Reklama

„Za zasługi dla Ziemi Łowickiej”

Rok 2004 ogłoszony został już we wrześniu 2003 r. Rokiem Władysława Grabskiego. Uchwałę tę podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z 80. rocznicą powołania Gabinetu Władysława Grabskiego, 80. rocznicą powołania Banku Polskiego oraz 130. rocznicą jego urodzin.
Także łowickie władze samorządowe uznały, że prof. Władysław Dominik Grabski poprzez miejsce swego urodzenia (Borów nad Bzurą w łowickiem) i szeroką działalność w dziedzinie ekonomii politycznej, finansów, prawa, historii i rolnictwa zasługuje na utrwalenie w świadomości społeczeństwa łowickiego jako Wybitny Syn Ziemi Łowickiej.
Dlatego już 10 marca w sali obrad Rady Powiatu Łowickiego w Łowiczu odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Władysława Grabskiego w Powiecie Łowickim. Jego przewodniczącym został Cezary Dzierżek - starosta łowicki.
Na XVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego, w dniu 26 maja, podjęta została uchwała Rady Powiatu w sprawie ustanowienia medalu im. Władysława Grabskiego „Za zasługi Dla Ziemi Łowickiej”. Zadecydowano także o powołaniu Kapituły Medalu.
Medal ma kształt okrągły, średnicę 8 cm. Wykonano go z metalu patynowanego na kolor brązowy. Na awersie medalu umieszczono w polu centralnym podobiznę Władysława Grabskiego. W dolnego części podobizny znajduje się data: 1874-1938. W otoku wokół pola centralnego u dołu znajduje się napis: „Za zasługi dla Ziemi Łowickiej”, zaś u góry otoku napis: „Medal im. Władysława Grabskiego”. Napisy te oddzielone zostały od siebie gwiazdkami sześcioramiennymi, po jednej z każdej strony.
Z kolei na rewersie medalu umieszczono w polu centralnym herb Powiatu Łowickiego. Nad herbem znajduje się napis: „Powiat Łowicki”. Herb otoczony jest wieńcem zbóż. W otoku pola centralnego u dołu znajduje się data: 2004 r., zaś u góry napis: „Ustanowiony przez Radę Powiatu Łowickiego w 130-tą rocznicę urodzin”. Również te napisy rozdzielone zostały od siebie gwiazdkami sześcioramiennymi.
Władysław Grabski jako mąż stanu i polityk stał się również tematem sympozjum naukowego, które odbyło się w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, 26 maja. Sympozjum zorganizował Wydział Historyczny uczelni. „Władysław Grabski był wybitnym politykiem, a jego reforma uzdrowiła finanse państwa polskiego” - podkreślał jeden z prelegentów, prof. dr hab. Wiesław Balcerak, rektor uczelni.
Kolejny akcent, związany z obchodami Roku Władysława Grabskiego to centralne uroczystości, które zaplanowano na 7 lipca w Borowie, w 130. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, Syna Ziemi Łowickiej, Premiera i Ministra Skarbu II Rzeczypospolitej. Uroczystościom patronuje starosta łowicki Cezary Dzierżek - przewodniczący Powiatowego Komitetu Obchodów oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Tomasz Borecki - przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów. Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości nastąpiło odsłonięcie pomnika Władysława Grabskiego, a następnie odbył się koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Centralne uroczystości obchodów Roku Władysława Grabskiego w Borowie zakończył Łowicki Piknik Urodzinowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wyjście Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-02 11:08

Katarzyna Krawcewicz

Mszą św. w konkatedrze rozpoczęła się 39. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

- Pątnik pragnie dziękować Bogu za otrzymane dobro, pokutować za własne lub innych grzechy, prosić o łaski dla siebie i bliźnich – mówił pasterz diecezji. – Wybieracie trudną drogę, okupioną zmęczeniem, może nawet cierpieniem. Nie wiecie, co was czeka w tych dniach. Ale proszę, zapomnijcie o tych troskach, zostawcie to Bogu i Matce Najświętszej, która wesprze was modlitwą. Wasze pielgrzymowanie jest osobistym darem świadectwa. Nie ma znaczenia, w jakim stanie ducha podejmujecie ten trud, zaczynacie drogę. Ważne jest, w jakim stanie ducha powrócicie. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkie dobre intencje i wysłucha wszystkie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję