Reklama

Oni czytają słowo Boże

Niedziela przemyska 28/2004

„Dziękując Bogu za łaskę powołania do służby lektorskiej, przyrzekam powierzone zadanie wypełniać gorliwie i sumiennie. Przyrzekam czytać wyraźnie Słowo Boże i według niego żyć. Amen”.
Taką formułę przyrzeczenia, kładąc dłonie na księgę Pisma Świętego, złożyło sześciu nowych lektorów w parafii Franciszkanów w Sanoku. Karol Cecuła, Jacek Felisiak, Krzysztof Felisiak, Michał Słaby, Arkadiusz Szelest i Tomasz Zieliński są na co dzień uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Kandydaci na lektorów przez rok przygotowywali się do publicznego czytania Pisma Świętego podczas zgromadzeń liturgicznych. Formacja, którą prowadził ich opiekun o. Stanisław Glista OFMConv, obejmowała teorię fonetyki, emisję głosu oraz poznawanie piękna i bogactwa liturgii. Kandydaci do czytania Słowa Bożego przygotowywali się również w sposób duchowy poprzez wspólną cotygodniową celebrację Liturgii Godzin.
Podczas uroczystości wprowadzenia w posługę lektora, która odbyła się 13 czerwca, o. St. Glista powiedział do kandydatów: „Aby czytanie Słowa Bożego było owocne, sami musicie je rozumieć, przyjmować, rozważać i żyć nim na co dzień. Bycie lektorem to wielkie wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność. Ludzie, widząc was czytających Pismo Święte, będą wymagali, abyście także poza kościołem dawali świadectwo wzorowego życia”.
W parafii Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku obecnie posługę lektora sprawuje 21 młodzieńców, do grona ministrantów należy około 60 osób.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję