Reklama

Piotrków Trybunalski

Jubileusz Ojca Leoncjusza

Niedziela łódzka 28/2004

6 czerwca br. piotrkowianie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Podczas uroczystej Mszy św. w kościele Ojcow Bernardynów obchodzono jubileusz 60-lecia kapłaństwa o. Leoncjusza Mieczysława Cyronika. Uroczystość uświetnił swoją obecnością metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, oraz przedstawiciele najwyższych władz miasta, Ojcowie Bernardyni z prowincjałem o. Romualdem Koślą na czele, rodzina i przyjaciele Jubilata, przedstawiciele licznych organizacji, w tym m.in. kombatanci, których o. Leoncjusz jest kapelanem od ponad 20 lat. Przyszły także rzesze piotrkowian, którzy pragnęli w ten sposób wyrazić swoją wielką wdzięczność o. Leoncjuszowi.
Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii podkreślił, że połowa wspaniałej i ofiarnej 60-letniej posługi o. Leoncjusza przypadła na pracę w archidiecezji łódzkiej. Przypomniał także jego trudne dzieciństwo, gdy już w wieku 2 lat stracił ojca i matkę. Jego ojciec jako legionista polski został zdradzony i bestialsko zamordowany. Serce schorowanej matki tego nie wytrzymało. Zmarła, osierocając pięcioro dzieci. Od tego momentu dzieciństwo o. Leoncjusza było bardzo ciężkie. Zainteresowanych odsyłam do książki o. Leoncjusza Ofiara wojen XX wieku księdzem w PRL-u, wydanej z okazji 60-lecia, w której Autor opisuje swoje losy od urodzenia aż po czasy obecne (książka jest dostępna w klasztorze Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim).
Święcenia kapłańskie Jubilat przyjął 18 maja 1944 r. w Krakowie. Dalej ścieżki jego posługiwania wiodły przez Zakopane, Leżajsk, Alwernię, gdzie był gwardianem, później ponownie Zakopane, Piotrków Trybunalski (gdzie pełnił urząd gwardiana), Kalwarię Zebrzydowską (kustosz), Alwernia, Łęczyca, ponownie Piotrków Trybunalski (gwardian), Kraków, Skępe, Łęczyca oraz od 1984 r. Piotrków Trybunalski po dziś dzień.
Praca o. Leoncjusza była zawsze wielka i potrzebna, jej efekty są widoczne po dziś dzień i pozostaną czytelne dla następnych pokoleń. To, jak bardzo wierni są mu wdzięczni za jego posługę można oglądać na co dzień w klasztorze Ojców Bernardynów, można było także zobaczyć podczas niedzielnej uroczystości, gdy podziękowaniom i życzeniom nie było końca. O uznaniu dla o. Leoncjusza niech świadczą choćby niektóre z jego odznaczeń: Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Honorowy Obywatel Miasta Alwerni, Honorowy Członek Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, Dyplom Uznania za zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Laureat Nagrody im. Jana Pawła II przyznawanej przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i wielu innych. Dołączając się do składanych ze wszystkich stron życzeń, Czcigodnemu Jubilatowi w imieniu Niedzieli i naszych Czytelników składamy gratulacje i życzenia dalszych pogodnych lat i Bożej opieki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję