Reklama

Telegram Ojca Świętego

Niedziela rzeszowska 28/2004

do Biskupa Kazimierza Górnego
z okazji świętowania 650-lecia
założenia miasta Rzeszowa
w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Jego Ekscelencja
Bp Kazimierz Górny
Biskup Rzeszowsk

Bardzo dziękuję za przypomnienie, że w tym roku miasto Rzeszów przeżywa 650. rocznicę założenia, i za informację, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie świętować ten jubileusz. Chętnie włączamy się w te obchody, polecając Bogu - Panu historii - wszystkich mieszkańców miasta.
Przy tej okazji przychodzi na pamięć cała bogata tradycja tego Kazimierzowskiego grodu, która zawsze była związana z życiem Kościoła i z działalnością tak wybitnych postaci, jak św. Józef Sebastian Pelczar, bł. Jan Balicki, bł. Roman Sitko czy ks. Stanisław Konarski. Cieszę się, że współczesność również może być świadkiem żywego rozwoju miasta, szczególnie wokół prężnych ośrodków akademickich, środowisk samorządowych oraz kościelnych instytucji Waszej Diecezji. Życzę, aby współpraca wszystkich środowisk w tym wspólnym dziele przynosiła błogosławione owoce dla całego regionu. Niech Jubileusz będzie również okazją do refleksji nad chwilą obecną i nad przyszłością, i niech zachęci do szczerego wysiłku na rzecz budowy społeczeństwa, które - kierując się w życiu publicznym chrześcijańskimi zasadami sprawiedliwości oraz miłości Boga i bliźniego - coraz pełniej stawać się będzie środowiskiem właściwym do wszechstronnego rozwoju człowieka i poszukiwania jego szczęścia.
Wspominając dzień, w którym dane mi było stanąć na rzeszowskiej ziemi, jednoczę się w dziękczynieniu Bogu za wszelkie dary, jakimi darzył jej mieszkańców na przestrzeni sześciu i pół wieku. W modlitwie polecam Bogu Księdza Biskupa, Biskupa Pomocniczego, Władze i Mieszkańców Rzeszowa, zawierzam wszystkich opiece Waszej Patronki Matki Bożej Wniebowziętej i z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Watykan, 17 czerwca 2004 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję