Reklama

Nieszawa

Uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej

„Od strony formalnej św. Jadwiga Królowa jest patronką Nieszawy od 2003 r. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona czczona w miasteczku od niepamiętnych czasów” - mówił 8 czerwca br. proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie ks. kan. Wojciech Sowa przed koncertem dedykowanym Patronce. Wcześniej, podczas uroczystej, 11. sesji Rady Miejskiej, burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki oświadczył: „Jesteśmy dumni i zaszczyceni, iż Patronką naszego miasta, wybraną przez pokolenia nieszawiaków, jest święta królowa Jadwiga”.
Królowa, która nigdy nie była w Nieszawie, związana jest z tym miastem poprzez relikwie, sprowadzone 8 czerwca 2000 r. W kościele parafialnym zobaczyć można dzieła inspirowane kultem św. Jadwigi Królowej: jej rzeźbę w ołtarzu głównym, fresk w prezbiterium, obraz w stallach, witraż królowej z jej herbem, monstrancję z esownicami z liści, na których umieszczone są postacie Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Jej piękny wizerunek znajduje się też w sali posiedzeń Rady Miejskiej.
Dzień Patronki Miasta zawsze obchodzony jest niezwykle podniośle: m.in. tradycyjnie już wręczany jest medal „Zasłużony dla miasta Nieszawy”. W tym roku otrzymał go Stanisław Orzechowski.
Pod patronatem św. Jadwigi odbyła się promocja monografii Dzieje Nieszawy, pierwszej w wielowiekowej historii miasta.
W muzeum im. Stanisława Noakowskiego otwarto wystawę rzeźby sakralnej Antoniego Bisagi. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w kościele parafialnym poprzedziła promocja książki dr. Waldemara Rozynkowskiego, poświęconej nieszawskim Siostrom Serafitkom.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego, podczas której kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa w Zakrzewie ks. Paweł Kacprzak. Uczestniczyli w niej liczni mieszkańcy Nieszawy, kuracjusze z Ciechocinka oraz zaproszeni goście.
Po Liturgii wszyscy wzięli udział w kończącej obchody procesji ulicami miasta z relikwiami: św. Jadwigi Królowej, św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława BM oraz bł. s. Sancji ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję