Reklama

Koło

Pół wieku w kapłaństwie

Niedziela włocławska 28/2004

20 czerwca br. w Domu Pomocy Społecznej w Kole jubileusz 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich obchodził ks. prał. Kazimierz Chłopecki. Uroczystość rozpoczęła się w kaplicy Domu Mszą św. koncelebrowaną, którą wraz z Księdzem Jubilatem sprawował ks. prał. Marian Włosiński (który wygłosił kazanie) oraz proboszczowie kolskich parafii: Matki Bożej Częstochowskiej w Kole - ks. prał. Janusz Ogrodowczyk i Podwyższenia Krzyża Świętego - ks. kan. Józef Wronkiewicz. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz Koła i powiatu kolskiego, rodzina ks. Kazimierza Chłopeckiego oraz mieszkańcy i pracownicy DPS. Liturgię uświetnił męski chór pn. „Dzwon” z klasztoru Ojców Bernardynów.
Ks. prał. Kazimierz Chłopecki urodził się 11 listopada 1926 r. na Podolu. W 1954 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, a święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa włocławskiego Antoniego Pawłowskiego.
Jego pierwszą placówką duszpasterską był Piotrków Kujawski. Po roku powrócił do Włocławka, był wikariuszem w miejscowej katedrze. Następne placówki to Kalisz i Zduńska Wola. Później, już jako proboszcz, pracował kolejno w parafiach: Zadzim, Lisków k. Kalisza i Zduńska Wola. Tu trzeba przypomnieć, że to właśnie dzięki ks. prał. K. Chłopeckiemu został uratowany przed rozbiórką dom, w którym urodził się św. Maksymilian Kolbe. Ostatnią placówką duszpasterską Księdza Prałata była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Po przejściu na emeryturę w 2001 r. zamieszkał w miejscowym Domu Pomocy Społecznej i został jego kapelanem.
Po Mszy św. w jadali DPS odbył się uroczysty obiad, podczas którego Ksiądz Jubilat przyjmował życzenia. „Jest nieocenionym mieszkańcem naszego Domu. Przychodzimy do Księdza Prałata w różnych sprawach, a on swoimi roztropnymi decyzjami podtrzymuje nas na duchu. W chwili załamań czy chwilowych trudności zawsze możemy na niego liczyć” - powiedziała jedna z mieszkanek DPS.
Niech dobry Bóg nie szczędzi Księdzu Jubilatowi swych łask, tak bardzo potrzebnych w wypełnianiu zadań. Oby nigdy nie opuszczała go radość płynąca od Ducha Świętego i oby wszyscy, do których jest skierowana, z tą samą radością służbę przyjmowali!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nie ma nic gorszego, jak życie na powierzchni – pozbawione kontaktu zarówno z tym, co w nas najwznioślejsze, jak i z tym, co... najniższe. Zbyt łatwo i bezrefleksyjnie dajemy się unosić strumieniowi oszałamiającej cywilizacji. To zmora i nieszczęście naszych czasów. Schodzenie na głębię, także tę mroczną, jest konieczne, by móc żarliwie zwracać swe oczy ku jasnej głębi serca i najwznioślejszym darom Boga.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję