Reklama

Tomaszowskie spotkanie z Królową

Maj od dawna przeżywany jest przez nas jako miesiąc szczególnej więzi z Maryją, kiedy w sposób charakterystyczny tylko dla nas, Polaków, oddajemy Jej cześć jako naszej Matce i Królowej, przyzywając Jej wstawiennictwa radosnym i pełnym wdzięczności śpiewem wezwań Litanii Loretańskiej, odzwierciedlającej przymioty Maryi oraz Jej rolę w historii naszego zbawienia. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim jeszcze bardziej niż zwykle, z jeszcze większym zaangażowaniem i wdzięcznością przeżywała w tym roku majowe spotkania z Matką naszego Pana. Stało się to za przyczyną uroczystości Jej nawiedzenia w Obrazie Jasnogórskim, które trwało od 8 do 9 maja.
Utworzona na mocy dekretu biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z 25 października 1987 r. parafia cieszy się gorącą wiarą i pobożnością swoich parafian, co przejawia się w różnorodności form życia religijnego. Na terenie parafii działają bowiem liczne stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne skupione wokół pięknego kościoła parafialnego, pod opieką tutejszych kapłanów, którym przewodzi proboszcz ks. Jan Krawczyk. Są one świadectwem żywej wiary i obecności Ducha Świętego, obdarowującego Kościół Chrystusowy mnogością darów i powołań. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tomaszowskiej parafii z niecierpliwością i wzruszeniem oczekiwali spotkania z Jasnogórską Królową, śląc ku Niej modlitwę, by Ta, która czuwa nad swoimi dziećmi posłuszna Testamentowi, jaki z Drzewa Krzyża otrzymała od swego Syna, raczyła poprowadzić do Niego swój lud.
Do tego spotkania parafianie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem przez ćwiczenia duchowe, modlitwę wspólnotową i indywidualną oraz ofiary serca, do których przynaglała Miłość Boskiego Mistrza rozlewana poprzez codzienną Eucharystię, która stanowiła centrum kilkudniowych misji poprzedzających nawiedzenie Pani Jasnogórskiej. Misje te prowadzone przez Ojców Redemptorystów swoją tematyką przybliżały podstawy życia w komunii w Rodzinie Bożej, ale też w rodzinie ludzkiej. Poruszały zagadnienia dotyczące rodziny jako nadziei człowieka, Kościoła i świata, rodziny jako wspólnoty osób, małżeństwa jako fundamentu rodziny, wskazując na
Chrystusa jako na Tego, który stanowi więź doskonałości rodziny. W oczekiwaniu na spotkanie ze Świętą Bożą Rodzicielką parafianie przemadlali te istotne treści, trwając we wspólnocie i modlitwie. Aż przyszedł 8 maja, dzień nawiedzenia, w którym Królowa nieba przybyła na tomaszowską ziemię, przemieniając ją i przepełnione radością i miłością serca jej mieszkańców w niebo. Pośród śpiewu została wprowadzona w progi świątyni w wizerunku, który Polski lud tak bardzo umiłował i w którym witał Ją teraz jako swoją Panią i Królową. Pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego wierni rozpoczęli swoje świętowanie, któremu towarzyszyło szczególne błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, który na tę okoliczność wystosował telegram na ręce bp. Jana Śrutwy. Został on odczytany na wstępie Eucharystii i stanowił zachętę do jak najpełniejszego otwarcia się na dary, którymi Bóg pragnie obdarować swój lud przez ręce Maryi. Słowo powitania wygłosił ks. Jan Krawczyk, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, który dziękując Maryi Jasnogórskiej za Jej nawiedzenie, wyraził nadzieję, że będzie dobrze czuła się wśród swoich dzieci, które obiecują nie żałować kolan i czasu na trwanie przed Jej wizerunkiem i że Ona, Matka wszystkich ludzi, zechce przybliżyć wiernemu ludowi swego Syna, którego Najświętsze Serce rozjaśnia wnętrze tomaszowskiej świątyni i wnętrza serc parafian. W dalszej kolejności Maryja została powitana przez przedstawicieli rodzin zamieszkujących parafię oraz przez dzieci i młodzież.
Homilia wygłoszona przez ojca rekolekcjonistę stanowiła wezwanie do opracowania programu dla ducha narodu, programu, który przynaglałby do nieustannego wzrastania, pomnażania łaski Bożej i dzielenia się nią z innymi. W realizacji tego programu pośredniczyć ma Ta, która prowadzi lud do Eucharystii, do Wieczernika, do Chrystusa - Maryja, która otworzyła Bogu swe serce bez stawiania warunków, wypowiadając pełne ufności i zawierzenia słowa: „Niech mi się stanie...”.
Kulminacyjnym punktem tego dnia była Pasterka maryjna sprawowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Następnego dnia po zakończeniu czuwania parafianie mogli uczestniczyć w Eucharystii dla różnych stanów i grup wiekowych. Uroczystość nawiedzenia zakończyła Msza św. pożegnalna i oddanie się parafii Matce Bożej, które było wspólnym i gorącym wołaniem o pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków życiowych tak, by prowadziły one do coraz większego wzrastania w miłości do człowieka i świętości wobec Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Patryk Dobek zdobył brązowy medal olimpijski w biegu na 800 m

Patryk Dobek czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem - 1.45,06 i Fergusonem Rotichem - 1.45,23. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Dobek to odkrycie tego sezonu. Wcześniej specjalizował się w biegu na 400 m ppł. Wiele lat próbował nawiązać do sukcesów Marka Plawgi i Pawła Januszewskiego. Aż przekonał go do siebie trener Zbigniew Król. Szkoleniowiec wcześniej współpracował m.in. z dwukrotnym wicemistrzem świata Adamem Kszczotem, a także rekordzistą Polski na 800 m Pawłem Czapiewskim. Jesienią 2020 roku trafił pod jego skrzydła także Dobek. Nie trwało to długo, kiedy przekonał go do rywalizacji na dystansie dwóch okrążeń.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczynają się przygotowania do XXVIII edycji Hosanna Festiwal!

2021-08-05 10:20

[ TEMATY ]

festiwal

Hosanna Festiwal to Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który od ponad 25 lat organizowany jest w Siedlcach. U progu swej historii był Diecezjalnym Przeglądem Piosenki Religijnej, z czasem zyskał rangę ogólnopolską i zmienił nazwę.

Festiwal organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Gromadzi dziesiątki młodych i utalentowanych muzyków z całej Polski oraz liczną publiczność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję