Reklama

Piotrków Trybunalski

Jubileusz Ojca Leoncjusza

Niedziela łódzka 28/2004

6 czerwca br. piotrkowianie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Podczas uroczystej Mszy św. w kościele Ojcow Bernardynów obchodzono jubileusz 60-lecia kapłaństwa o. Leoncjusza Mieczysława Cyronika. Uroczystość uświetnił swoją obecnością metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, oraz przedstawiciele najwyższych władz miasta, Ojcowie Bernardyni z prowincjałem o. Romualdem Koślą na czele, rodzina i przyjaciele Jubilata, przedstawiciele licznych organizacji, w tym m.in. kombatanci, których o. Leoncjusz jest kapelanem od ponad 20 lat. Przyszły także rzesze piotrkowian, którzy pragnęli w ten sposób wyrazić swoją wielką wdzięczność o. Leoncjuszowi.
Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii podkreślił, że połowa wspaniałej i ofiarnej 60-letniej posługi o. Leoncjusza przypadła na pracę w archidiecezji łódzkiej. Przypomniał także jego trudne dzieciństwo, gdy już w wieku 2 lat stracił ojca i matkę. Jego ojciec jako legionista polski został zdradzony i bestialsko zamordowany. Serce schorowanej matki tego nie wytrzymało. Zmarła, osierocając pięcioro dzieci. Od tego momentu dzieciństwo o. Leoncjusza było bardzo ciężkie. Zainteresowanych odsyłam do książki o. Leoncjusza Ofiara wojen XX wieku księdzem w PRL-u, wydanej z okazji 60-lecia, w której Autor opisuje swoje losy od urodzenia aż po czasy obecne (książka jest dostępna w klasztorze Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim).
Święcenia kapłańskie Jubilat przyjął 18 maja 1944 r. w Krakowie. Dalej ścieżki jego posługiwania wiodły przez Zakopane, Leżajsk, Alwernię, gdzie był gwardianem, później ponownie Zakopane, Piotrków Trybunalski (gdzie pełnił urząd gwardiana), Kalwarię Zebrzydowską (kustosz), Alwernia, Łęczyca, ponownie Piotrków Trybunalski (gwardian), Kraków, Skępe, Łęczyca oraz od 1984 r. Piotrków Trybunalski po dziś dzień.
Praca o. Leoncjusza była zawsze wielka i potrzebna, jej efekty są widoczne po dziś dzień i pozostaną czytelne dla następnych pokoleń. To, jak bardzo wierni są mu wdzięczni za jego posługę można oglądać na co dzień w klasztorze Ojców Bernardynów, można było także zobaczyć podczas niedzielnej uroczystości, gdy podziękowaniom i życzeniom nie było końca. O uznaniu dla o. Leoncjusza niech świadczą choćby niektóre z jego odznaczeń: Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Honorowy Obywatel Miasta Alwerni, Honorowy Członek Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, Dyplom Uznania za zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Laureat Nagrody im. Jana Pawła II przyznawanej przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i wielu innych. Dołączając się do składanych ze wszystkich stron życzeń, Czcigodnemu Jubilatowi w imieniu Niedzieli i naszych Czytelników składamy gratulacje i życzenia dalszych pogodnych lat i Bożej opieki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję