Reklama

Kościoły i parafie diecezji toruńskiej

Kościół św. Bartłomieja w Szembruku

Niedziela toruńska 28/2004

Parafia katolicka w Szembruku powstała w 1306 r. W tym czasie wzniesiono zapewne pierwszy kościół drewniany, wzmiankowany w 1414 r. jako spalony. Następny kościół konstrukcji szkieletowej spalony został przez Szwedów podczas wojny w 1628 r.
W latach 1715-1716 staraniem ks. Grzegorza Szmeltera, dziekana łasińskiego i szembruckiego, na tym samym miejscu został zbudowany trzeci kościół drewniany. Poświęcenia nowej świątyni dokonano w 1716 r. Do 1718 r. kościół pełnił funkcję filialnego, 11 lutego tego roku parafia otrzymała swojego proboszcza. W 1741 r. wykonana została nadbudowa latarni nad wieżą, upamiętniona chorągiewką. Pod koniec XIX w. lub na początku XX w. od strony północnej dobudowana została nowa kruchta boczna o konstrukcji szkieletowej w stylu muru pruskiego.
W latach 80. rozpoczęto restaurację tej zabytkowej świątyni. Od 1995 r., gdy proboszczem parafii został ks. Kazimierz Wiktor Flisikowski, rozpoczęły się przygotowania do gruntownego remontu tego pięknego i zabytkowego kościoła. W 1996 r. naprawiono przeciekający w wielu miejscach dach świątyni. W tym samym roku dokonano także częściowej naprawy starej instalacji elektrycznej. W 1997 r. zdjęto oszalowanie zewnętrzne (deski) z wszystkich ścian kościoła i wtedy okazało się, że trzeba przymierzyć się do odbudowy na nowo całej świątyni. Aby uratować kościół przed całkowitym zawaleniem, zanim przystąpiono do jego odbudowy, wymieniono w 1998 r. dziewięć przypór zewnętrznych (tzw. lisic) i jedną wewnętrzną z bali drewnianych oraz założono pręty metalowe zabezpieczające świątynię przed przechyłem ścian i ich runięciem.
W latach 1999-2002 pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została odbudowana cała bryła kościoła łącznie z fundamentami. Świątynia jest obecnie całkowicie nowa. Z lat 1715-1716 został zachowany jedynie strop deskowany z polichromią oraz dwie krokwie dachu kościoła, wykonano nowe okna z witrażami.
W niedzielę 7 maja 2000 r., na zakończenie misji ewangelizacyjnych w ołtarzu głównym umieszczono nowy obraz przedstawiający patrona kościoła i parafii - św. Bartłomieja (wyk. Leszek Pawlikowski).
W 2002 r. rozebrano całą spróchniałą konstrukcję wieży, wzmocniono kamienne fundamenty i odbudowano na nowo całą konstrukcję wieży. Wykonano także wszystkie elementy zdobnicze m. in. kulę, krzyż. Renowacji poddano wszystkie zabytkowe sprzęty w świątyni, m.in. mosiężne żyrandole i kinkiety.
Największym dziełem wykonanym w 2003 r. była renowacja i konserwacja zabytkowej polichromii na stropie kościoła przeprowadzona przez Firmę Konserwatorską Katarzyny Wantuch-Jarkiewicz z Torunia. Na błękitnym tle nieba rozświetlonego gwiazdami umieszczony został medalion z koroną Matki Bożej, a w jego środku wykonano szarfę z napisem w języku łacińskim: RENOVATIO ECCLESIAE - ANNO DOMINI MCMXCIX - MMIII (Odbudowa kościoła w latach 1999-2003).
Do wykonania pozostała jeszcze nowa posadzka z płytek klinkierowych na całej powierzchni kościoła. Tę inwestycję zaplanowano na rok 2004. Wszystkie prace ciesielskie i dekarskie przy odbudowie bryły kościoła wykonała Firma Wielobranżowa Romana i Mieczysława Bernaciak z Ostrowitego koło Jabłonowa; natomiast prace stolarskie Zakład Stolarski R. Baldygi z Łasina. Prace murarskie przy świątyni przeprowadziła Firma Budowlana Henryka Taczyńskiego ze Skurgiew k. Rogóźna. Witraże w oknach wykonał Bogdan Klementowski z Kwidzyna.
Wszystkie prace przy odbudowie kościoła prowadzono pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, Urzędu Gminy - Wydział Budowlany w Rogóźnie na czele z Wiesławem Jeschke z Grudziądza. Kierownikiem odbudowy kościoła był wójt gminy Rogóźno Dariusz Morczyński z Grudziądza. Bezpośredni nadzór nad wszystkimi pracami budowlanymi sprawował i wszystkie materiały potrzebne do odbudowy całego kościoła zakupił ks. Kazimierz Wiktor Flisikowski - proboszcz parafii.
Kościół udało się odbudować dzięki pomocy Bożej i Matki Najświętszej oraz dzięki życzliwości, pracowitości i ofiarności parafian, dzięki pomocy różnych instytucji państwowych, a także rodziny, krewnych, znajomych i przyjaciół.
Niech dobry Bóg wszystkim wynagrodzi ich dobroć, ofiarność i zaangażowanie, a odbudowany kościół niech służy długo nam wszystkim i następnym pokoleniom dla naszego uświęcenia i zbawienia wiecznego. „Wejdźcie [do tej świątyni] uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył” (por. Ps 95, 6).
Święty Bartłomieju, patronie naszego kościoła i parafii, módl się za nami!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

PŚ w szachach - arcymistrz Duda pierwszym polskim triumfatorem

2021-08-05 17:16

[ TEMATY ]

szachy

Polak

arcymistrz

Wikipedia

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję