Reklama

Parafiada 2004

Sport po chrześcijańsku

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie XVI Międzynarodowej Parafiady w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. - Na Parafiadzie można i trzeba nauczyć się, jak żyć - mówił w homilii bp Dajczak, który porównał wezwanie Parafiady do zawołania Jana Pawła II: Wstańcie, chodźmy!
- Na spotkaniu Papieża ze Szwajcarami młodzi oklaskiwali jego słowa, choć wymagał od nich trudnych rzeczy - przypomniał bp. Dajczak. - To dowód na to, że młodzi, na których niejednokrotnie narzekamy, okazują się bardzo mądrymi osobami. Także młodzi sportowcy, którzy przyjeżdżają na Parafiadę, odkrywają rzeczy bardzo ważne - dodał.
Namawiał młodych sportowców do cieszenia się nie tylko własnymi sukcesami, ale także zwycięstwami innych. - Podawajcie sobie nawzajem ręce i radujcie się spotkaniem z drugim człowiekiem, bo Parafiada jest właśnie spotkaniem ludzi, okazją, byśmy wszyscy stali się jedno, byśmy stworzyli rodzinę - mówił. Wskazywał, że podczas zawodów najważniejsza jest postawa nastawiona na pomoc drugiemu, ponieważ „człowiek potrzebuje więcej miłości, niż zasługuje”. - Nie pytajcie siebie, co ja będę z tego miał, ale co mogę dać drugiemu - zachęcał Ksiądz Biskup.
Zawody odbywały się na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Marymonckiej. Sportowe zmagania przeplatane były konkursami z wiedzy biblijnej, plastycznymi, muzycznymi, występami grup teatralnych oraz modlitwą. Program Parafiady oparty jest bowiem na starożytnej triadzie: stadion, świątynia, teatr. W sportowych zmaganiach wzięło udział ok. 2 tys. młodych zawodników z Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Czech, Słowacji i Kamerunu.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które powstało w 1992 r. Pierwszy program Parafiady powstał w 1988 r., w roku 1992 imprezę przeniesiono do Warszawy, gdzie organizowana jest do dziś. Współorganizatorem tegorocznej Parafiady był Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję