Reklama

Ks. Peszkowski - Jubilat rodem z Sanoka

Niedziela przemyska 28/2004

50. rocznicę kapłaństwa obchodził 13 czerwca br. w Sanoku ks. Zdzisław Peszkowski. Uroczystości miały miejsce w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył szkolny kolega Jubilata - ks. inf. Stanisław Turkowski, pracujący w archidiecezji wrocławskiej. Ks. Peszkowski nie był obecny na uroczystościach, ponieważ od pierwszych dni czerwca br. przebywa w szpitalu w Warszawie. Jego symboliczną obecność wyrażał bukiet pięćdziesięciu czerwonych róż spoczywających na pustym fotelu.
W kazaniu ks. Turkowski przedstawił sylwetkę swojego kolegi, podkreślając m.in., że „jego mocna osobowość została ukształtowana na trzech filarach. Te niepodważalne zasady, które szczególnie w czasach międzywojennych były podstawą wychowania w naszej Ojczyźnie, to rodzina, szkoła i Kościół. Ks. Peszkowski jest wspaniałym przykładem budowania życia na tym solidnym fundamencie”.
Licznie zebrani w kościele duchowni, wierni, przyjaciele i znajomi Jubilata, mogli usłyszeć jego głos. Poprzez łącze telefonicznie ks. Peszkowski podziękował swoim przyjaciołom i sanoczanom za obecność na uroczystościach. W krótkim przemówieniu nawiązał do lat młodości spędzonych w Sanoku, przypomniał miejsca i osoby, które go ukształtowały. Jubilat podziękował za nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Sanoka. Wspomniał także o Matce Bożej Pocieszenia z kościoła Franciszkanów, której nie tylko on wiele zawdzięcza. Jak powiedział - „mój przyjaciel, Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński, został uwolniony z internowania w Komańczy w październiku 1956 r., miesiąc po ofiarowaniu mu przez franciszkanów kopii tego obrazu”.
„Jestem dumny z tego, że oprócz Ojca Świętego Jana Pawła II, Honorowymi Obywatelami Sanoka są dwaj moi koledzy z klasy. Pierwszy to prof. Marian Pankowski, dramaturg, pisarz, literaturoznawca i wieloletni kierownik katedry slawistyki na Uniwersytecie w Brukseli. Drugim jest oczywiście ks. Zdzisław Peszkowski” - powiedział ks. inf. Turkowski.
Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku, w szlacheckiej rodzinie herbu Jastrzębiec. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako oficer w 1939 r. został wzięty do niewoli i osadzony w obozach w Kozielsku, Pawliszczewie, Griazowcu i Katyniu. Po wojnie zamieszkał na Zachodzie. Studiował na Oxfordzie i Uniwersytecie w Detroit. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 r. w Detroit, jako kapłan archidiecezji przemyskiej. Dzięki jego inicjatywie powstał milenijny akt oddania Polski w niewolę Maryi, który został wydrukowany w Kanadzie, ofiarowany Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu i następnie umieszczony we wszystkich kościołach w Polsce. Jest doktorem filozofii. Był wieloletnim wykładowcą teologii, literatury i języka polskiego na uczelniach amerykańskich, jest autorem ponad stu pozycji wydawniczych z zakresu historii Polski, literatury, filozofii, dydaktyki, teologii i religii. Od roku 1994 ks. Peszkowski przebywa na stałe w Polsce. Zajmuje się głównie działalnością na rzecz upamiętniania męczeńskiej śmierci Polaków oraz historii i miejsc martyrologii narodu polskiego. Jest kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję