Reklama

Nowy diakon Kościoła łowickiego

19 czerwca br. w w bazylice katedralnej w Łowiczu alumn piątego roku WSD Piotr Karczmarek z parafii p. w. Matki Bożej Pocieszenia z Żyrardowa otrzymał święcenia diakonatu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Jak podkreślił dostojny Szafarz święceń, było to dla niego wielkie przeżycie, gdyż, po raz pierwszy dane mu było udzielać tych święceń w swojej diecezji.

Niedziela łowicka 28/2004

Diakonat jest pierwszym stopniem uczestnictwa w sakramentalnym kapłaństwie Jezusa Chrystusa i znakiem trwałego włączenia do stanu duchownego. Kandydaci wzywani po imieniu odpowiadają: „jestem”, co przypomina starotestamentalne powołanie proroka, oddanego na wyłączną służbę Bogu. Podczas gdy kandydaci leżą krzyżem na posadzce katedry, cały lud śpiewając litanię prosi o wsparcie dla nich wszystkich świętych.
Święcenie pierwszych diakonów dokonało się przez modlitwę i włożenie na nich rąk Apostołów. Tak jest i dzisiaj. Na głowę każdego kandydata biskup jako następca Apostołów wkłada ręce, a następnie wypowiada modlitwę konsekracyjną. Prosi w niej o dary Ducha Świętego potrzebne diakonom do wiernego wypełniania ich służby. Apostołowie ustanowili diakonów, aby Ewangelia była głoszona słowem i czynami miłości bliźniego.
Ksiądz Biskup, podając nowo wyświęconemu diakonowi księgę Ewangelii, zaleca, aby wierzył w to, co będzie czytał, nauczał tego, w co uwierzy i wypełniał życiem to, czego będzie nauczał; następnie zaś przekazuje diakonom znak pokoju.
Otrzymanie diakonatu jest wyróżnieniem, ale i obowiązkiem. Dlatego właśnie potrzeba wiele modlitwy za naszego nowego diakona. Prośmy Pana Boga aby wytrwał na ostatnim etapie zmierzania ku sakramentowi kapłaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję