Reklama

Wydarzenia z diecezji

Zdrowo, konno i... pobożnie

Niedziela płocka 28/2004

30 maja po raz kolejny odbyła się w Strzegowie Parafiada, organizowana z okazji Dnia Dziecka. Głównym organizatorem imprezy było Koło Parafialne Akcji Katolickiej działające przy parafii pw. św. Anny w Strzegowie, a współorganizatorami strzegowski Gminny Ośrodek Kultury i Zakład Opieki Zdrowotnej „Emmanuel” w Strzegowie. Wymienić należałoby tu również wielu sponsorów i darczyńców, wśród nich Zakład Mięsny Strzegowo Płoski & Jankowski.
Główną atrakcją Parafiady była loteria fantowa. Wcześniej w kościele zbierano fanty, z których najatrakcyjniejszym okazał się rower, ufundowany przez proboszcza strzegowskiej parafii ks. Józefa Błaszczaka. Można więc było za 5 zł wygrać wiele ciekawych rzeczy i w ten sposób zasilić fundusze gromadzone na wypoczynek dla ministrantów. Kto nie miał ochoty uczestniczyć w loterii, mógł spędzić czas na sportowo. Dzieci mogły poczuć się niczym kowboje lub starodawni rycerze i dosiąść koni udostępnionych przez Piotra Szmytkowskiego z Kowalewka. Bardziej bojaźliwi lub spokojniejsi dosiadali kucyka - własności Agnieszki Jankowskiej. Wszystkim właścicielom zwierząt organizatorzy serdecznie dziękują.
Na tym nie koniec atrakcji sportowych. W ramach Parafiady odbył się młodzieżowy turniej piłki siatkowej o randze wręcz międzypowiatowej, gdyż uczestniczyły drużyny ze Strzegowa, Bogurzyna i Młocka. Zwyciężył Młock przed Strzegowem i Bogurzynem, a cały turniej organizowali Adam Gutowski i Jan Zdunkiewicz.
Obok sportu na Parafiadzie można było doznać wzruszeń artystycznych. Sekcja plastyczna z GOK-u prezentowała swoje prace. Największą popularnością cieszyły się dzieła o tematyce religijnej wykonane techniką haftu krzyżykowego. Nie ulega jednak wątpliwości, że przebojem Parafiady okazał się młodzieżowy zespół muzyczny „Ruah” z Ciechanowa. Cały zespół włączył się też do przebiegu Parafiady poprzez prowadzenie całej imprezy. Poszczególne konkursy dla dzieci przeplatał własnymi występami, bawił publiczność, aranżował gry i zabawy. Dla głodnych i spragnionych przewidziano ognisko i pieczenie kiełbasek, można było też poczynić zakupy w sklepiku prowadzonym przez członkinie Akcji Katolickiej.
Moc atrakcji i różnorodność propozycji sprawiły, że w imprezie uczestniczyło wiele dzieci. Brawa i podziękowania należą się wszystkim organizatorom i współorganizatorom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Podlaskie: Przy parafiach zaszczepiły się w niedzielę 632 osoby

2021-08-02 07:53

[ TEMATY ]

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

632 osoby zaszczepiły się w niedzielę w mobilnych punktach szczepień przy parafiach w województwie podlaskim - poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Akcja była prowadzona tego dnia w dziesięciu katolickich i jednej prawosławnej parafii w regionie.

W Podlaskiem można było w niedzielę zaszczepić się w kilkunastu mobilnych punktach szczepień przeciw COVID-19. Najwięcej utworzono ich przy parafiach, m.in. w Łomży, Mońkach, Krypnie, Sejnach, Świętej Wodzie, Dąbrowie Białostockiej czy Siemiatyczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję