Reklama

Szanować starość rodziców

Niedziela warszawska 28/2004

„Też kiedyś byliśmy młodzi. Też kiedyś będziemy starzy”. Te oczywiste prawdy przypomniane są na okładce książki Richarda Johnsona Miłość się nie starzeje. Autor porusza trudny problem opieki nad starzejącymi się rodzicami. Odpowiada na pytanie jak poradzić sobie w tej nowej i niełatwej dla wielu osób sytuacji, jak ożywiać swoją miłość do starych rodziców i na nowo kształtować wzajemne relacje.
„Napisałem tę książkę - wyjaśnia we wstępie Johnson - ponieważ widziałem zbyt wiele wspaniałych osób (...), które musiały się podjąć roli opiekunów i dlatego z czasem ich siły się wyczerpały, a one stawały się rozdrażnione, odczuwały zagubienie i ogarniało je poczucie winy”.
Książka jest próbą przygotowania ludzi dobrej woli do wykonywania ciężkiej pracy opiekuna najlepiej jak to możliwe i uświadomienia im, czym jest okazywanie prawdziwego szacunku starzejącym się rodzicom. Czytelnicy znajdą tu kilka podstawowych zasad dobrej opieki. Wykorzystanie ich w konkretnej sytuacji - jak podkreśla autor - pozwoli dostrzec różnicę między jedynie przetrwaniem w wywiązywaniu się z zadań opiekuna, niezależnie od stopnia i rodzaju wymaganej opieki, a dynamicznym wzrastaniem.
„Gdy spojrzysz z perspektywy wiary - pisze Johnson - dostrzeżesz, że opiekowanie się innymi przybiera postać trójkąta miłości między Bogiem, tobą i twoimi starzejącymi się rodzicami. Gdy połączysz te zasady z religijnym podejściem do opieki (...) otrzymasz duchową siłę potrzebną do prawdziwego okazywania szacunku swoim starzejącym się rodzicom, a także samemu sobie”.
W swojej pracy autor koncentruje się na relacji dziecko - starzejący się rodzic, ale bynajmniej nie ogranicza się do tego. Pojęcie „opiekun” użyte jest na określenie każdej osoby, która świadczy jakieś usługi osobie starszej lub okazuje jej wsparcie. Tą osobą starszą mogą być rodzice, krewni, przyjaciele, a nawet znajomi. Wszystkie zasady omówione w książce można zastosować w każdym rodzaju relacji: opiekun - osoba starsza.
Johnson podaje 10 zasad dobrej opieki. Jakie one są? Zapraszam do lektury. Na zachętę podam pierwszą zasadę, wydaje się, że najważniejszą: „Nie możesz szanować swoich starzejących się rodziców, nie szanując siebie i swojej rodziny”.

Richard P. Johnson, „Miłość się nie starzeje”, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2004

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję