Reklama

Wydarzenia z diecezji

Odnowienie przyrzeczeń ministranckich

Niedziela płocka 28/2004

30 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Daniszewie odbyła się uroczystość poświęcenia szat ministranckich i odnowienia przyrzeczeń przez 42 ministrantów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prał. Kazimierz Ziółkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
W kazaniu Celebrans omówił sens służby liturgicznej ołtarza, stwierdzając, że ministranci poprzez służbę kapłanowi odprawiającemu Mszę św. służą samemu Panu Bogu. Ksiądz Kanclerz przypomniał też, że bycie ministrantem zobowiązuje do godnego zachowanie nie tylko w świątyni, lecz także poza nią. Po homilii Celebrans poświęcił stroje ministranckie.
Następnie na prośbę opiekuna ministrantów przyjął od nich przyrzeczenia, które złożyli w obecności proboszcza parafii Daniszewo ks. Zdzisława Ulatowskiego i swoich rodziców oraz zgromadzonych licznie wiernych. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Kanclerz złożył ministrantom życzenia, wspominając swoją służbę ministrancką oraz udzielił błogosławieństwa.
Jak powiedział w rozmowie z „Niedzielą” ks. Zdzisław Ulatowski, ministranci z parafii Daniszewo są bardzo aktywną grupą parafialną, na którą zawsze może liczyć. Obecnie służbę przy ołtarzu pełni 42 ministrantów, zaś do posługi przygotowuje się 8 kandydatów. Koło ministranckie ma swojego patrona - jest nim św. Stanisław Kostka. Oprócz służby przy ołtarzu chłopcy biorą udział w procesji parafialnej, niosąc figurkę Serca Pana Jezusa. Gorliwie uczestniczą też w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nie ma nic gorszego, jak życie na powierzchni – pozbawione kontaktu zarówno z tym, co w nas najwznioślejsze, jak i z tym, co... najniższe. Zbyt łatwo i bezrefleksyjnie dajemy się unosić strumieniowi oszałamiającej cywilizacji. To zmora i nieszczęście naszych czasów. Schodzenie na głębię, także tę mroczną, jest konieczne, by móc żarliwie zwracać swe oczy ku jasnej głębi serca i najwznioślejszym darom Boga.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję