Reklama

Jestem, pamiętam, czuwam

Niedziela płocka 28/2004

Do współczesnych dzieci i młodzieży należy przyjść z tą samą Ewangelią, ale głoszoną w sposób nowy, bardziej dostosowany do dzisiejszej mentalności i warunków, w których żyjemy.
(Jan Paweł II)

Wsłuchując się w głos Ojca Świętego, pasterza, a zarazem wielkiego polskiego patrioty, katechetka s. Dominika Dudzik i wychowawca klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie Dobrosława Bembenista opracowały program religijno-patriotyczny pt. Polski harcerz w niebie. Zaprezentowano go w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 9 maja z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.
Przygotowania poprzedziło spotkanie z autentycznymi świadkami i uczestnikami II wojny światowej: majorem Janem Dołęgowskim i Janem Gospodarowiczem, którzy opowiedzieli uczniom historię walczącego o wolność Ojczyzny narodu polskiego.
W odgrywanym przedstawieniu główny bohater Wojciech Zięba - polski harcerz, który oddał swe życie na polu walki, składa meldunek o Polsce przed tronem Najwyższego. Prosi Boga o zmiłowanie dla umęczonej cierpieniami Ojczyzny. Za pośrednictwem Michała Archanioła udaje się do Matki Bożej, by wstawiła się za polskim narodem. Maryja wzywa polskich świętych do wzmożenia działalności na ziemi, aby stało się zadość woli Boga Ojca, aby ich natchnienie budziło w sercach Polaków pragnienie jedności i zgody.
Mali aktorzy uczniowie klasy III a SP nr 3 przypomnieli wiernym zgromadzonym w kościele parafialnym, jak wielką moc ma modlitwa różańcowa. Wykonanym przez dzieci różańcem z chleba, upamiętniającym postać brata Alberta, grająca Maryję aktorka opasała Polskę.
Gra aktorska, scenografia, rekwizyty, muzyka i śpiew oraz piękne stroje wykonane przez rodziców dostarczyły oglądającym wielu niezapomnianych wrażeń, wywołały wzruszenie. Mimo iż program ten trwał krótko, jesteśmy przekonani, że pozostawił trwałe wspomnienia i pogłębił jedność we wspólnocie parafialnej.
Dzieci zaprezentowały przygotowany program pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Rogożewku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję