Reklama

Zwycięstwo w Ogólnopolskim Misyjnym Konkursie Plastycznym

Niedziela płocka 28/2004

Od 28 do 29 maja na Jasnej Górze odbywał się V Krajowy Kongres Misyjny Dzieci, na który przybyli mali misjonarze z całej Polski. Przyjechali, żeby już po raz piąty uczestniczyć we wspólnej modlitwie oraz zabawie.
W sobotni poranek plac przed Jasnogórskim Szczytem wyglądał niczym kolorowa tęcza, dzieci bowiem przebrały się w barwy symbolizujące poszczególne kontynenty, gdyż celem ich tegorocznego spotkania było „nieść miłość całemu światu”.
Mali misjonarze przyjechali na Jasną Górę, aby złożyć Matce Bożej dar w postaci modlitw i wyrzeczeń w intencji swoich dalekich braci i sióstr z krajów misyjnych. W tym roku swoją symboliczną złotówkę ofiarowali dla małych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W ich intencji, ale także w intencji dzieci ze wszystkich kontynentów, modlili się podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
W tym radosnym wydarzeniu uczestniczyły dzieci z diecezji płockiej. Najmłodsi z parafii Krysk i Wyszogród zaangażowani byli w przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy św. Wielką i miłą niespodziankę przyniosło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pt. 160 lat PDMD.
W grupie dzieci młodszych spośród 412 prac nagrodzono 13 autorów prac:
I miejsce - Kinga Koźmińska, par. Ostrowite (kl. III), diec. płocka; II - Dawid Ślusarczyk ze SP w Cierchach (kl. II) diec. kielecka; III - Marlena Mendecka, ze SP nr 8 w Chorzowie (kl. III) diec. katowicka.
W grupie dzieci starszych (spośród 645): I miejsce - Malwina Dąbrowska ze SP w Gumowie (kl. V), par. Sulerzyż, diec. płocka; II miejsce - Magdalena Biernacka ze SP nr 4 w Łęcznej (kl. V), diec. lubelska; III miejsce - Anna Mateusiak ze SP w Borkach (kl. VI), diec. siedlecka.
Wyróżnienia w grupie młodszej: Katarzyna Miłoszewska ze SP nr 7 w Ciechanowie (kl. III), diec. płocka; Katarzyna Ziemlewska ze SP nr 22 w Lublinie (kl. III), diec. lubelska; Katarzyna Szlachowska ze SP nr 2 w Miechowie (kl. III), diec. kielecka.
Wyróżnienia w grupie starszej: Weronika Przybyszewska ze SP nr 7 w Ciechanowie (kl. VI), diec. płocka; Milena Seliga ze SP w Drzewcach (kl. VI), diec. łowicka; Aleksandra Stępska ze SP nr 34 w Olsztynie (kl. IV), diec. warmińska.
Dzieciom, które reprezentowały naszą diecezję i zwyciężyły w konkursie, serdecznie gratulujemy. Słowa uznania kierujemy również do księży i katechetów, animatorów Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którzy zachęcili dzieci do udziału w konkursie i zorganizowali wyjazd do Częstochowy.
Pragnę poinformować, że wielkanocne kartki świąteczne nagrodzone w konkursie diecezjalnym w kwietniu br., zostały wręczone dyrektorom krajowym PDM z 28 krajów z Europy i Kanady podczas konferencji misyjnej w Luksemburgu. Nasza inicjatywa spotkała się z wielkim uznaniem i zainteresowaniem uczestników konferencji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję