Reklama

Zarząd SRK u biskupa

Bp Adam Śmigielski SDB spotkał się 19 czerwca z nowym zarządem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Podczas spotkania Paweł Szopa, prezes SRK, przedstawił Ordynariuszowi Sosnowieckiemu pierwsze dokonania nowego zarządu, a także plany na przyszłość.

Zarząd stowarzyszenia tworzą: Teresa Błaszkiewicz, Feliksa Konieczna, Jerzy Lipniewski, Janina Krzysztoń, Ludwika Szopa, Roman Szumilas, Zofia Szumilas, Władysław Żurawik, Lilianna Madejska, Wioletta Sadnik i Lucyna Górnicka. Są to osoby doskonale znane Księdzu Biskupowi, które od dawna angażują się w działalność stowarzyszenia. Ale nowy zarząd to nowe pomysły i sposoby realizacji misji organizacji. Jednym z nich jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie wzorem innych diecezji planuje uruchomić sklep. Dochód uzyskany ze sprzedaży byłby przeznaczony na działalność statutową SRK. Taka sytuacja ma miejsce w Koszalinie, gdzie tamtejsze SRK prowadzi aptekę i sklep spożywczo-przemysłowy.
Trwają także zabiegi prawne, by przekształcić stowarzyszenie w organizację pożytku publicznego, co wiąże się z możliwością uzyskiwania darowizn od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Ale by te wszystkie plany mogły być zrealizowane, potrzebna jest integracja środowiska. Dlatego 11 września w parafii Trójcy Świętej w Będzinie odbędzie się dzień skupienia członków wszystkich kół. A zarejestrowanych członków stowarzyszenia w naszej diecezji jest ponad dwustu.
„Instytucje dobroczynne opierają się nie na pomocy finansowych magnatów, ale na ofiarności zwykłych ludzi - zauważył bp Śmigielski. - Dlatego ludzie muszą mieć odpowiednią motywację do składania ofiar i podejmowania wyrzeczeń. Piękne cele i wyniki są najlepszym świadectwem i rekomendacją oraz zaproszeniem do współpracy. Niemniej jednak pomoc charytatywna nie może być «ślepa», trzeba dobrze rozeznać, komu pomagać oraz w jaki sposób to czynić. Nie do wszystkich można stosować tę samą miarę” - podkreślił bp Śmigielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję