Reklama

Maltańska Służba Medyczna

W służbie dla Kościoła i miasta

Maltańska Służba Medyczna powstała w Łagowie zaledwie pół roku temu, 6 grudnia 2003 r. Jej celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Pomoc ta polega na zabezpieczaniu przedmedycznym imprez, pielgrzymek i festiwali. Już w pierwszych dniach po powstaniu zabezpieczała wigilię dla samotnych, zorganizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2004

Jako organizacja katolicka postanowiła aktywnie uczestniczyć w uroczystościach kościelnych na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie. Przejawem tej działalności była zorganizowana przez oddział MSM warta przy ciemnicy w Wielki Piątek. Ubrani w mundury ratownicy i kadeci MSM cały dzień pełnili wartę, stojąc w modlitwie i skupieniu przy ciemnicy. Następnie cała jednostka uczestniczyła w nabożeństwie wielkopiątkowym, przy okazji udzielając pomocy ludziom obecnym w kościele, którzy zasłabli w czasie nabożeństwa. Na koniec we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży z Łagowa aktywnie uczestniczyli w wieczornym czuwaniu przy Bożym Grobie, które miało postać spektaklu słowno-muzycznego. MSM aktywnie uczestniczyła również we Mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, niosąc w czasie procesji i trzymając w czasie Mszy św. sztandar kościelny św. Dominika.
Była to pierwsza, ale nie ostatnia uroczystość kościelna, w której aktywnie uczestniczyła MSM z Łagowa.
13 maja młodzi maltańczycy uczestniczyli w procesji zorganizowanej przez ks. Norberta Nowaka z okazji święta Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość zaczęła się w domu rekolekcyjnym w Łagowie, gdzie mieści się kaplica Matki Bożej Fatimskiej. Uroczysta procesja przeszła ulicami Łagowa i dotarła do kościoła parafialnego. Reprezentacja MSM ubrana w stroje maltańskie niosła figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wzięła następnie aktywny udział we Mszy św., która odprawiona została w kościele parafialnym.
Jednostka Maltańskiej Służby Medycznej w Łagowie została poproszona przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych o zabezpieczenie Mszy św. 30 maja, podczas której dzieci klas drugich naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Młodzi maltańczycy służą swoją pomocą także na licznych festynach i zabawach. Tak było na festynie europejskim zorganizowanym w dniach 1 i 2 maja przez Urząd Gminy w Łagowie oraz na międzynarodowym festynie drwali w Niedźwiedzi.
Maltańska Służba Medyczna jest organizacją młodą, ale bardzo prężnie do tej pory działającą. Jestem pełen podziwu i pełen wdzięczności dla tych młodych ludzi, którzy wstąpili w maltańskie szeregi. To oni poświęcają bezinteresownie bardzo dużo swojego wolnego czasu po to, aby pogłębiać swoje umiejętności w niesieniu pierwszej pomocy i później praktycznie wykorzystywać je w czasie zabezpieczania różnych akcji. Równie ważna jest też pomoc różnych osób, którzy wyposażają nas w sprzęt medyczny, środki opatrunkowe, strój maltański i materiały treningowe. Bez nich nasza jednostka nie mogłaby tak funkcjonować.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Policja poszukuje sprawcy podpalenia punktu szczepień w Zamościu

2021-08-02 10:59

[ TEMATY ]

policja

pixabay.com

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję