

Drodzy Pątnicy!
Na zakończenie tego listu kieruję do was szczególne prośby: w liście na Wielki Post prosiłem o wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu i nieustający Różaniec. Drogich pielgrzymów proszę o włączenie się w stałą modlitwę różańcową.
Jest jeszcze druga prośba. Jak słyszeliście z komunikatów planujemy gruntowny remont naszej łomżyńskiej katedry. Pomódlcie się w czasie drogi i przed obliczem Pani Jasnogórskiej, aby wstawiała się za nami u Jezusa Chrystusa w tym szczególnym i drogim naszemu sercu przedsięwzięciu.
Już dzisiaj modlę się za uczestników i organizatorów Jubileuszowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Składam serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ludziom dobrej woli i wrażliwego serca, którzy wspierają to dzieło duchowo i materialnie, wszystkim, którzy przyjmują pielgrzymów na trasie naszej pielgrzymki.
Na pracę przygotowania i każdy dzień pątniczego trudu z Księdzem Biskupem Tadeuszem z serca błogosławię.

+ Stanisław Stefanek TChr - Biskup łomżyński

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję