Reklama

Dzień „otwartych drzwi” w Seminarium

Zgodnie z tradycją seminaryjną, corocznie na wiosnę, drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku otwierają się dla każdego młodego człowieka, który chce choć na kilka chwil wtopić się w życie kleryckie. W tym roku to wydarzenie odbyło się 12 czerwca, a na nasze zaproszenie odpowiedziało i przyjechało ponad stu młodych ludzi wraz z duszpasterzami.
Całość rozpoczęła się koncertem misyjnego zespołu seminaryjnego „Hodos”. Po kilku chwilach zabawy przy muzyce cała wspólnota seminaryjna wraz z gośćmi udała się do katedry, aby wziąć udział we Mszy św. i uroczystościach związanych z 5. rocznicą beatyfikacji Biskupów Męczenników - A. J. Nowowiejskiego i L. Wetmańskiego. Po powrocie czekał już na wszystkich posiłek przygotowany przez płocką Caritas.
Główna część dnia „otwartych drzwi” odbyła się po obiedzie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których zwiedzali najciekawsze miejsca Seminarium. W każdym z tych miejsc swoją pracę i osiągnięcia prezentowały istniejące w WSD agendy kleryckie. Członkowie koła historycznego zapoznawali przybyłych gości z historią Seminarium oraz prezentowali ciekawe dzieła z archiwum naszej biblioteki. O pracy z chorymi i potrzebującymi, o praktykach duszpasterskich oraz o rekolekcjach organizowanych przez Siostry Misjonarki Miłości z Warszawy, w których pomagają także klerycy, mówili członkowie koła miłosierdzia. Na wyprawę misyjną do Peru zabrali młodych odwiedzających klerycy z koła misyjnego, którzy zaprezentowali film przysłany przez płockiego misjonarza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Przedstawili oni również eksponaty z krajów misyjnych, a każdy miał możliwość skosztowania meksykańskiej potrawy „maskangu”. Przedstawiciele koła naukowego opowiadali o formacji intelektualnej i sympozjach, a grupy modlitewne - oaza i Odnowa w Duchu Świętym zapoznawały z formacją duchową, rekolekcjami i dniami skupienia kleryków. Prezentacja multimedialna zatytułowana Rok w Seminarium przygotowana przez koło fotograficzne i komputerowe, odsłoniła przed naszymi gośćmi wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia Seminarium. Na zakończenie swoje osiągnięcia całoroczne przedstawili redaktorzy naszej gazetki, a muzyką towarzyszył seminaryjny zespół „Fratres”. Całość zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej, którą w intencji licznych i świętych powołań poprowadzili diakoni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wyjście Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-02 11:08

Katarzyna Krawcewicz

Mszą św. w konkatedrze rozpoczęła się 39. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

- Pątnik pragnie dziękować Bogu za otrzymane dobro, pokutować za własne lub innych grzechy, prosić o łaski dla siebie i bliźnich – mówił pasterz diecezji. – Wybieracie trudną drogę, okupioną zmęczeniem, może nawet cierpieniem. Nie wiecie, co was czeka w tych dniach. Ale proszę, zapomnijcie o tych troskach, zostawcie to Bogu i Matce Najświętszej, która wesprze was modlitwą. Wasze pielgrzymowanie jest osobistym darem świadectwa. Nie ma znaczenia, w jakim stanie ducha podejmujecie ten trud, zaczynacie drogę. Ważne jest, w jakim stanie ducha powrócicie. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkie dobre intencje i wysłucha wszystkie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję