Reklama

Włocławek

„Nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”

W niedzielę 20 czerwca br. biskup włocławski Wiesław Mering udzielił w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święceń diakonatu 9 alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, z których jeden został wyświęcony do archidiecezji gnieźnieńskiej. Bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń diakonatu był udział kandydatów w tygodniowych rekolekcjach w Brdowie.
Słowo diakon (gr. diakonos) oznacza sługę. Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium poucza, że: „na niższym stopniu hierarchii stoją diakoni, na których nakłada się ręce nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi” (29). Sebastian Adamczyk, Jacek Chmielewski, Cezary Garnuszek, Krzysztof Maciaszek, Robert Nawrocki, Mariusz Piecyk, Michał Sadowski, Adam Sawicki i Krzysztof Stawicki, są już po pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Każdy z nich indywidualnie przyrzekał posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Odtąd, jako słudzy ołtarza, będą wypełniać liczne obowiązki, m.in.: asystować biskupom i prezbiterom przy celebracji liturgii, głównie Eucharystii, z upoważnienia kompetentnej władzy udzielać chrztu, przechowywać i rozdzielać Eucharystię wiernym, asystować i błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, udzielać wiatyku umierającym, czytać w zgromadzeniu Pismo Święte, szczególnie Ewangelię oraz głosić homilie, sprawować sakramentalia, przewodniczyć nabożeństwom i modlitwom wiernych oraz obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Tradycyjnie do zadań diakonatu należy troska o ubogich, czyli dzieło charytatywne Kościoła.
Diakonów czeka jeszcze rok studiów przygotowujących do święceń drugiego stopnia, czyli prezbiteratu.
W uroczystej Mszy święceń pod przewodnictwem Pasterza diecezji, razem z wspólnotą parafii katedralnej, rodzicami oraz rodzinami wyświęcanych diakonów i innymi zaproszonymi gośćmi, uczestniczyli wykładowcy i wychowawcy WSD z rektorem ks. dr. hab. Zdzisławem Pawlakiem na czele, siostry zakonne i alumni. Nowi diakoni uczestniczyli w Mszy święceń, przyjęli Komunię pod dwiema postaciami i pomagali w jej udzielaniu wiernym. Wyrażając radość z ich wyświęcenia, życzmy każdemu z nich wytrwałej i owocnej służby Kościołowi oraz nieustannego dążenia do świętości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Policja poszukuje sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu

2021-08-02 10:59

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję