Reklama

Kościoły i parafie diecezji toruńskiej

Kościół św. Bartłomieja w Szembruku

Niedziela toruńska 28/2004

Parafia katolicka w Szembruku powstała w 1306 r. W tym czasie wzniesiono zapewne pierwszy kościół drewniany, wzmiankowany w 1414 r. jako spalony. Następny kościół konstrukcji szkieletowej spalony został przez Szwedów podczas wojny w 1628 r.
W latach 1715-1716 staraniem ks. Grzegorza Szmeltera, dziekana łasińskiego i szembruckiego, na tym samym miejscu został zbudowany trzeci kościół drewniany. Poświęcenia nowej świątyni dokonano w 1716 r. Do 1718 r. kościół pełnił funkcję filialnego, 11 lutego tego roku parafia otrzymała swojego proboszcza. W 1741 r. wykonana została nadbudowa latarni nad wieżą, upamiętniona chorągiewką. Pod koniec XIX w. lub na początku XX w. od strony północnej dobudowana została nowa kruchta boczna o konstrukcji szkieletowej w stylu muru pruskiego.
W latach 80. rozpoczęto restaurację tej zabytkowej świątyni. Od 1995 r., gdy proboszczem parafii został ks. Kazimierz Wiktor Flisikowski, rozpoczęły się przygotowania do gruntownego remontu tego pięknego i zabytkowego kościoła. W 1996 r. naprawiono przeciekający w wielu miejscach dach świątyni. W tym samym roku dokonano także częściowej naprawy starej instalacji elektrycznej. W 1997 r. zdjęto oszalowanie zewnętrzne (deski) z wszystkich ścian kościoła i wtedy okazało się, że trzeba przymierzyć się do odbudowy na nowo całej świątyni. Aby uratować kościół przed całkowitym zawaleniem, zanim przystąpiono do jego odbudowy, wymieniono w 1998 r. dziewięć przypór zewnętrznych (tzw. lisic) i jedną wewnętrzną z bali drewnianych oraz założono pręty metalowe zabezpieczające świątynię przed przechyłem ścian i ich runięciem.
W latach 1999-2002 pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została odbudowana cała bryła kościoła łącznie z fundamentami. Świątynia jest obecnie całkowicie nowa. Z lat 1715-1716 został zachowany jedynie strop deskowany z polichromią oraz dwie krokwie dachu kościoła, wykonano nowe okna z witrażami.
W niedzielę 7 maja 2000 r., na zakończenie misji ewangelizacyjnych w ołtarzu głównym umieszczono nowy obraz przedstawiający patrona kościoła i parafii - św. Bartłomieja (wyk. Leszek Pawlikowski).
W 2002 r. rozebrano całą spróchniałą konstrukcję wieży, wzmocniono kamienne fundamenty i odbudowano na nowo całą konstrukcję wieży. Wykonano także wszystkie elementy zdobnicze m. in. kulę, krzyż. Renowacji poddano wszystkie zabytkowe sprzęty w świątyni, m.in. mosiężne żyrandole i kinkiety.
Największym dziełem wykonanym w 2003 r. była renowacja i konserwacja zabytkowej polichromii na stropie kościoła przeprowadzona przez Firmę Konserwatorską Katarzyny Wantuch-Jarkiewicz z Torunia. Na błękitnym tle nieba rozświetlonego gwiazdami umieszczony został medalion z koroną Matki Bożej, a w jego środku wykonano szarfę z napisem w języku łacińskim: RENOVATIO ECCLESIAE - ANNO DOMINI MCMXCIX - MMIII (Odbudowa kościoła w latach 1999-2003).
Do wykonania pozostała jeszcze nowa posadzka z płytek klinkierowych na całej powierzchni kościoła. Tę inwestycję zaplanowano na rok 2004. Wszystkie prace ciesielskie i dekarskie przy odbudowie bryły kościoła wykonała Firma Wielobranżowa Romana i Mieczysława Bernaciak z Ostrowitego koło Jabłonowa; natomiast prace stolarskie Zakład Stolarski R. Baldygi z Łasina. Prace murarskie przy świątyni przeprowadziła Firma Budowlana Henryka Taczyńskiego ze Skurgiew k. Rogóźna. Witraże w oknach wykonał Bogdan Klementowski z Kwidzyna.
Wszystkie prace przy odbudowie kościoła prowadzono pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, Urzędu Gminy - Wydział Budowlany w Rogóźnie na czele z Wiesławem Jeschke z Grudziądza. Kierownikiem odbudowy kościoła był wójt gminy Rogóźno Dariusz Morczyński z Grudziądza. Bezpośredni nadzór nad wszystkimi pracami budowlanymi sprawował i wszystkie materiały potrzebne do odbudowy całego kościoła zakupił ks. Kazimierz Wiktor Flisikowski - proboszcz parafii.
Kościół udało się odbudować dzięki pomocy Bożej i Matki Najświętszej oraz dzięki życzliwości, pracowitości i ofiarności parafian, dzięki pomocy różnych instytucji państwowych, a także rodziny, krewnych, znajomych i przyjaciół.
Niech dobry Bóg wszystkim wynagrodzi ich dobroć, ofiarność i zaangażowanie, a odbudowany kościół niech służy długo nam wszystkim i następnym pokoleniom dla naszego uświęcenia i zbawienia wiecznego. „Wejdźcie [do tej świątyni] uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył” (por. Ps 95, 6).
Święty Bartłomieju, patronie naszego kościoła i parafii, módl się za nami!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję