Reklama

Maltańska Służba Medyczna

W służbie dla Kościoła i miasta

Maltańska Służba Medyczna powstała w Łagowie zaledwie pół roku temu, 6 grudnia 2003 r. Jej celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Pomoc ta polega na zabezpieczaniu przedmedycznym imprez, pielgrzymek i festiwali. Już w pierwszych dniach po powstaniu zabezpieczała wigilię dla samotnych, zorganizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2004

Jako organizacja katolicka postanowiła aktywnie uczestniczyć w uroczystościach kościelnych na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie. Przejawem tej działalności była zorganizowana przez oddział MSM warta przy ciemnicy w Wielki Piątek. Ubrani w mundury ratownicy i kadeci MSM cały dzień pełnili wartę, stojąc w modlitwie i skupieniu przy ciemnicy. Następnie cała jednostka uczestniczyła w nabożeństwie wielkopiątkowym, przy okazji udzielając pomocy ludziom obecnym w kościele, którzy zasłabli w czasie nabożeństwa. Na koniec we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży z Łagowa aktywnie uczestniczyli w wieczornym czuwaniu przy Bożym Grobie, które miało postać spektaklu słowno-muzycznego. MSM aktywnie uczestniczyła również we Mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, niosąc w czasie procesji i trzymając w czasie Mszy św. sztandar kościelny św. Dominika.
Była to pierwsza, ale nie ostatnia uroczystość kościelna, w której aktywnie uczestniczyła MSM z Łagowa.
13 maja młodzi maltańczycy uczestniczyli w procesji zorganizowanej przez ks. Norberta Nowaka z okazji święta Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość zaczęła się w domu rekolekcyjnym w Łagowie, gdzie mieści się kaplica Matki Bożej Fatimskiej. Uroczysta procesja przeszła ulicami Łagowa i dotarła do kościoła parafialnego. Reprezentacja MSM ubrana w stroje maltańskie niosła figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wzięła następnie aktywny udział we Mszy św., która odprawiona została w kościele parafialnym.
Jednostka Maltańskiej Służby Medycznej w Łagowie została poproszona przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych o zabezpieczenie Mszy św. 30 maja, podczas której dzieci klas drugich naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Młodzi maltańczycy służą swoją pomocą także na licznych festynach i zabawach. Tak było na festynie europejskim zorganizowanym w dniach 1 i 2 maja przez Urząd Gminy w Łagowie oraz na międzynarodowym festynie drwali w Niedźwiedzi.
Maltańska Służba Medyczna jest organizacją młodą, ale bardzo prężnie do tej pory działającą. Jestem pełen podziwu i pełen wdzięczności dla tych młodych ludzi, którzy wstąpili w maltańskie szeregi. To oni poświęcają bezinteresownie bardzo dużo swojego wolnego czasu po to, aby pogłębiać swoje umiejętności w niesieniu pierwszej pomocy i później praktycznie wykorzystywać je w czasie zabezpieczania różnych akcji. Równie ważna jest też pomoc różnych osób, którzy wyposażają nas w sprzęt medyczny, środki opatrunkowe, strój maltański i materiały treningowe. Bez nich nasza jednostka nie mogłaby tak funkcjonować.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję