Reklama

Warto się poświęcić

Niedziela przemyska 28/2004

„... Oto jest kapłan wybrany
Upodobał go sobie Bóg
By zawsze był Mu oddany...”

To słowa pieśni na wejście, w wykonaniu chóru parafialnego ze Strachociny, jaka zabrzmiała 13 czerwca br. w czasie uroczystej, koncelebrowanej Mszy św., której w 25. rocznicę święceń kapłańskich przewodniczył ks. jubilat Józef Niżnik. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Bar z diecezji sandomierskiej. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: ks. inf. Stanisław Zygarowicz, ks. inf. Julian Pudło, kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu ks. Józef Bar, o. Mieczysław Łacek - paulin, księża wikariusze pracujący w poprzednich latach w Strachocinie, księża rodacy z parafii Strachocina, księża rodacy ze Świętoniowej, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z Japonii i z Polski, czcigodni rodzice Księdza Jubilata i bracia z rodzinami, członkowie Zarządu DIAK Przemyśl oraz zaproszeni goście.
W swoich wystąpieniach przedstawiciele parafian, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek z Japonii i prezes ZDIAK, składali serdeczne życzenia i wyrazy wdzięczności za dotychczasową pracę dla dobra wszystkich.
Ks. inf. Zygarowicz - ojciec duchowny z czasów seminaryjnych - zabierając głos, podkreślił zasługi, jakich dokonał Ksiądz Jubilat w minionych 25 latach, realizując słowa biskupa wypowiedziane w czasie święceń kapłańskich: „będziesz błogosławił, głosił, przewodził, konsekrował”. Księdza Jubilata cechowała zawsze wielka energia, oddanie sprawie Bożej i głęboka, żarliwa modlitwa. Nade wszystko umiłował Matkę Najświętszą, św. Maksymiliana i św. Andrzeja Bobolę, którego kult rozwija się w parafii Strachocina, gdzie wokół kościoła i plebanii powstał kompleks budynków dla celów apostolsko-rekolekcyjnych.
Ks. Stanisław Bar przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane do młodych w Hiszpanii w 56. rocznicę święceń kapłańskich: „... Wracając pamięcią do tamtych lat mogę zapewnić, że warto poświęcić się sprawie Chrystusa i przez miłość do Niego poświęcić się służbie człowiekowi. Warto oddać życie za Ewangelię i za braci...”. W podobny sposób myśli nasz dzisiejszy Jubilat obchodzący 25-lecie kapłaństwa. Zapewne tak myśli, skoro zaprosił nas, abyśmy wspólnie dziękowali Bogu za to, że dał mu w młodości poznać tę miłość Boga, że dał mu rodziców, bliskich, wspólnotę seminaryjną, którzy pomogli mu odczytać wielkość tej miłości, dla której warto poświęcić swoje życie...
21 lat temu przybył „tymczasowo” do Strachociny, lecz pozostał do dziś. Pozostał, bo Bóg tak chciał, bo takie były plany, które Bóg miał wobec życia i wobec kapłaństwa Księdza Jubilata. Wszystko, co uczynił w Strachocinie, to zarówno dzieło duchowe, jak też wyraz materialnej troski o dobro, które zostało mu powierzone przez biskupa, o dobro, które nieustannie rozwijało się i pomnażało.
Zgromadzenie Rycerek Niepokalanej z Japonii zostało przeszczepione na polski grunt, do Strachociny, i tu wydaje błogosławione owoce. W Strachocinie powstało miejsce szczególne, gdy pod natchnieniem Ducha Świętego odczytał Ksiądz Jubilat to, co było zamiarem Boga i stąd powstało Sanktuarium niezwykłego polskiego świętego, tutejszego rodaka św. Andrzeja Boboli. Podjął także niełatwą drogę „obudzenia olbrzyma”, jakim jest laikat, poświęcając się dziełu, któremu na imię Akcja Katolicka, dziełu, które rozwijając się, niesie nadzieję Kościołowi Świętemu. Podjął dzieło przybliżenia ludziom Chrystusa i budowania niewidzialnego Kościoła ludzkich serc, który dzisiejszemu światu ukazuje światło prawdy, drogi wyjścia i drogi nadziei.
Czcigodny Księże Jubilacie! W modlitewnym skupieniu polecamy Bożemu Miłosierdziu całą Twoją przyszłość. Niech Najwyższy prowadzi Cię swoją drogą odwieczną, a Jego błogosławieństwo niech towarzyszy wszystkim Twoim dniom. Niech Cię strzeże i osłania. „On Twoim Bogiem, nie jesteś sam, w Nim Twoja siła”.
Plurimos Annos, Czcigodny Księże Jubilacie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy słońce czy deszcz pielgrzymi nie rezygnują [41. PPW - dzień 2]

2021-08-04 22:00

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej, 18 - karmelitańskiej i 41 - stałej, z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Indie: Śmiercionośne deszcze monsunowe zalewają wschód kraju

2021-08-05 16:06

[ TEMATY ]

powódź

Indie

monsun

PAP

Kolejnych 16 osób zginęło, a 250 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową wskutek powodzi, jakie nawiedziły Indie w trwającym sezonie monsunowym.

Doszło do wystąpienia z brzegów dwóch rzek, których wody zagroziły mieszkańcom sześciu dystryktów Bengalu Zachodniego – poinformował Javed Ahmed Khan, minister stanu ds. zarządzania katastrofami. We wtorek do akcji ratunkowej dołączyły siły powietrzne. Z dachów zatopionych domów udało się ocalić 100-letnią kobietę i 9-miesięczne niemowlę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję