Reklama

Włocławek

„Nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”

W niedzielę 20 czerwca br. biskup włocławski Wiesław Mering udzielił w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święceń diakonatu 9 alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, z których jeden został wyświęcony do archidiecezji gnieźnieńskiej. Bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń diakonatu był udział kandydatów w tygodniowych rekolekcjach w Brdowie.
Słowo diakon (gr. diakonos) oznacza sługę. Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium poucza, że: „na niższym stopniu hierarchii stoją diakoni, na których nakłada się ręce nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi” (29). Sebastian Adamczyk, Jacek Chmielewski, Cezary Garnuszek, Krzysztof Maciaszek, Robert Nawrocki, Mariusz Piecyk, Michał Sadowski, Adam Sawicki i Krzysztof Stawicki, są już po pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Każdy z nich indywidualnie przyrzekał posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Odtąd, jako słudzy ołtarza, będą wypełniać liczne obowiązki, m.in.: asystować biskupom i prezbiterom przy celebracji liturgii, głównie Eucharystii, z upoważnienia kompetentnej władzy udzielać chrztu, przechowywać i rozdzielać Eucharystię wiernym, asystować i błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, udzielać wiatyku umierającym, czytać w zgromadzeniu Pismo Święte, szczególnie Ewangelię oraz głosić homilie, sprawować sakramentalia, przewodniczyć nabożeństwom i modlitwom wiernych oraz obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Tradycyjnie do zadań diakonatu należy troska o ubogich, czyli dzieło charytatywne Kościoła.
Diakonów czeka jeszcze rok studiów przygotowujących do święceń drugiego stopnia, czyli prezbiteratu.
W uroczystej Mszy święceń pod przewodnictwem Pasterza diecezji, razem z wspólnotą parafii katedralnej, rodzicami oraz rodzinami wyświęcanych diakonów i innymi zaproszonymi gośćmi, uczestniczyli wykładowcy i wychowawcy WSD z rektorem ks. dr. hab. Zdzisławem Pawlakiem na czele, siostry zakonne i alumni. Nowi diakoni uczestniczyli w Mszy święceń, przyjęli Komunię pod dwiema postaciami i pomagali w jej udzielaniu wiernym. Wyrażając radość z ich wyświęcenia, życzmy każdemu z nich wytrwałej i owocnej służby Kościołowi oraz nieustannego dążenia do świętości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję