Reklama

Rodzinny zjazd

W ostatni dzień maja 1991 r. Szkoła Podstawowa w Oleszycach otrzymała imię Jana Pawła II. Mszę św. w intencji społeczności szkolnej odprawił wówczas abp Marian Jaworski - metropolita lwowski. W 13. rocznicę tamtego wydarzenia i w 25. rocznicę pierwszej wizyty Ojca Świętego w Ojczyźnie w oleszyckiej szkole odbył się ogólnopolski zjazd rodziny szkół imieniem Jana Pawła II. Przyjechali dyrektorzy szkół, księża, katecheci, nauczyciele w liczbie ponad 250 osób z 88 szkół z całego kraju.

„W gronie 20 dyrektorów szkół noszących imię Jana Pawła II, zaproszonych przez panią dyrektor do Radomia, zastanawialiśmy się, jak doprowadzić do naszego spotkania z Ojcem Świętym - wspomina dyrektor SP nr 1 im. Jana Pawła II w Sułoszowej Tadeusz Łuszczak. - W styczniu 1999 r. odbyło się w mojej szkole drugie spotkanie, w którym wzięły udział już 34 szkoły. Ustaliliśmy wówczas, że wybijemy pamiątkowy Medal Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i wydamy książkę - zbiór twórczości literackiej i plastycznej naszych dzieci dla Papieża, a następnie wręczymy je Ojcu Świętemu w Łowiczu, podczas jego pielgrzymki do Ojczyzny. Tak też się stało. Od tamtego czasu spotykamy się dwa razy do roku, wiosną i jesienią w Rodzinie Szkół noszących to zaszczytne imię. Ostatnio spotkaliśmy się w Działdowie i byliśmy na polach Grunwaldu, dziś jesteśmy w Oleszycach, jutro jedziemy do Lwowa. W kraju jest już ok. 300 szkół, którym patronuje największy z Polaków”.
Uczestnicy zjazdu mieli okazję w Oleszycach obejrzeć dwie wystawy: Papież na Kresach; Lubaczów - Zamość - Lwów (kolekcję zdjęć z wizyt Ojca Świętego w tych miastach), Od ziarna do chleba (przygotowaną przez Muzeum w Lubaczowie), spotkać się z Adolfem Dyrdą z Oleszyc, który zaprezentował okazałą i unikalną kolekcję znaczków i kart pocztowych poświęconych Papieżowi. Wysłuchali prelekcji Zygmunta Kubraka, przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, o historii Oleszyc. Wszystkim podobał się występ młodzieży z SP w Oleszycach, w którym usłyszeliśmy piękne wiersze i piosenki o Papieżu.
„Na Podkarpaciu organizujemy zawody sportowe. Odbywają się festiwale piosenki turystycznej i religijnej, konkursy literackie: Polska liryka religijna i Literackie dumania szkół im. Jana Pawła II oraz szopek bożonarodzeniowych. Był konkurs na logo szkół im. Jana Pawła II i medal pamiątkowy z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża, interdyscyplinarny konkurs pt. Bóg bogaty w miłosierdzie, a jego pokłosiem była wydana książka. Powołaliśmy w naszym województwie »Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II«, które daje nam możliwość zabierania głosu w istotnych sprawach edukacji i pozyskiwania środków finansowych na realizację naszych przedsięwzięć. Za naszym przykładem powstaną stowarzyszenia w woj. małopolskim i częstochowskim” - mówił dyrektor SP nr 23 w Rzeszowie i zarazem prezes Stowarzyszenia Mariusz Guzek.
Ważnym wydarzeniem tego zjazdu była uroczysta Msza św. w parafialnym kościele celebrowana pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy. Witając Pasterza, proboszcz ks. Michał Goniak przypomniał, że „przed 12 laty Ojciec Święty posłał go nam, by pracował dla dobra tego ludu Bożego w nowo utworzonej diecezji zamojsko-lubaczowskiej” oraz, że w tym roku przypada 40-lecie jego święceń kapłańskich i 20-lecie święceń biskupich.
Biskup poświęcił tablicę wmurowaną w świątyni, która przypomina, że władze samorządowe nadały Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta i Gminy Oleszyce.
W drugim dniu zjazdu goście z całej Polski udali się autokarami na wycieczkę do Lwowa. Uczestniczyli w katedrze we Mszy św., wysłuchali homilii kardynała Mariana Jaworskiego. Zwiedzili cmentarz Łyczakowski, a w kościele pw. św. Magdaleny wysłuchali pięknego koncertu.
„Jesteśmy pełni podziwu dla dyrektor SP w Oleszycach Justyny Wit, która podjęła się trudu organizacji tego zjazdu” - powiedział dyrektor SP nr 13 im. Jana Pawła II w Toruniu Zbigniew Masłoń.
O randze zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II świadczy telegram z Watykanu podpisany przez abp. Leonardo Sandri, który przypomniał słowa Ojca Świętego skierowane do nauczycieli: „Szkoła powinna służyć życiu i przygotowywać do życia, tzn. powinna formować, a nie informować człowieka. Powinna przyczyniać się do jego wzrostu, sprawiać, aby dojrzewał w porządku istnienia. Życzę, aby wasze szkoły stawały się ośrodkami kształtowania człowieka i promocji wszelkich wartości, które go ubogacają i stanowią o jego osobowej godności”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję