Reklama

Tomaszowskie spotkanie z Królową

Maj od dawna przeżywany jest przez nas jako miesiąc szczególnej więzi z Maryją, kiedy w sposób charakterystyczny tylko dla nas, Polaków, oddajemy Jej cześć jako naszej Matce i Królowej, przyzywając Jej wstawiennictwa radosnym i pełnym wdzięczności śpiewem wezwań Litanii Loretańskiej, odzwierciedlającej przymioty Maryi oraz Jej rolę w historii naszego zbawienia. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim jeszcze bardziej niż zwykle, z jeszcze większym zaangażowaniem i wdzięcznością przeżywała w tym roku majowe spotkania z Matką naszego Pana. Stało się to za przyczyną uroczystości Jej nawiedzenia w Obrazie Jasnogórskim, które trwało od 8 do 9 maja.
Utworzona na mocy dekretu biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z 25 października 1987 r. parafia cieszy się gorącą wiarą i pobożnością swoich parafian, co przejawia się w różnorodności form życia religijnego. Na terenie parafii działają bowiem liczne stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne skupione wokół pięknego kościoła parafialnego, pod opieką tutejszych kapłanów, którym przewodzi proboszcz ks. Jan Krawczyk. Są one świadectwem żywej wiary i obecności Ducha Świętego, obdarowującego Kościół Chrystusowy mnogością darów i powołań. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tomaszowskiej parafii z niecierpliwością i wzruszeniem oczekiwali spotkania z Jasnogórską Królową, śląc ku Niej modlitwę, by Ta, która czuwa nad swoimi dziećmi posłuszna Testamentowi, jaki z Drzewa Krzyża otrzymała od swego Syna, raczyła poprowadzić do Niego swój lud.
Do tego spotkania parafianie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem przez ćwiczenia duchowe, modlitwę wspólnotową i indywidualną oraz ofiary serca, do których przynaglała Miłość Boskiego Mistrza rozlewana poprzez codzienną Eucharystię, która stanowiła centrum kilkudniowych misji poprzedzających nawiedzenie Pani Jasnogórskiej. Misje te prowadzone przez Ojców Redemptorystów swoją tematyką przybliżały podstawy życia w komunii w Rodzinie Bożej, ale też w rodzinie ludzkiej. Poruszały zagadnienia dotyczące rodziny jako nadziei człowieka, Kościoła i świata, rodziny jako wspólnoty osób, małżeństwa jako fundamentu rodziny, wskazując na
Chrystusa jako na Tego, który stanowi więź doskonałości rodziny. W oczekiwaniu na spotkanie ze Świętą Bożą Rodzicielką parafianie przemadlali te istotne treści, trwając we wspólnocie i modlitwie. Aż przyszedł 8 maja, dzień nawiedzenia, w którym Królowa nieba przybyła na tomaszowską ziemię, przemieniając ją i przepełnione radością i miłością serca jej mieszkańców w niebo. Pośród śpiewu została wprowadzona w progi świątyni w wizerunku, który Polski lud tak bardzo umiłował i w którym witał Ją teraz jako swoją Panią i Królową. Pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego wierni rozpoczęli swoje świętowanie, któremu towarzyszyło szczególne błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, który na tę okoliczność wystosował telegram na ręce bp. Jana Śrutwy. Został on odczytany na wstępie Eucharystii i stanowił zachętę do jak najpełniejszego otwarcia się na dary, którymi Bóg pragnie obdarować swój lud przez ręce Maryi. Słowo powitania wygłosił ks. Jan Krawczyk, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, który dziękując Maryi Jasnogórskiej za Jej nawiedzenie, wyraził nadzieję, że będzie dobrze czuła się wśród swoich dzieci, które obiecują nie żałować kolan i czasu na trwanie przed Jej wizerunkiem i że Ona, Matka wszystkich ludzi, zechce przybliżyć wiernemu ludowi swego Syna, którego Najświętsze Serce rozjaśnia wnętrze tomaszowskiej świątyni i wnętrza serc parafian. W dalszej kolejności Maryja została powitana przez przedstawicieli rodzin zamieszkujących parafię oraz przez dzieci i młodzież.
Homilia wygłoszona przez ojca rekolekcjonistę stanowiła wezwanie do opracowania programu dla ducha narodu, programu, który przynaglałby do nieustannego wzrastania, pomnażania łaski Bożej i dzielenia się nią z innymi. W realizacji tego programu pośredniczyć ma Ta, która prowadzi lud do Eucharystii, do Wieczernika, do Chrystusa - Maryja, która otworzyła Bogu swe serce bez stawiania warunków, wypowiadając pełne ufności i zawierzenia słowa: „Niech mi się stanie...”.
Kulminacyjnym punktem tego dnia była Pasterka maryjna sprawowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Następnego dnia po zakończeniu czuwania parafianie mogli uczestniczyć w Eucharystii dla różnych stanów i grup wiekowych. Uroczystość nawiedzenia zakończyła Msza św. pożegnalna i oddanie się parafii Matce Bożej, które było wspólnym i gorącym wołaniem o pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków życiowych tak, by prowadziły one do coraz większego wzrastania w miłości do człowieka i świętości wobec Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję